Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Természettudományok

A kérdés

Miért van az, hogy egyre hosszabbak a csapadék mentes időszakok? Klímaváltozás?

Csont száraz a föld és iszonyat kellene rá eső ,de nem akar esni csak nagyon sokára.Sok idő eltelik közben a föld rendes száraz. A szél pörgeti a port a levegőben annyira. Régen amikor gyerek voltam 70-es években akkor ilyen nem sokszor volt sőt nem is emlékszem ilyenre. Ez a klímaváltozás oka ? Tavaly a krumpli amit vetettem ki sem kelt. A sárgarépa sem. A hagymafélék : lila,vörös,fokhagyma gyatra volt. Nagyon kevés és kicsik. Klímaváltozás az oka a csapadék hiánynak ?

márc. 10. 14:36  Privát üzenet  

A válaszok
Legális Technocol nevű felhasználó válasza:

Mérted is vagy csak kijelented? Nem hosszabbak szignifikánsan a csapadék-hullások közti időszak - nagyon kis mértékben változott az éghajlatunk az elmúlt 40-50 évben, nem olyan szélsőségesen, mint mondjuk egy kis jégkorszak idején. A szél által felkapott por a legtöbb tájunkon teljesen hétköznapi jelenség, de időjárástól független talajerózió is okozhatja - mezőgazdasághoz meg nem értek, de gondolom kismillió tényezője lehet a satnya terménynek a klímaváltozáson kívül is. 90% placebó, 10% valóság.

A válasz 25%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 61%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/8Időpont márc. 10. 16:34 Privát üzenet
"Bezzeg az én időmben..."

A válaszíró 71%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/8Időpont márc. 10. 17:09 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Inkább ezt tapasztalom és látom nem pedig azon sopánkodom ,hogy bezzeg az én időmben. Az én időmben nem tapasztaltam ilyen csapadékhiányt erre céloztam!!!!!!!!!

# 3/8Időpont márc. 10. 17:33 Privát üzenet

Hol vannak a méréseid vagy az időjárási adatok/ modell ami ezt alátámasztja?

Vagy Jani bácsi, unokanővérének a dédnagyapjának a kutyája tapasztalta ezt 76-ban?

A válasz 0%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 71%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/8Időpont márc. 10. 18:15 Privát üzenet

Igen a klímaváltozás az oka. Ez persze egy összetett dolog és sokan elbagatellizálják.

Nálunk egyelőre ez a jelenség a legmarkánsabb, elsősorban az Alföldön (hegyekben kevéssé látszik hétköznapi szemmel - ott a fák minőségén mérhető ugyanez).

Másik jelenség a szélsőségesebb időjárás (ritkább és nagyobb esők például), a telek melegedése.

Végül a harmadik látványos jelenség az időjárás kiszámíthatatlansága, korábbi ciklusok megszűnése (erős csökkenése).

Ezek a nagy tengeráramlatok változásából következnek, attól változik a széljárás, ami az időjárás egyik fő alakítója. Amennyiben mezőgazdasággal foglalkozol, sürgősen tér át az öntözéses gazdálkodásra. Amikor ezt már tömegesen fogják elhinni, akkora áremelkedés lesz, hogy ihaj.

A válaszíró 68%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/8Időpont márc. 10. 18:50 Privát üzenet

Jó néhány változáshoz hozzájárul az ember okozta klímaváltozás, de a csapadékmentes időszakok hossza, az pont nem mutat jelentős növekedést. Az aszály a klímaváltozás előtt is jellemző, visszatérő eleme volt a Kárpát-medence éghajlatának.

Annyiban helytállóak a kérdező emlékei, hogy az idehaza jól működő Pálfai-aszályindex szerint a hetvenes évek a legkevésbé aszályos évtized volt az egész 20. században.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 74%-ban hasznos válaszokat ad.
# 6/8Időpont márc. 10. 21:13 Privát üzenet

Azt tudnod kell, hogy a Föld vízkészletének 97%-a a tengerekben van, 2,5% a sarki jégsapkákban és durván 0,5% az ami a víz körforgásban részt vesz. ebből állnak a folyók, tavak, az esőfelhők és a talajvíz.

Ha csak egy C fokkal megnő a Föld átlag hőmérséklete, akkor nyilván kicsit jobban párolognak az óceánok, de a szárazföldben levő víz is, így nagyobbak lesznek a szárazságok, hiszen az a csekély egy fokos átlag hőmérséklet emelkedés is hatalmas vízmennyiséget jelent az egész bolygóra vetítve, különösen, hogy a csapadék körforgásban csak fél százalék vesz részt.

Ezért növekszik az elsivatagosodás, illetve amikor eső van, azok sokkal bővizűbbek, mert több a pára a levegőben, illetve víz az esőfelhőkben.

Ha növekedni fog a bolygó hőmérséklete még egy fokkal, akkor sokkal nagyobbak lesznek a szárazságok, hiszen még jobban párolog a talaj, de az óceánok is, így még jobban viharosabbak lesznek a zivatarok és a szelek is sokkal orkánszerűbbek lesznek.

Az viszont természetes, hogy a helyi sajátosságok is képben vannak, van ahol kompenzálják, csökkentik az anomáliákat, de vannak helyek, ahol meg éppen ellenkezőleg, nagyon felerősödnek a változások hatásai, szerintem hazánk egyes régióiban is ez a helyzet, bár talán ez nem az aszályos időszak hosszában, hanem inkább az erősségében jelentkezik.

Magyarán egyre nagyobbak lesznek a szárazságok, de ha esni fog, abban sem lesz sok köszönet, mert akkor meg áradásokat okoz majd a sok lezúduló víz és ennek folyamatosan, rendszeresen vannak már kezdődő jelei.

A válaszíró 62%-ban hasznos válaszokat ad.
# 7/8Időpont márc. 11. 07:06 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Az alföldön élek szóval én ezt tapasztalom. Nagyon kevés a csapadék.

# 8/8Időpont márc. 11. 08:38 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Klímaváltozás miatt 12 éven belül mindennek vége lehet, laikusoknak mi igazolja ezt? (bővebben lent)
A 21. században mennyire savasodhatnak el az óceánok? Mik lesznek a következményei?
Hogyan fogja Magyarország időjárását befolyásolni az elkövetkező évtizedekben a klímaváltozás?
A globális felmelegedés valóban kipusztíthatja az emberiséget pár évtized alatt?
A globális felmelegedésnek van hatása az év hosszára? Nyilván van, de mi a legnagyobb hatású folyamat ebben az összefüggésben?
Mi a fene van ezzel az időjárással?

Kérdések a Tudományok rovatbólKérdések a Természettudományok rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!