Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az angol wikipédia mennyire...

Fizikakedvelő kérdése:

Az angol wikipédia mennyire megbízható rendszertani értelemben?

Figyelt kérdés

Csak érdekelne,hogyha esetleg valaminek a rendszertani helyét keresem,mennyire támaszkodhatok rá. Meg egyébként az is érdekel,hogy általánosságban biológiai kérdésekben milyen mértékig megbízható.

Válaszokat előre is köszönöm!



2019. márc. 30. 18:27
1 2
 1/11 Szecessziós Vájling válasza:
Hobbistáknak megbízható, de tudományos értekezéseken kinevetik. Nehogy onnan hivatkozz bármit is.
2019. márc. 30. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Én még csak gimnazista vagyok,nekem ez alkalmas lehet?
2019. márc. 30. 20:21
 3/11 anonim ***** válasza:

Általában nem megbízható, legfeljebb kiegészítésnek jó, ill. hobbistáknak, ahogy említette az előző.


Megbízható információkért érdemes keresni elektronikus jegyzeteket, amik pl. egyetemek honlapján szokott lenni, elektronikus könyveket, tudományos előadásokat pl. Mindentudás Egyeteme.

Vagy el lehet menni a könyvtárba, ott még segítenek is.


Ha meg irodalomkutatást kell végezni, erre is vannak szakmai adatbázisok.

2019. márc. 30. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Speciel pont taxonómiában én jobban megbízom a wikiben, mint egy évekkel ezelőtt kiadott könyvben. A genetikai vizsgálatok miatt elégge felbolydult a téma és rendszeresek az átvariálások. A wiki főleg netes adatbázisokból dolgozik, azok naprakészebbek a tankönyveknél.
2019. márc. 30. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az eddigi válaszokat. Egyébként én nem hivatalos ügyben tettem fel ezt a kérdést,nem hivatkozási alapként használnám,csak érdeklődésből.

Annak is pontatlan,kedves 2.válaszoló?

2019. márc. 30. 23:46
 6/11 anonim ***** válasza:
54%

"Egyébként én nem hivatalos ügyben tettem fel ezt a kérdést,nem hivatkozási alapként használnám,csak érdeklődésből.

Annak is pontatlan,kedves 2.válaszoló?"


Ezt neked kell eldöntened kedves kérdező, hogy mi az, ami még belefér az érdeklődés útján általad megszerzendő/megszerzett ismeretek pontatlanságába.


A nicknevedből itélve valamennyire érdekelhet a fizika. Ha a wikis forrásokat vesszük egy-egy fizikai témakör kapcsán, akkor magad is könnyen beláthatod hogy azért jócskán akadnak zöldségek ott.


A legnagyobb baj persze, ha valaki laikusként böngészi ezeket a wikis irományokat, észre sem veszi ha esetleg hülyeségeket ill. komolyabb szakmai hibákat tartalmaz az.

Ez gyakran jelenti a félreértések, hibás állítások gyökerét.


Én azt szoktam mondani, ha valakit szakmai dolgok érdeklik, akkor a forrás is legyen szakmai, ne pedig egy ingadozó wikipédia.

2019. márc. 31. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Akkor igyekszem keresni egyetemi jegyzetet. Egyébként igen,pontosan ezért kérdeztem,mert tudom,hogy fizikában sem 100%-ig lehet megbízni wikis forrás alapján.
2019. márc. 31. 10:13
 8/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nagyon attól függ miben keres az ember, láttam már csillagászati témában adatot amit egy hármas 0-ás csoporttal simán elírtak. Hivatalosnak nem számít, de ettől még többnyire helytálló és friss, de bizonyos szituációkban jobb alul a forrásokat megnézni és azt hivatkozni.


Áttekintésnek előzetesen mindenképpen jó, legfeljebb keresel szakhivatkozást ha az kell.


Sokan szidják, de az túlzás, hogy értéktelen lenne, nagyon komoly szakanyag van a wiki-n, csak azt is figyelembe kell venni mi a téma, vagyis mennyire alaptényekről van szó.


Vannak továbbá manipulált tartalmak is, de ott a témából is lehet számítani rá.


Szóval jónak jó, de érdemes odafigyelni és ellenőrizni is dolgokat.

2019. márc. 31. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
S milyen gyakran,mikor érdemes ellenzőrízni?
2019. márc. 31. 12:57
 10/11 Tom Benko ***** válasza:
100%
A wiki esetén folyamatosan ellenőrzik a bejegyzéseket, illetve viszonylag aktuálisak általában. Elsősorban kiindulási pontnak nagyon jó, hiszen sok hivatkozás van egy jól megírt cikkben. Vannak persze sületlenségek is, ezeket azonban a források elemzése során elég jól ki lehet szűrni.
2019. márc. 31. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!