Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem létezik a diproton,...

Miért nem létezik a diproton, vagyis a 2-es tömegszámú hélium atommagja, ami csak 2 protonból áll, ha egyszer a magerő jóval erősebb, mint a Coulomb-taszítás két proton között?

Figyelt kérdés

2019. máj. 27. 23:39
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Létezik, a Napban, nagyon rövid ideig, nagyon gyorsan (hogy mennyire gyorsan, nem tudjuk, mert földi körülmények között még nem sikerült előállítani) pozitronkibocsátással deutériummá alakul, amiből aztán további lépésekkel lesz a négyes tömegszámú hélium.
2019. máj. 27. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Létezik, csak nagyon rövid ideig.

Ha a magerők 1%-kal erősebbek lenének, vagy az elektromos taszítás ennyivel gyengébb, akkor tartósan is létezne.

2019. máj. 28. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Igen, tudok a Napban zajló pozitív-béta bomlásról. De akkor a wikipedia miért írja, hogy "A legrövidebb életű izotóp a hélium-5: felezési ideje 7,6·10‒22 másodperc.", "A hélium-2 a hélium hipotetikus izotópja, amely elméleti számítások szerint létezne, ha az erős kölcsönhatás 2%-kal erősebb volna."
2019. máj. 28. 18:12
 4/10 anonim ***** válasza:
29%

Ez azért van, kérdező, mert nagyon rövid időre bármit össze lehet rakni.

Tudod, ha 2 atomot összelőnek, abból egy olyan részecske képződik, ami kb. 200 atomnak felel meg.

Aztán ez fel is robban, és szétesik vagy 200 felé.

De egy rövid ideig egyben volt!


Ez hasonló, mint hogy egy labdát fel tudsz gurítani egy domb tetejére.

Ha a tető homorú, akkor ott is maradhat.

De ha nem, akkor is átmegy a tetőn! Nem ugorja át, és nem futja be egy pillanat alatt.

2019. máj. 28. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Még annyit, hogy elképzelhető az, hogy egy másik világban egy kicsit másképp alakultak erőviszonyok.

Ebben az esetben azonban egy csillag - akármekkora - a létrejötte utáni pillanatban felrobban, mint egy hidrogénbomba.

Erősen másképp nézne ki ez a világ, mint a miénk.

2019. máj. 28. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Van ahol meg azt olvastam, hogy a 2-es tömegszámú héliummag 10 perc (!!) felezési idővel bomlik deutériummaggá.
2019. máj. 28. 19:23
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
2019. máj. 29. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó, ezt kerestem. Pár éve már láttam, de most nem találtam meg újra, tehát <0,01% az esély, hogy deuteronná bomlik, és >99,99%, hogy szétesik a kiindulási két protonra. Csak akkor a 10 perc felezési időt nem tudom honnan veszi az egyik könyvem, hiszen eszerint sokkal kisebb, mint 1 nsec.
2019. máj. 29. 19:06
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, de azt továbbra sem értem, hogy miért van, hogy a diproton, ha csak nagyon pici ideig is, de létezik, míg a dineutron pici ideig sem, pedig ott még Coulomb-taszítás sincs, csak magerő. Ezt amúgy Dávid Gyula írásában olvastam: "A diproton "virtuális kötött állapotként" rövid ideig létezhet"..."A dineutron esetén még a virtuális kötött állapot sem jöhet létre."

[link]

58. oldal

2019. jún. 1. 12:13
 10/10 anonim ***** válasza:

Ezt én sem értem - de képzeld úgy el, hogy NINCSEN proton.

Sem neutron.

Kvarkok vannak, szám szerint hatan.

Olyan konfigurációban össze tudnak állni egy rövid időre, ami két protonnak felel meg (de nem az, hanem 6 kvark összeadva) - olyan konfigurációban viszont nem, ami két neutronnak felel meg.

2019. jún. 1. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!