Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudományos szempontból elképze...

Tudományos szempontból elképzelhető, hogy a Világegyetem végtelen?

Figyelt kérdés

A végtelen nem teljesen pontos megnevezés ebben az esetben, inkább úgy kellene fogalmazni, hogy a téridő nem korlátos. Vagyis nincsen kezdete-vége, nincsenek térbeli határai, össztömege és teljes energiája egyaránt végtelen (már ha van egyáltalán értelme arról beszélni, hogy mennyi az Univerzum össztömege).

Egyre valószínűbb, hogy amit mi Világegyetemnek nevezünk az valójában csak egy kis része a világunknak, és folyamatosan követik egymást a Nagy Bummok és Nagy Reccsek, akár egyszerre is párhuzamos dimenziókban.



2019. febr. 4. 11:22
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
95%

Igen, elképzelhető.


Miért írod a világegyetemet és az univerzumot nagy kezdőbetűvel?

2019. febr. 4. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Etimológiailag az univerzum a minket körülvevő világot jelenti. Nem azt a világot, amilyennek feltételezzük, és főleg nem azt a világot, amilyennek feltételeztük ezelőtt 20-100 vagy 500 évvel. Vagyis ha kiderülne, hogy az univerzumunk sokkal nagyobb, mint amilyennek eddig hittük, akkor nem az világunk lesz ténylegesen nagyobb vagy több, mint amit az univerzum kifejezés takar, hanem az univerzum kifejezésünk jelentését igazítjuk hozzá az új ismeretekhez. Ergo bármekkora is valójában a világunk, és annak bármily kis részét is ismerjük, az univerzum kifejezésünk a teljes egészet fogja jelenteni. Ha pl. bebizonyosodna, hogy az univerzumunk mondjuk egymilliószor akkora, mint amekkorának jelenleg feltételezzük, akkor az univerzum kifejezésünk nem a teljes univerzum egymilliomod részét fogja jelenteni, hanem egy egymilliószor akkora univerzumot, mint amekkorának ma ismerjük.

Ez egyébként teljesen logikus is, ha belegondolunk, hogy 120 éve az akkori ismeretek alapján úgy tudtuk, hogy unverzumunk kb. a Tejútrendszerre korlátozódik (mivel azon túlra még nem láttunk el), univerzumunk egyetlen nagy galaxisból áll. Miután kiderült, hogy ez korántsem így van, nem másik nevet kerestünk a sok más galaxist is magába foglaló világ megnevezésére, hanem kibővítettük az univerzum megnevezés jelentését a galaxisunkon túli dolgokra is.


"Egyre valószínűbb, hogy amit mi Világegyetemnek nevezünk az valójában csak egy kis része a világunknak,"


Ez nem csak hogy valószínű, hanem szinte biztosan így is van. Elég csak nyomon követni a csillagászati ismereteink bővülése során történt változásokat.


"és folyamatosan követik egymást a Nagy Bummok és Nagy Reccsek, akár egyszerre is párhuzamos dimenziókban."


Ezt viszont kár volt hozzáírni, mert jelenleg legfeljebb feltételezéseink vannak ez irányban, legjobb esetben is bizonyítatlan modelljeink (csúnyább szóval, légváraink), amelyek nem hogy egészében, de még részeiben is bizonyításra várnak. Nem, ez egyáltalán nem valószínű, csupán lehetséges, elképzelhető hogy így van.


Természetesen, nem elképzelhetetlen, hogy univerzumunk végtelen, az emberi elme elég sok dolgot el tud képzelni, hála a fantáziánknak. Aztán hogy valóan végtelen-e vagy sem, az egyelőre még a jövő kérdése marad, erre tudományos igénnyel sokkal többet nem lehet ma válaszolni.

2019. febr. 4. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

2-es: "Természetesen, nem elképzelhetetlen, hogy univerzumunk végtelen, az emberi elme elég sok dolgot el tud képzelni, hála a fantáziánknak. Aztán hogy valóan végtelen-e vagy sem, az egyelőre még a jövő kérdése marad, erre tudományos igénnyel sokkal többet nem lehet ma válaszolni."


Ha belegondolok, ez talán sosem fog kiderülni teljes bizonyossággal. Egy globális, végtelen univerzumot feltételező modellt mindig le lehet korlátozni lokális modellé (mint, ahogy egy, a teljes valós számegyenesen értelmezett függvényt is le tudsz korlátozni a [0,1] intervallumon értelmezett függvénnyé), szóval, aki ezt filozófiai vagy egyéb szempontból nem lesz hajlandó elfogadni, az mindig fog tudni találni olyan részmodellt, amely (mérési hibahatáron belül) bármilyen kísérlet eredményét pontosan ugyanúgy tudja majd megjósolni.

2019. febr. 4. 12:24
 4/16 Wadmalac ***** válasza:
100%

Ha nem akarunk elszállni filozofikus irányokba a tudományos alapoktól, akkor tulajdonképpen a végtelen és a véges, de megismerhetetlenül nagy közt nincs különbség.


Ha az ősrobbanás sztori igaz, akkor viszont azt nyugodtan kijelenthetjük, hogy az általunk látható (3 tér- és egy idődimenziós) univerzumnak minimum az energiatartalma és tömege véges, ha már a mérete nem is.


Ha az ősrobbanás pillanata nem volt idő- és térbeli kezdőpont, abszolút origó, akkor viszont bármi lehetséges.


Én a párhuzamos univerzumok és más módon magasabb térdimenziószámok létét nem keverném ide, az túl messzire vezet és tényleg túl teoretikus.


Maga a végtelen fogalma is értelmezésfüggő.

Ha csupán a mi téridőnkön belülre értjük, akkor gond nélkül belefér a végesség.

Ha az értelmezésének nem szabunk határokat, akkor a végesség kifejezés is értelmét veszti.

2019. febr. 4. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

"Tudományos szempontból elképzelhető, hogy a Világegyetem végtelen?"

Elképzelni lehet bármit, de jelen állása szerint a tudománynak az univerzum határtalan de véges (azaz nem végtelen).


"A végtelen nem teljesen pontos megnevezés ebben az esetben, inkább úgy kellene fogalmazni, hogy a téridő nem korlátos. Vagyis nincsen kezdete-vége, nincsenek térbeli határai, össztömege és teljes energiája egyaránt végtelen (már ha van egyáltalán értelme arról beszélni, hogy mennyi az Univerzum össztömege)."


Az univerzumnak van össztömege és energiája és kezdeti időpontja, erről később írsz is nagy bumm. Esetleg arra célzol, hogy a látható univerzumon túl is vannak még részei, amelynek a fénye még nem ért ide? Ez igaz, de akkor is véges az univerzum.


"Egyre valószínűbb, hogy amit mi Világegyetemnek nevezünk az valójában csak egy kis része a világunknak, és folyamatosan követik egymást a Nagy Bummok és Nagy Reccsek, akár egyszerre is párhuzamos dimenziókban."


Ez mitől lenne valószínű? A nagy reccs-et már elég régóta úgy látják a kutatók, hogy nem következhet be a sötét energiának a növekedésének köszönhetően. A távoli jövőben úgy gondolják, hogy a tágulás olyan mértékűre fog gyorsulni, hogy a szomszédos galaxisok sem ,,látják" egymást (nem fog oda érni a fény, olyan mértékű lesz a tágulás).

A párhuzamos dimenziókon nem tudom mit értesz (kifejthetnéd, mert úgy tűnik te sem érted).

2019. febr. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
El.
2019. febr. 4. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"Az univerzumnak van össztömege és energiája és kezdeti időpontja, erről később írsz is nagy bumm. Esetleg arra célzol, hogy a látható univerzumon túl is vannak még részei, amelynek a fénye még nem ért ide? Ez igaz, de akkor is véges az univerzum."


Legegyszerűbben fogalmazva, arra gondolok, hogy a mi Nagy Bummunk nem egy egyedi, elszigetelt jelenség, hanem végtelen sok Nagy Bumm történik meg az univerzum "fennállása" alatt.

Nem szeretném elvinni a beszélgetést filozófiai irányba, csak röviden jegyzem meg, hogy szerintem sokkal természetesebb elképzelés az, hogy a világunknak nincs kezdete, és ezt a fizikusok többsége is így gondolta jó pár évtizeddel ezelőtt.

Amikor a tudósok megfigyelik a természet jelenségeit, akkor ezek magyarázatára modelleket állítanak fel. Modellből pedig sosem csak egyféle lehetséges, és ezt sokszor hajlamosak vagyunk elfelejteni, amikor értelmezzük a világot. Végső, teljes, mindent megmagyarázó elmélet vagy lesz valamikor, vagy nem, mindenesetre most még nagyon távol állunk tőle.

2019. febr. 4. 13:26
 8/16 A kérdező kommentje:
Szerintem egyébként nem lesz végső elmélet, mert azt sejtem, hogy az egymástól matematikailag független fizikai törvények száma is végtelen. (Vagyis a fizikai törvények bármely véges részhalmazára lesz olyan jelenség, amelyet azokkal nem tudunk megmagyarázni.)
2019. febr. 4. 13:30
 9/16 Wadmalac ***** válasza:
100%

"szerintem sokkal természetesebb elképzelés az, hogy a világunknak nincs kezdete"

És a fizika sokmilliószor igazolta, hogy az igazság megértéséhez el kell dobnunk a konvencióinkat.

Tudományos kérdésben ezért nem is érdemes rájuk hivatkozni.

2019. febr. 4. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 LeonScottKennedy ***** válasza:
Szerintem fizikailag nincs olyan, hogy végtelen. Matematikailag van, de a valóságban nem lehet. Egyszer, valahol minden véges. Lehet, hogy valami felfoghatatlanul nagy, vagy kicsi számunkra, de attól az nem végtelen. Én hiszem (igen, HISZEM, mivel nem tudom 100%-ra, ahogy szerintem itt senki sem), hogy van egy legkisebb alkotó anyag, és egy legnagyobb egységes egész. De technológiailag még nagyon messze állunk, hogy az egyiket is bizonyítsuk, ezért még igazából bármi lehet az igazság. Így pedig azt sem tudjuk, hogy mi, emberek hol helyezkedünk el ezen a skálán. Ki tudja, nagyon kicsinek hisszük magunkat, de a végén majd kiderül, hogy igazából közelebb állunk a nagyobb véglethez, mind a kicsihez. Vagy fordítva, még mindig nem fogtuk fel igazán, mennyire kicsik is vagyunk. Érdekes kérdések ezek, de csak filozofálgatni lehet ezekkel.
2019. febr. 4. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!