Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Előnyösebb lenne, ha az...

Előnyösebb lenne, ha az agyunk a testüregben helyezkedne el?

Figyelt kérdés
A koponya mint kemény csontszövet jól védi az agyat, pl. esésnél mindig figyelni kell, hogy a fejet védjük. Nem lenne jobb, ha az agy beljebb volna, akár ugyanígy kemény tokkal körülvéve? Az érzékszervek pedig maradhatnának a mostani helyükön. Ami hátrányt el tudok képzelni, hogy a hosszabb idegpályák miatt tovább tartana az ingerek feldolgozása, bár gondolom itt mikro- vagy milliszekundumnyi késésről beszélhetünk.
2019. máj. 24. 08:56
 1/6 anonim ***** válasza:
nem
2019. máj. 24. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
75%
Pár embernek alapból ott van most is.
2019. máj. 24. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Extra súly, extra erő, extra hő.

Ha szükségünk van extra fej védelemre, akkor sisakot veszünk fel. Ezek hasonlóan működnek: tompítanak, nehezek, belemelegszik a fejünk. Vannak profi márkák, akik ezeket próbálják minimalizálni, miközben napi szinten fejlesztik a védelmi mechanizmusokat, mint a Kali: [link] De nekik is kihívást jelentenek ezek az esetek.

Továbbá nézd meg a kosokat, vagy a tulkokat. Nekik extra védelem került a fejükre és arra használják, hogy azzal harcoljanak. Nézzdük, milyen hátrányokkal járnak: Sokkal lassabb a gyógyulása ezeknek.


Egy fontos dolog még van, ami az emberi agyat nagyon jellemzi és ellent mond annak, hogy hasznos lenne keményebb burokba kötni azt: fejlődés. Az ember megszületik és így is nagy a feje, erősen széghasítja a vagináját az anyának. Ilyenkor a kutacsa rész teljesen szabadon van, látszik az agy lüktetése a bőrön keresztül. Az idegrendszer ilyenkor még elég kezdeti fázisban van és az agy hatalmas növekedésen megy keresztül a fejlődésünk alatt. A koponyának rugalmasnak, növekedésre képesn kell lennie ehhez. Ha keményebb anyagból lenne, ez korlátozná az agy maximális kapacitását, és csökkentett módban futnának az emberek. Illetve az agy növekedésének korlátozása a koponya által vezet a gyerekkori epilepsziás zavarokon túl egyéb idegrendszeri rendelleneségekhez. Ami nem túl gyakori, mint egy megfázás, de elég gyakori ahhoz, hogy tudjunk róla és első tünetekből tudjuk, hogy mivel állunk szemben. Ezt fokozná a koponya kérgének vastagítása. És azok az egyedek, akiknek magasabb szintű lenne az idegrendszeri fejlődése hamarabb pusztulnának ki és az alacsonyabban fejlett idegrendszerű egyedek terjednének el. Ezzel értelmi szinten visszafejlődne az emberiség.

2019. máj. 24. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy előnyösebb lenne, de marha nehéz megmondani. Ez egy kicsit ilyen "mi lett volna ha" kérdés, mert ugyan fel tudsz sorolni egy halom előnyt, de nem jut eszedbe egy csomó hátrány, amiről eleve csak akkor tudnál, ha létezne ilyen lény egyáltalán. Nyilván a hűtéssel lehetnének gondok, ahogy korábban megjegyezték, de ezen kívül is, lehet hogy egy csomó olyan védelmi funkció kéne, ami a légzéssel-köhögéssel-stb járó nyomásváltozásokat kivédené, amit jelenleg elég jól megold az, hogy az agy teljesen el van szigetelve ezektől. Vagy ha úgy képzeljük, hogy a testüregen belül lenne egy extra koponyányi méretű csontgömb, az meg lehet hogy egy csomó más jellegű problémát vetne fel.


Ezzel kapcsolatban két dologra szeretném felhívni a figyelmet. Az egyik az, hogy még viszonylag egyszerűbb, általunk tervezett mérnöki jellegű dolgok esetében is becsúsznak előre nem látott hibák. Van olyan, hogy egy versenyautóba két független motort raknak, mert az mégiscsak jobb mint az egy, de közel sem lett mindegyik sikeres, egy csomó olyan problémával jár együtt, amit szintén "nem hagyományos" módon kel megoldani.

A másik pedig, hogy az evolúció nem úgy működik, hogy szisztematikusan végigvesz minden lehetőséget (a fej legyen fent, lent, oldalt, elöl, hátul), hanem mindig hozott anyagból dolgozik, azt variálja. Ha volna is jobb megoldás, egyáltalán nem biztos, hogy meg is jelenik. Az hogy a fejünk ott van ahol, végülis egy ősi féreg felmenőnk miatt van, akinek néhány idege összeállt a teste elülső végében. Ez az alapvető szerkezet pedig megmaradt, nem azért, mert ez sokkal jobb, mintha középen állt volna össze, hanem azért, mert ez a féreg így összességében még mindig jobb volt, mint a többiek, így megnyerte a versenyt. Lehet, hogy ha vele egyidőben megjelenik egy másik is, középen összeállt idegcsomóval, és az lesz a nyerő, akkor ma a gyomrunkon ülne az agyunk, és te azon agyalnál, hogy mennyivel jobb lenne a testen kívül egy csontos rekeszben.

2019. máj. 24. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

"Az hogy a fejünk ott van ahol, végülis egy ősi féreg felmenőnk miatt van, akinek néhány idege összeállt a teste elülső végében."

Ennek talán az is lehetett az oka, hogy ott alakultak ki összetettebb látó, halló, stb. érzékszervek, mivel haladás közben ott találkozott az új információval, és e köré csoportosultak az onnan jövő ingereket feldolgozó idegsejtek.

Az embernek (is) nagyon szoros idegi kapcsolata van a látó, halló, ízlelő (szagló) szervekkel, és ha megnézed, ezek mind az agy közelében vannak, némelyik direktben bedrótozva. Nem lehetetlen ezeket az ingereket levezetni a test alsóbb részébe, de nincs ilyen jellegű evolúciós nyomás, illetve nehezen tudok olyan mutációt elképzelni, ami ebbe az irányba vinne (mondjuk ettől még lehet, de millió évek és nagyon konkrét előny kellene hozzá.)

2019. máj. 24. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A messzire látás miatt alakult volna ki, hogy magasabbak életre valóbbak. Ezt mai napig hiszik az emberek, amikor nincs szükség már a magasságra, mert nem lesz sem jobb kerested, a busz sem jön hamarabb és ragadozók sem fenyegetnek, de a létra mellett nem is számít ki éri el a felső ágon a cseresznyét.

Mégis ez az ősi klisés igény mai napig meghatározó akar ösztönös szintén a pár választásnál is. Pedig a magasabbak gyakran küzdenek gerinc problémával, ami örökíthető. Így nem is előny.

Régen ezek előnyösek voltak. És ezért is volt előny magasan hordani a szemet.

De a fej, illetve a központi idegrendszer ettől még lehetne máshol. Csak akkor nem egy sorba kötött idegrendsz kéne, hanem több alrendszer. Egy számítógép vezérelte esetben a fej teljesen haszontalan. Halló szenzorok lehetnének több helyen is. Látó szenzorok nem csak egyik oldalt néznék. A vezérlés lehetne redundáns, hogy a sérüléseket minimalizálni tudja.

Gépeknél ez működhet. Emberi szervben is van sok redundancy. Páros szervek. Pl.


Az idegrendszer fejlődése a darwini elméletben egy érdekes dolog. Egysejtűtől az emlősökig érdemes végig nézni, hogyan fejlődött az idegrendszer, ahogy egyre bonyolultabb lett.

Ez azt magyarázza, miért volt ez életszerű. Nem azt, hogy egy intelligens design miatt fejlődünk. :)

2019. máj. 26. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!