Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A világűrben bármilyen irányba...

A világűrben bármilyen irányba mehetünk?

Figyelt kérdés

Lehet, hogy agyrákot fogtok kapni a kérdésemtől, előre is bocsi!


Szóval nekem valahogy mindig úgy tűnt, hogy filmekben vagy konyvekben, legyen szó űrszondáról vagy űrhajóról, hogy lineárisan a Nap irányába halad, majd elhagyja a naprendszert. Mintha a Földtől a Napig és azután is egy síkban haladna végig ez a bizonyos valami.

Aztan lehet, hogy valamit fatálisan benéztem, sőt.

A kérdésem arra irányulna, hogy elindulhatok én a Földtől "lefelé" vagy "felfelé"? :D

(Egyre abszurdabb a kérdés..)


Azért is gondolkodtam ilyen hülyeségeken, mert ugyebár a galaxisunk átmérője nagyon nagyon nagy, és kb soha nem fogunk innen kijutni.

De azt vettem észre, mintha mindenki úgy beszélne erről, mintha csak akkor érhetnénk ki a Milky Wayből, ha távolodunk a naptól egy síkban, kvázi végig a Tejút átmérője mentén. A galaxis ugye spirális.

Ha én elindulnék "felfelé", előbb ki kellene jutnom innen, nem igaz? (Relatíve előbb, mert így is sokáig tarthatna.)


Tudom, káosz az egész kérdésem, de túl sokat agyalok. Respect annak, aki érteni fogja ebből, mégis mire gondolok.


Fenntartom, hogy szimplán hülye vagyok a témában, szóval mégegyszer bocsi, ha valakit ezzel most nagyon mélyen "megbántottam".



2019. febr. 23. 11:02
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:

Talán így egyszerűbb lesz:


Kívül vagyok a galaxison, egy űrhajó vagyok, és nem akarom megkerülni a galaxist, mert az nagyon sokáig tartana, inkább "atfurom". Most vonatkoztassunk El attól, hogy közben beletalálok egy csillagba, vagy fekete lyukba és megsemmisulok. Így nem lenne sokkal gyorsabb, illetve fizikailag lehetséges-e, vagy megakadályozza valami?

2019. febr. 23. 11:10
 2/13 A kérdező kommentje:
[link] így.
2019. febr. 23. 11:18
 3/13 A kérdező kommentje:
A szaggatott vonal síkban van, a vastag terben.
2019. febr. 23. 11:19
 4/13 2*Sü ***** válasza:
100%

> […] nekem valahogy mindig úgy tűnt, hogy filmekben vagy konyvekben […]


A film film, a könyv meg könyv. Mindegyik fikció. Pont ez a hülyeség a legtöbb sci-fi-ben, valahogy ha két űrhajó találkozik – akár a csillagközi űrben –, valahogy mindig megegyeznek abban, hogy merre van „felfele”? Soha nem találkozik két űrhajó egymásra merőlegesen. Nyilván a valóságban lenne ilyen, csak a filmvásznon kevésbé szédül bele a néző, ha az űrhajók egy síkban vannak.


A valóságban az űrszondákat valamelyik bolygóra, vagy éppen a Nap irányába küldjük, így logikus, hogy a Naprendszer síkjában mozgunk. Még a tejútrendszerből kifelé tartó űrszondák is menet közben elhaladnak bolygók mellett, hogy megfigyeljék azt, illetve hintamanőverrel tovább tudjanak gyorsítani. A valóságban a Naprendszer síkjára merőlegesen küldött szonda sok érdemi információval nem gazdagítana minket.


> Azért is gondolkodtam ilyen hülyeségeken, mert ugyebár a galaxisunk átmérője nagyon nagyon nagy, és kb soha nem fogunk innen kijutni.


És pont ezért meg sem próbálunk. A Naprendszert el lehet hagyni, a Voyager szondák célja ez. Itt is azért volt logikus úgy megtervezni az útvonalát ennek a két szondának, hogy azok a bolygókat is érintsék, hogy a bolygókról, illetve az Oort-felhőről is küldjenek információkat, másrészt hintamanőverrel képesek legyenek egy-egy bolygó gravitációját meglovagolna jelentős gyorsulást elérni.


> De azt vettem észre, mintha mindenki úgy beszélne erről, mintha csak akkor érhetnénk ki a Milky Wayből, ha távolodunk a naptól egy síkban, kvázi végig a Tejút átmérője mentén.


Külön kérdés a Naprendszer és a galaxis. A Naprendszer elhagyható, a Tejútrendszer emberi léptékben értelmezhető idő alatt – pár száz év – nem. A Tejútrendszernek a vastagsága is több ezer fényévnyi, egy a fénysebesség tizedével haladó szonda is sok-sok ezer év múlva jutna el a széléhez, erre nehéz lenne befektetőt találni, a szonda előbb menne tönkre, mintsem a Tejút méretével, akár csak a vastagságával is összevetve értelmezhető távolságra jutna.


Nota bene a Tejút síkja egyébként nem esik egybe a Naprendszer síkjával…

2019. febr. 23. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
86%

A Tejút közepén van egy iszonyatosan nagy tömegű, ún. szupermasszív fekete lyuk. Ennek akkor óriási gravitációs vonzása van, hogy a hozzá képest kb. 250 km/s sebességgel teperő, sokmilliárd gigatonna tömegű Naprenndszerünket is magához láncolja, pedig sokezer fényévnyi távolságra vagyunk tőle.

Szóval ha te az általad megjelölt irányban (sugárirányra merőlegesen) szeretnéd elhagyni a Tejutat, akkor ez a bazi nagy fekete lyuk ott a közepén folyamatosan maaga felé fogja görbíteni az űrhajód pályáját. Vagyis ha csak simán elindulsz "felfelé" innen a Naprendszerünkből, másodpercenként 250 km/s sebességgel (a Voyagerek kb. 15-20 km/s sebességgel távolodnak jelenleg tőlünk!), akkor igazából nem is fogod elhagyni a Tejutat, hanem szépen körbelavírozol a központi fekete lyukon, és kikötsz a galaxis túlsó végén, nagyjából a Naprendszerünkkel megegyező távolságra, de ellentétes irányba. Tehát a gyorsítás jelentős (akár túlnyomó) részét amúgy is sugárirányba kell eszközölnöd, hogy a központi fekete lyuktól (kvázi magától a Tejúttól) való távolságod is nőjön közben, ha távolodni szeretnél attól.

Ha sugárirányban indulsz kifelé a Tejútból, akkor már eleve rendelkezel ezzel a kb. 250 km/s sebességgel, hiszen ekkora sebességgel kering a Naprendszer is a Tejút közepe körül. Ehhez már csak egy kicsit kell hozzátenni, hogy távolodni kezdj a Tejút közepétől.

Amikor tengelyirányban indulsz kifelé, ahogy te gondoltad, ugyan akkor is rendelkezel ezzel a sebességgel, de e sebesség iránya merőleges a kívánt haladási irányra, tehát kvázi nullának vehető.

2019. febr. 23. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Bármilyen irányba mehetsz, de energia és sebesség szempontjából nagyon nem mindegy, merre indulsz.

Amúgy a Naprendszer síkja az egyáltalán nem esik egybe a Tejútrendszer síkjával!

2019. febr. 23. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 2*Sü ***** válasza:
100%

#5> A Tejút közepén van egy iszonyatosan nagy tömegű, ún. szupermasszív fekete lyuk. Ennek akkor óriási gravitációs vonzása van…


, hogy számoljuk is ki, hogy mekkora (általános iskolai házi feladatnak pont jó kérdés lenne). A gravitáció vonzóerő a tömeggel egyenesen arányos, viszont fordítottan arányos a távolság négyzetével. Pont emiatt bár a Nap tömege több, mint 330 000-szer nagyobb, mint a Föld tömege, a Föld sokkal nagyobb erővel vonz a Föld felszínén, mint a fejed felett lévő Nap, te a Föld felé fogsz esni, ha felugrassz, nem a Nap felé.


A gravitációs erő kiszámításához a képelt:

F = G * m₁ * m₂ / r²

Ahol:

G a gravitációs állandó, G = 6,67408 * 10^(-11) (m³/(kg*s²))

m₁ a vizsgált test tömege (legyen szó egy 1 kg-os testről, vagy a te tömegedről, vagy egy űrhajó tömegéről)

m₂ a Föld, a Nap, vagy a fekete lyuk tömege, azaz a másik test tömege

r a két tömeg tömegközéppontja közötti távolság (a Föld esetén a Föld sugara, a Nap esetén a Föld-Nap távolság, a fekete lyuk esetén a Nap és a Tejútrendszer magja közötti távolság).


Ha kiszámolod, akkor egy 1 kg-os tömeget:

- A Föld 9,81 N erővel vonz.

- A Nap 0,005 931 N erővel vonz.

- A Tejútrendszer központi fekete lyuka 0,000 000 000 000 008 496 N erővel vonz.


Az 1 kg-os testet a Föld 1655-ször nagyobb erővel vonz, mint a Nap.

Az 1 kg-os testet a Föld 1,155 billiárdszor nagyobb erővel vonz, mint a Tejútrendszer központjában található fekete lyuk.


Még egy szemléltetés: Egy kisebb homokszem 3,4 milliószor nagyobb erővel nyomja az asztalt, mint amekkora erővel vonzza a Tejútrendszer közepén található fekete lyuk az 1 kg-os tömeget.

2019. febr. 24. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Úristen. Köszönöm a válaszokat, mindegyik nagyon érdekes volt. :) Nem gondoltam volna, hogy valaki fog erre a kérdésre rendesen időt szánni, de mégis. Köszönöm! :))
2019. febr. 24. 12:39
 9/13 anonim ***** válasza:
No jó, de ha ennyire kicsi erővel vonz a Tejút közepe, akkor miért van a Naprendszernek kb. 250 km/s sebességre szüksége ahhoz, hogy ebben a távolságban nagyjából körpályán tudjon keringeni körülötte?
2019. febr. 24. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 TappancsMancs ***** válasza:

Egy bemutatott példát lehetne csak hozzátenni, a két Voyager útját. A magyarázatot az előzőek alapján érteni fogod, hogy mikor mi történik a pályákon. Az első videó:

[link]

2019. febr. 24. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!