Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az oxigén aránya a levegőbe...

Ha az oxigén aránya a levegőben évente egy százalékponttal nőne, mi történne az emberekkel, és minden egyéb élőlénnyel?

Figyelt kérdés
Ez most kb. 21%, tehát 79 év alatt fejeződne be a folyamat. A kérdést tekintsük ceteris paribus módon, előre is köszönöm a hasznos válaszokat.

2019. febr. 14. 17:09
 1/8 anonim ***** válasza:
23%
Világos. De vajon mi lenne a ma 79%-ot kitevő többi elemmel? Oxigénné válna?...
2019. febr. 14. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
78%

Az atmoszféra felhígulna mivel az oxigén egy aránylag könnyű gáz, a madaraknak és repülőgépeknek egyre könnyebb lenne a repülés, a hegycsúcsokon nem kellene aggódni az oxigénhiány miatt így letelepedne odafent az élővilág. Viszont az oxigén szűri az ultraibolya sugarakat, így nehezebben égnénk le a napon és alapvetően gyengébb lenne a napfény.

Egy ideig minden jelentősen nagyobbra nőne, a rovarok, arachnidok és arthropodok óriási méretűre, talán a Föld csúcsragadozóivá is válnának az óriáspókok és százlábúak.

A vörösvértestek képesek több oxigént felvenni mint amennyit most éppen felvesznek, így több O2 molekula jutna el az idegrendszerünkbe és a szerveinkbe. Ennek hatására sokkal energikusabbak és élénkebbek lennénk, megerősödne az immunrendszerünk, az állóképességünk és regenerációnk szintén megugrana. Ennek ára van, a testünk nem tudna ilyen gyorsan alkalmazkodni, az idegrendszerünk és belső szerveink túlterhelődnének, növelve egyes betegségek, főleg a diabétesz és a szív-és érrendszeri rendellenességek kialakulását. Mire az oxigén aránya eléri a 70%-ot, ez már igen nagy problémává válna.

A növények fotoszintetizációja kevésbé lenne hatékony, lassabban növekednének és ritkulnának, talán emiatt a gombák elszaporodnának. Ha emellett a széndioxid arányosan csökken (tudom, ceteris paribus) akkor még inkább.

Ezen felül biztosan hatással lenne a fémek oxidációjára (gyorsabb rozsdásodás), a Föld vizére, a tűz égésére. Lennének bizonyos pontok, amik felett az emlősök nem tudnak alkalmazkodni és belehalnának a magas oxigénszintbe, amíg a rovarok jórészt tündökölnének. Ezek jutottak most eszembe így hirtelen.

2019. febr. 14. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Még +10%, és gyakorlatilag folytonos erdőtüzek lennének, míg lenne erdő.
2019. febr. 14. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
92%
Hát kb. egy egyszerű simogatástól kigyulladna pl. a kutya.
2019. febr. 15. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Az atmoszféra felhígulna mivel az oxigén egy aránylag könnyű gáz"

Valóban, valamennyit csökkenne a talajszinti légnyomás, persze feljebb is.


"a madaraknak és repülőgépeknek egyre könnyebb lenne a repülés"

Hát ez nem stimmel.

Az aerodinamikát nem befolyásolná jelentősen a dolog. Még egy kicsit romlana is a helyzet. A repülőszárny-profil emelési képessége minimális mértékben valószínűleg romlana, de ez nem nagy tétel, az a nagyobb baj, hogy a csökkent légnyomással kicsit csökkenne a hangsebesség is minden magasságban, a repülők alacsonyabban érnék el a "coffin cornert", ahol a hangsebesség a minimum átesés nélküli sebességgel lesz egyező, így a szubszonikus gépek max üzemelési magassága csökkenne.


"a hegycsúcsokon nem kellene aggódni az oxigénhiány miatt így letelepedne odafent az élővilág."

Ez igaz, az oxigén parciális nyomása révén a Himalája tetején is vidáman szuszoghatnánk.


"Egy ideig minden jelentősen nagyobbra nőne, a rovarok, arachnidok és arthropodok óriási méretűre, talán a Föld csúcsragadozóivá is válnának az óriáspókok és százlábúak."

A külső kitinváz tömeghordozó képessége elég behatárolt, úgyhogy azért nem nőnének olyan hatalmasra a rovarok. Persze elég lenne egy pincsikutya méretű pók, hogy lefssam a vádlimat.


Emberi biológiai folyamat: totál stimmel.

Normál légköri nyomáson már egy 40-50 % oxigén is komoly gondokat okozna hosszú távon.

A hiperventilációba simán bele lehet halni tíz perc alatt, szóval rövid távon sem lenne éppen baráti a dolog.


"A növények fotoszintetizációja kevésbé lenne hatékony, lassabban növekednének és ritkulnának, talán emiatt a gombák elszaporodnának. Ha emellett a széndioxid arányosan csökken (tudom, ceteris paribus) akkor még inkább."

Sőt, tömeges növénykihalással járna.

A tengeri növények még úgy-ahogy, de a szárazföldieknek pokol lenne.


"Ezen felül biztosan hatással lenne a fémek oxidációjára (gyorsabb rozsdásodás), a Föld vizére, a tűz égésére"

És itt az a pont amiért sosem tudna az oxigénszint ilyen magasra kúszni.

Egyszerűen minden éghető dolog elégne. A legkisebb szikrára gyulladna minden (jót vigyorogtam, de komolyan is jó példa a kutyasimogatásra elfüstölő Bodri). Illetve rengeteg helyen még szikra sem kéne. A sima légköri oxidáció elég meleget termelne egy csomó öngyulladáshoz.

Kibányászott vagy felszíni szénrétegek, réten rothadó szalma, korhadó erdei avar stb.

Ami elég, az meg oxidálódik, vagyis oxigént használ.

Az egyensúly magától visszaállna, legalábbis ami az oxigénszintet érinti, mert a széndioxid biztosan jelentősen növekedne (amibe mellesleg mind szépen belehalnánk, egy 70-30 oxigén-CO2 arányú légkör emberre szerintem percek alatt halálos).

Itt vissza is térnék a repülőkre, nos, nem lennének.

A mai technikai hátterünk 90%-a minimum használhatatlan lenne, mert leégne.

Nem tudsz repülőt sem építeni csupa oxidkerámiából, a mai hajtómű-alkatrészek minimum háromnegyede, a komplett kasztni, utastér simán elégne.

Ugyanígy minden egyéb technikai vívmányunk is, ami oxidálódó anyagokra épül, vagyis majdnem minden.


Egy tiszta oxigén légkör szerintem hetek, hónapok alatt átalakulna egy max 40-20-40% arányú O2-H2O-CO2 légkörré és pár éves folyamatban kiirtaná a mai élővilág csaknem egészét a szárazföldön, nagy részét a tengerekben.

2019. febr. 15. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
46%

Két dolgot jegyeznék meg, bármennyire nem tetszik.

1. Az ember, mikor e minőségében elkezdte, 40%-os oxigénszint volt.

2. Az alapkérdés a totális oxigénné válásig viszi. Azért érdekelne ez a folyamat. Mi lesz a jelen 80%-kal? Mert az oxigénszint emelkedése csak a többi rovására lehetséges. Esetleg 100 atmoszféra esetén felmehet mondjuk 99%-ra. Engem csak az a plusz egy százalék érdekel.


Mert aki itt abszurd folyamatokat a mai természettörvények alapján akar magyarázni, nos abból én kiszálltam. A hülyeséghez mindenkinek alanyi joga van.

2019. febr. 15. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

"

"Az atmoszféra felhígulna mivel az oxigén egy

aránylag könnyű gáz"


Valóban, valamennyit csökkenne a talajszinti

légnyomás, persze feljebb is.

"


Ezt nem értem.

A légkör 78%-a nitrogén, aminek moláris tömege 14g.

Ezzel szemben az oxigén 16g.

Akkor ha a nitrogént kicserélnénk oxigénné akkor sűrűbb lenne a légkör, nem?

2019. febr. 18. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ezt nem értem.


A légkör 78%-a nitrogén, aminek moláris tömege 14g.


Ezzel szemben az oxigén 16g.


Akkor ha a nitrogént kicserélnénk oxigénné akkor sűrűbb lenne a légkör, nem?"


DE, jogos, sajnos emlékezetből én is elszúrtam, még gyanúm sem merült fel, ezért nem néztem utána.

Nulla fokon, normál légköri nyomáson oxigén sűrűsége: 1,429 g/l, nitrogéné meg 1,2506 g/l.

Szóval valóban, a tiszta oxigén légkör nehezebb, ezért adott magasságban nagyobb nyomású, sűrűségű is lenne.

2019. febr. 18. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!