Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom egy szénatom sp,...

Hogyan tudom egy szénatom sp, sp2, és sp3 állapotát meghatározni?

Figyelt kérdés

Röviden le is írná egy vállalkozó szellemű, hogy melyikhez milyen elektronszerkezet tartozik?


Melyik az ahol a 2s alhéjról úgy dönt az egyik elektron, hogy ő átkerül a 2p alhéjra, és ott 4 vegyértékelektron lesz? ez volna a sima sp hibridállapot?


És hogyan mondom meg hogy például egy ecetsavban az oxo csoporttal kötésben álló C atomnak milyen elektronszerkezete van?


Vagy pl a metánban, vagy az acetilénben?


Köszönöm



2019. máj. 2. 01:03
 1/6 anonim ***** válasza:
2019. máj. 2. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Tehát ha jól értettem, akkor a hibridizáció három módon történhet:

Első eset - sp3: Ekkor az s alhéjról felkerül egy elektron a p alhéjon a p pályák közül arra az egyre, ami üresen állna. Ez azt eredményezi, hogy lesz egy párosítatlan elektron 2s alhéjon, és lesz 3 párosítatlan elektron a p alhéj 3 db p pályáján.


ezek mindegyike képes egy szigma kötést alkotni, tehát pl a metánban, etánban, vagy egy csak egyszeres kötéseket tartalmazó alkoholban (metil-alkohol) ez az sp3 hibridizáció lesz megfigyelhető.


Második eset - sp2: ekkor az s alhéjról szintén felkerül a p alhéj egy szabad pályájára egy elektron, így a szénatomak 4 kötésre alkalmas elektronja lesz. Ebben az esetben is kialakul szigma kötés, (pl C-CH=C részlet), de ekkor a p pályáról egy darab párosítatlan elektron nem hibridizálódik, energia szintje nem kerül egy síkba a többiével. Ezért van hogy a pí kötés energia tartalma kisebb, könnyen felszakad.


Harmadik eset - sp: Ebben az esetben a 2s alhéjról megint csak feljön egy szabad p pályára az egyik elektron, és az s alhéjon maradt elektron egyetlen p alhéjon tartózkodó elektronnal képes csak szigma kötés kialakítására, a p alhéj másik két p pályáján üldögélő elektronok csak pí kötések létesítésére fordítódnak.


Egy bármilyen alkin erre példa, vagy egy hidrogén-cianid molekula (H-C≡N).


A tanárom mutatott egy ábrát amin a cellás ábrázolással (ez a hivatalos neve?) rajzolta fel az elektronok konfigurációját.


[link]


Aztán mutatta a következőt:


[link]


Az sp3 hibridizációkor ez jól szemlélteti a történetet?

Valóban egy két alhéj közti energia szintre kerül 4 elektron?

2019. máj. 2. 12:14
 3/6 anonim ***** válasza:

"Valóban egy két alhéj közti energia szintre kerül 4 elektron?"

Kicsit menjünk visszább az időben. A hibridizáció az emberi elme szüleménye, egy modell. Ennek a modellnek az alapján úgy véljük, hogy meg tudjuk magyarázni az általunk tapasztalt jelenségeket. Hogy az elektronnal >valójában< mi történik, arról kevés fogalmunk van. Mint ahogy arról sincs, hogy a "keringő" elektron miért nem veszít energiát. Mert biztosan nem amiatt, hogy Bohr egyszer azt mondta, hogy >csak, és kész< .

2019. máj. 2. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

#1 linkje sem pontos, pedig fel van húzva 100-ra: a CH4-ben nem teljesen egyenértékűek a C-H kötések.

Ahogy írták, a hibridizáció egy modell, ezért az atom erről nem tud semmit és nem is fog viselkedni eszerint. Sohasem fogjuk tudni leírni a szubatomi részecskék tulajdonságait, ez az anyagi megismerés korlátja (erre már rájött Heisenberg 1923-ban, a kvantummechanika atyja).

Ami biztos, hogy az atom gerjesztett állapotában létesít kémiai kötést.

Most nincs kedvem többet írni, de ha érdekel leírom a C atomra vonatkozó hibrid elméletet...mondjuk privátban. :)

2019. máj. 4. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Nekem tökéletesen elég lenne ismernem első éves egyetemista szinten ezt, nem a gyakorin szeretnék paradigmaváltást hozni a kvantumkémiába.


Ha ez a modell mondjuk 98%-ban egybevág a tapasztalati tényekkel, akkor már jó modell.

2019. máj. 5. 01:52
 6/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom melyik egyetem tanulsz, Dr. Bodor Endre: Szervetlen kémia I. könyvében mindent részletesen elmagyaráz a hibridállapotokról. A Veszprémi Egyetemi Kiadó gondozásában jelent meg emme kiváló munka.
2019. máj. 10. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!