Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy amennyiben...

Miért van az, hogy amennyiben az univerzum tere 3D-s görbült tér, akkor sem lehet visszajutni a kiindulópontba? (Részletek lent)

Figyelt kérdés
Stephen W. Hawking: Az idő rövid története című könyvében olvastam (az 54. oldalon), hogy amennyiben az univerzum tágulása lassulna, és egy idő után megfordulna és nagy reccsben érne véget, akkor a tér háromdimenziós véges de határtalan, vagyis ha egyenesen elindul egy űrhajó az űrben, akkor előbb utóbb visszajutna a kiinduló pontba hasonlóan ahhoz az esethez, amikor egy gömb felületén (pl. a Föld felszínén) haladunk egyenesen előre, és megkerülve a gömböt (pl. a Földet) ugyanoda jutunk vissza. Hawking azonban kijelenti, hogy a gyakorlatban ez kivitelezhetetlen lenne, mert az univerzum még azelőtt összeomlana a nagy reccsbe, mielőtt "körbeérnénk", még akkor is, ha fénysebességgel utaznánk, annál pedig csak lassabban lehetne. De kérdem én: ha el is kezdene időközben az univerzum zsugorodni, akkor az a távolság is csökkenne, ami a visszaérkezésig még hátralenne. Hiszen közvetlenül a nagy reccs előtt már csak nagyon kis távolságot kellene megtennie az űrhajónak, hogy visszajusson a kiinduló pontba. Hogy van akkor ez? Vagy lehetséges, hogy a fény sebessége arányos az univerzum méretével, tehát ahogy az zsugorodik, a fény is egyre lassúbbá válik, és így az űrhajó sebessége is a 0-hoz tart?

2019. febr. 18. 20:57
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
32%
Nézd, ezek csak találgatások, ne kezeld tényként őket. Az tény, hogy az univerzum jelenleg tágul, de hogy összeomlik e valaha vagy sem ezt nem tudjuk. Hawking is csak elméleteket vázolt fel, nem tudta ő sem alátámasztani azokat. Ez ugya olyan, mint mikor a sámánok régn azt mondták, hogy a világot egy szarvas sz***a ki. Nem tudták bebizonyítani, de megkérdőjelezni se.
2019. febr. 18. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Wadmalac ***** válasza:

Ha lesz nagy reccs, az az összeomlás nem biztos, hogy úgy történik, mint a nagy bumm filmen visszafelé nézve.

És ha nem nagy reccs lesz, hanem nagy fagyás?

Miközben a tágulás folytatódik?


Amúgy meg szerintem félreértelmezed a mondatot. Mennyire lehet sikeres körbeérésnek nevezni azt, hogy az univerzum pusztulási kataklizmájában kerülsz közel a kiindulási pontodhoz?

A célszalag-átszakítás szalag hiányában elmarad.

2019. febr. 19. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Szó szerint ez van a könyvben: "Kitűnő sci-fi témát kínál az ötlet, hogy az ember nekivág a világűrnek, és a végén visszaérkezik oda, ahonnan elindult. Sok gyakorlati haszna azonban nincs, mivel kimutatható, hogy a világegyetem nulla méretűre zsugorodik, mielőtt végeznénk körsétánkkal. A fénynél gyorsabban kellene utazni, hogy visszaérkezzünk a világmindenség összeomlása előtt - ez pedig nem lehetséges!" Stephen W. Hawking
2019. febr. 19. 18:07
 4/12 Wadmalac ***** válasza:

A nulla méretűre zsugorodás nem jelenti azt, hogy hopp, egyszercsak mindenhol ott vagy.

Azt jelenti, hogy valahol űtközben nyünnyedsz meg, a zsugorodás nem azt jelenti, hogy a csökkenő út miatt előbb hazaérsz. Sajnos nem jut eszembe olyan jó hasonlat, ami jó analógiával megmutatná, miért nem.

De írtam, nem csak én, egyáltalán nem biztos, hogy így lesz vége a világegyetemnek. Hawking itt épp emellett teszi le a voksot, de ő is mérlegelte e többi teóriát is.

2019. febr. 20. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"a zsugorodás nem azt jelenti, hogy a csökkenő út miatt előbb hazaérsz"

Na épp ezt nem értem, hogy miért nem? A fénysebesség is arányosan csökken az univerzum méretével?

(Tudom, hogy ez csak egy verzió a világvégére, most azt ne nézzük, hogy valószínűleg nem így lesz.)

2019. febr. 23. 00:02
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

"A fénysebesség is arányosan csökken az univerzum méretével?"

Na látod, ez egy jó kérdés.

Hogy arányosan-e, illetve inkább egyenes arányban vagy nem, valószínű, hogy nem. De maga a változás nem kizárt.

Az valószínű, hogy közvetlenül az ősrobbanás után sem a mai értéke volt.

2019. febr. 25. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Tim Ravel ***** válasza:
22%
Nem 3 D-s, hanem 12 dimenziós a tér! Ezért nem tudjátok, hogy mit is lattok a távcsöveken, ezért nem ért meg sokmindent az emberiség,mert nézi de nem tudja, hogy hogyan kellene nézni, mivel 3D- ben képzeli el az univerzum ot, közben elfelejti azt,( mert annyira figyel) ,hogy tergorbulet,tukrozodesek, sötét anyag, tér csavarodas, dimenziós csapda,c.s.o.- elmélet, czapàri effect, stb stb. Őskori emberi fotózása és bamulasa az univerzum nak,. 2019 ben a világ tudása= a nullával! Sulykolt hamis dogmák- ennyi a tudás a mai napig a világon! Fizika= 0, csillagászat=0! Nem vagytok kész a tudásra sajnos! Kívántam fizika, Relativitas elmélet, jó örlődést ezeknek még 142 évig! Tévút az egész!
2019. máj. 10. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Tim Ravel ***** válasza:
22%
Fenysebesseg ről teljesen nevetséges amiket irkaltok! A fény és idő, nem úgy működik,mint ahogy azt belétek nevelték!
2019. máj. 10. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Wadmalac ***** válasza:
38%
jobbulást.
2019. máj. 10. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Tim Ravel ***** válasza:
7%
Többé nem írok,mert nincs értelme veletek irkalni,( elnem fogadás, megnemertes) ezért nincs! ** Amíg nem lépsz be,vagy nem kerülsz Heaven-be ( ez a neve a hely nek) addig állat nak néz minden életforma az univerzum ban, agresszív állat nak tartanak titeket földön élők! Mondjuk nem is csodálkozom ezen! Én vagyok az időutazás úttörője!
2019. máj. 10. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!