Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz lenne, hogy egyes tudomán...

Fizikakedvelő kérdése:

Igaz lenne, hogy egyes tudományterületeken a régebben kiadott müvek mennyiségéhez és minőségéhez nem érnek fel a maiak?

Figyelt kérdés

Valami oknál fogva egyes területeken ezt a furcsa jelenséget tapasztalom. S ami még érdekesebb,hogy ez leginkább reál területek fenoménája. Töri/magyar könyveket mai napig annyit látok,hogy ihaj. Na de,hol vannak ma már olyan művek,mint az Uránia sorozat,Obádovics művek,Holics László:Fizika?

Amiket látni a könyvesboltokban,azok is régebbi verziók új köntösben(pl:Obádovics)

Igaz lenne ez?

Válaszokat előre is köszönöm!



2019. márc. 16. 20:29
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Ezek nagy része még ugyanúgy érvényes, ezért fölösleges lenne újra leírni másvalakinek ugyanazt - emellett még plágiumperre is számíthat adott esetben.

Ugyanez áll az Uránia sorozatra is, annak nagy része szintén aktuális.

Amelyik területen meg nem, ott az újabb adatok e neten könnyebben elérhetöek, és az emberek nagy része inkább ott keres információt, nem vesz meg egy könyvet, ami valószínüleg 10 év múlva már nem aktuális, ellentétben a nettel

2019. márc. 16. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
58%

Az érzésem nekem is az, hogy az emberiség elérte szellemi csúcspontját 1960-ban.

Ez a fajta borító

[link]

rejti a legalaposabb, legjobb szakkönyveket.

Hát ezt csak erősáramosként érzem.


Viszont az új Obádovics sorozat, az belül ctrl C - ctrl V lenne? Most vettem meg tévedésből a vektoralgebrás kötetet (a nyomorék forgalmazó félrevezetett, hogy ez a vektoranalízises), még nem néztem bele, de most akkor belenézek.

2019. márc. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

Akkor nem csak az én vad képzelgésem:D

S amint te is prezentáltad,korántsem egy területre terjed ki. De leginkább reál berkeken belül létezik ez a jelenség. A legújabb töri/magyar könyveket is részletesnek látom. Reál területen meg nemhogy minőségi kérdésről beszélünk,itt még mennyiség sincs. Persze lehet abban valami amit 1. válaszoló írt.

2019. márc. 16. 20:57
 4/23 anonim ***** válasza:

A természettudomány átalakult erősen.


Van egy-két korábbi alapmű, amit érdemes elolvasni... de a tudomány ma már publikációk formájában fejlődik tovább, az is online formában.


Könyveket, papír folyóiratokat nem igazán olvas senki manapság. Ott vannak a hatalmas adatbázisok a cikkekkel, hivatkozásokkal, supplementary anyagokkal.


Egy egyetemen ma már alig vannak könyvek pl.


Átalakult a közlés formája, online course-ok, konferenciaelőadások, publikációk stb ... minden mindennel összekapcsolt hálója.


Ehhez képest egy papír könyv, enciklopédia kb múltszázadinak hat.

2019. márc. 16. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Csak sokan azért ragazkodnak hozzá,mert van egy jellegzetessége a könyvkupacoknak és a szép összetett enciklopédiáknak. Az első angol szó ami beugrik erre az a :"classy"

Sokan kevésbé tartják nemesnek,hogy fél perc alatt utánanézhet az ember akárminek. Persze ez segít sokat.

2019. márc. 16. 21:07
 6/23 TappancsMancs ***** válasza:
A tudományok tan- és egyéb könyvei nagyon sokrétűek. Ha csak azt vesszük az oktatást és a tankönyveket is mennyi kritika éri, akkor szerintem a témának nem is érünk a végére úgymond. Vagy pl. tanárok mondanak konkrét tárgyi tévedéseket történelem tankönyvből.
2019. márc. 16. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 TappancsMancs ***** válasza:
És szerintem nem is áll messze a valóságtól, ha azt mondom, hogy önképző műkedvelők is akár jobb tankönyveket tudnak írni mint a "hivatalos". Sajnálatos, de ez van.
2019. márc. 16. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
Természettudományi területen biztos, hogy nem így van. Nálunk nem is megengedett, hogy régi cikkeket hivatkozzunk a a szakdogába vagy diplomadolgozatban. Az én témavezetőm úgy a 2000-es évekre húzta meg a határt, az elötti cikkekre ne nagyon hivatkozzak.
2019. márc. 16. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
Igen,valóban így van. Sőt,a tankönyvek szerepe nem is mindig elsődleges jelentőségű. Van ahol fejből tanítanak,s az órai jegyzet és a tanár által elmondottak értékesebbek és jobban felépítettebbek mint a tankönyv információi.
2019. márc. 16. 21:14
 10/23 anonim ***** válasza:
Az a témavezető is lehet egy irodalomjegyzékben felsorolt eset. :) Mert én például, ha példát hoztam volna, akkor azt mondtam volna, hogy van egy 55-ben megjelent magyar szakkönyvben egy differenciálegyenlet (konkrétan a földelések lökőhullámmal szembeni viselkedéséről), ami tárgyalásnak a végén közelítésként van egy táblázat tényezőkkel. A 80-asokban megjelent egyetemi jegyzetben (csak) a táblázat van benne. A kétezresekben megjelent villámvédelmes könyvben meg csak megjegyzik, hogy nem ugyanaz a viselkedés, mint 50 Hz-en. Na, ezt használja fel valaki támaszként. :)
2019. márc. 16. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!