Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » El tudnátok magyarázni a...

David212 kérdése:

El tudnátok magyarázni a rektaszcenziót a távcsövön?

Figyelt kérdés
Eddig még nem volt dolgom rektaszcenzióval, csak a deklinációval, és a pólussal. Ekvaktoriális mechanikát használok. Hogyan lehet úgy beállítani, a két tengelyt, hogy csak a R.A. tengelyt kelljen használni.

2019. febr. 5. 19:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Egyszerű:

Az óratengelyt egyrészt északra kell beállítani, másrészt a földrajzi szélességnek megfelelő fokban dönteni, Budapesten 47,5 fok, nem tudom, hol laksz, de ha nem fotózol, akkor nem feltétlen a nagy pontosság, vagy egyszerűbb műszernél.

Ezzel megvan a pólusra állás. Lenullázod a nóniuszokat.

Ezután a két tengely pozícionálásával kiválasztod az objektumot, a katalógusok írják a pozíciókat, amiket a két tengelyen az adott időpontban be kell állítanod.

Aztán a deklinációs tengelyt rögzíted és az óratengely finom mozgatásával vagy óragéppel követed az objektumot, ha sikerült megtalálnod.

Ha ennyiből nem világos, akkor ahhoz, hogy megértsd a működését, állj rá a Holdra a pólusra állás után és azt kövesd, illetve azon valamelyik krátert, vagy egyéb objektumot és mindent megértesz.

Próbálj szerezni könyveket, boltokban, antikváriumban.

Nekem egész kis könyvtáram van a különböző számítások is érdekesek, fénytan, optika, egy csomó dolog felmerül majd.

Javaslom szerezd meg Kulin: A távcső világa című könyvet, én rongyosra olvastam, pedig jó vastag könyv.

2019. febr. 6. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm 🙂
2019. febr. 10. 09:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!