Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudom, hogy egy anyag...

Honnan tudom, hogy egy anyag milyen rácsból épül fel?

Figyelt kérdés
Meg lehet valahogy könnyen állapítani vagy ezek bemagolandó információk?

2019. máj. 30. 19:12
 1/3 anonim ***** válasza:
6%
A bemagolandó tárgyi ismeretanyag része.
2019. máj. 30. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Én nem a magolásra tenném a hangsúlyt...

Napjainkban 4 rácstípust különböztetünk meg, melyek közül csak a molekularácsot tartják össze másodrendű kötések, a másik háromban elsőrendűek működnek.


Összefoglalva: Ha elemi fémről (pl. vasrúd, cinkdara, rézdrót) van szó, FÉMRÁCSról beszélünk. Ha olyan szóval találkozol, ami egy fém nevével kezdődik, és egy ion nevével zárul, IONRÁCSról van szó. Ha a vizsgált anyagod szobahőmérsékleten légnemű vagy maga a víz, akkor MOLEKULARÁCSban fog kiépülni. És ha a vizsgált anyagodra az előbbi három nem jellemző, akkor ATOMRÁCSos.


Kifejtve:

1. Fémrács: AZ ÖSSZES ELEMI FÉM (tehát tiszta állapotú) ebben kristályosodik. Még a higany is! A higanyban az elektronszerkezete miatt gyenge a fémes kötőerő, továbbá másodrendűek (van der Waals) is megjelennek benne.

lásd: [link] --> "(22)"


2. Ionrács: Az I., II. (és esetleg III.) főcsoport fémionjai kötődnek egyszerű ionhoz (halogén, nitrid, peroxid stb) vagy összetett ionhoz (szulfát, szulfit, permanganát stb)

ÍGY ISMERED MEG ŐKET: nevük elején a fém neve, végén pedig az ioné --> lítium-nitrid, kálium-tioszulfát, magnézium-klorid, nátrium-hipoklorit, rubídium-perjodát stb.


3. Atomrács: SZOBAHŐMÉRSÉKLETEN SZILÁRS NEMFÉMEK ÉS VEGYÜLETEK

FONTOS PÉLDÁK ELEMEKRE: A szén módosulatai (grafit, gyémánt, fullerén) a kőszén mintájára atomrácsosak. A germánium is atomrácsos, mivel ő nem egy fém, hanem egy félfém!

ÍGY ISMERED MEG AZ ATOMRÁCSOS VEGYÜLETET: nevének vége egy ion neve, az eleje pedig egy olyan fém, ami nem az I., II. vagy III. főcsoportban van (bór-nitrid, szilícium-oxid, wolfrám-karbid stb).


4. Molekularács: FŐKÉNT A GÁZNEMŰ ANYAGOK ÉS A VÍZ. Ugyanis, ha a szobahőmérsékleten gáznemű anyagot megfagyasztjuk, akkor épül ki a rács, mert részecskéi elég közel kerülnek egymáshoz. De mivel a fagyasztás során e részecskék nem esnek szét, nem jutnak hozzá szabad elektronokhoz, amikkel elsőrendű kötést lehetne kialakítani. Marad a másodrendű kötőerő, ami a molekularács ismérve.

FONTOS PÉLDÁK: A nemesgázok rácsának rácspontjain atomok helyezkednek el (He, Ne, Ar stb). A halogének gázait kovalens kötés tartja össze, és molekularácsban kristályosodnak, rácspontjaikon kétatomos halogéngázokkal (most kerestem rá, hogy a szilárd jód is molekularácsos, noha atomosnak is gondolhatnánk). A szén-dioxid -78 fokon szárazjéggé válik, szintén molekularácsban, rácspontjain CO2 molekulák.

2019. máj. 31. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget!
2019. máj. 31. 16:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!