Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Két eltérő mágnesességű anyag...

Két eltérő mágnesességű anyag eredője mi lesz?

Figyelt kérdés

Pl. összeragasztok egy 1 cm3-es aluminium kockát és egy 1 cm3-es réz kockát.

Vagy, hogy egyenletes legyen a térbeli elosztás, összeolvasztom/ötvözöm őket.

Mivel az alu para-, a réz meg diamágneses, a végeredmény hogy fog mágnesesen viselkedni? Hogy lehet ezt számolni?


2019. febr. 6. 18:50
 1/2 anonim válasza:

Hogyha ötvözöl kétféle fémet, a mágneses tulajdonságaik nem feltétlenül fognak szabályszerűen változni. A [link]

cikkben réz és nikkel ötvözetét vizsgálják. Az eredmény függ a két fém arányától, a nikkel hozzáadásával először para-, majd ferromágneses lesz. Alumíniumra nem találtam ilyen cikket, de nincs egyértelmű fizikai szabály szerintem a mágnesesség meghatározására.

2019. febr. 7. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm a linket.

Értem, gondolom akkor pusztán megmérni lehet.


Azért akkor konkrétabb leszek:

Adott egy aranyérme, ami elvileg 24 karátos.

Ha az érme valódi, akkor egyértelmű, hogy erős mágnes jelenlétében taszítást kéne mérni. Tudom, ez nagyon pici erő, de talán ügyes mechanikai szerkezettel kimutatható.

Ha az érme hamis, és mondjuk a belseje volframból van (ebből szoktak lenni a jobb hamisítványok, az egyező sűrűség miatt), akkor én úgy gondolom, hogy vonzást kéne tudnom mérni.

(Mivel ugye az arany diamágneses, a volfram pedig para.)

Szóval a fő kérdés, hogyha feltételezzük, hogy az érme teljes belseje volfram (nem csak töredék van kicserélve), és csak egy vékony arany bevonat van rajta, akkor vajon a két ellenhatás valóban kiegyenlíti-e egymást úgy, hogy vonzás lesz a végeredmény. (A tömegében jóval nagyobb volfram miatt)


Én arányosítással (magnetic susceptibility, sűrűség, móltömeg, stb.) azt számoltam, hogy már 30% volfram tartalomnál is vonzást kéne mérni. E fölött meg pláne.


De ahogy írtad, lehet, hogy ezt nem lehet pusztán arányokkal számolni.

2019. febr. 8. 10:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!