Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » "Az STH az egész szervezet...

"Az STH az egész szervezet anyagcseréjét befolyásolja azáltal, hogy fokozza a zsírok lebontását és gátolja a szőlőcukor felhasználását. " Valaki elmagyarázná? Mert nem értem.

Figyelt kérdés
A lipideket nem azért bontja le a szervezet, hogy utána szőlőcukorrá alakítsa, majd aztán abból energiát nyerjen?

2019. máj. 30. 22:40
 1/7 A kérdező kommentje:
"gátolja a szőlőcukor felhasználását" A felhasználás helyet nem raktározásnak kéne lennie?
2019. máj. 31. 00:05
 2/7 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Nem, a szőlőcukorból sem lesz zsír, és a zsírból sem lesz szőlőcukor, biokémiai értelemben. Ezek azonban energiahordozók a sejt számára. Amikor szőlőcukrot éget, és feleslegben érzi a szőlőcukrot, akkor arra is fordít energiát, hogy zsírokat építsen fel (nem glükózból, de az abból nyert energia felhasználásával), ebben energiát raktároz, mert a glükóz raktározása viszonylag csekély. És ha kevés a glükóz, akkor zsírokat bont, mert ezek energiatartalékok, amit a "bőség" idején raktározott el.
2019. máj. 31. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Rövid válasz:

A leírásban szereplő "gátolja a szőlőcukor felhasználását" teljesen korrekt.


Hosszú válasz:

A szervezetben egyetlen hormonunk van arra, hogy a vércukor szintünket csökkentse. Ez az inzulin. Az inzulin rátolja a sejtekre a cukrot, hogy tessék vidd, egyed, használd, raktározd mindenáron, csak a magas vércukorszint csökkenjen végre. [Amúgy elnézést a pongyola megfogalmazásért, de amikor ezt magyarázni szoktam, akkor a kezemmel még toló gesztusokat is teszek, hogy az inzulin rátolja a sejtekre a cukrot. A biokémiailag szabatos megfogalmazás nyilván az, hogy az izmok cukorfelhasználását serkenti, a máj glikogén raktárainak feltöltését serkenti, és a zsírsejteket is serkenti, hogy raktározzanak bátran. De én már csak ilyen egyszerű ember vagyok, hogy az inzulin rátolja a sejtekre a cukrot :-)]

Szóval amíg a vércukor szint csökkentésére csak egy hormonunk (inzulinunk) van, addig a vércukor szint emelésére sokféle mechanizmusunk létezik. Fél a szervezetünk attól, hogy túl alacsony lesz, és elájulunk.

Többek között az SHT gátolja a májban, az izomban és a zsírszövetben a sejtek glükózfelvételét, és felhasználását is!

Az STH a lipidanyagcserét ezzel párhuzamosan a lebontás irányába tolja el. Fokozza a trigliceridek mobilizálását és a szírsav égetést.

Az STH amúgy mind a három tápláló anyag intermedier (szénhidrát, lipid, fehérje) anyagcseréjét befolyásolja.

2019. máj. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Tehát amikor a szervezetben ezek a folyamatok játszódnak le, akkor egyelőre a szervezet annyit akar csak elérni, hogy növekedjen a vércukorszint? Tehát még nem használja fel a szervezet a cukrot, csak növelje a vércukor szintet pl. az ozmózis nyomás miatt, vagy más folyamatok miatt (egyébként az ozmózis csak egy tipp a részemről, nem értek hozzá ennyire, hogy mivel függhet össze). És addig a szükséges energiát a zsírok lebontásából nyeri? Jól értem?

Vagy ha nem, akkor mi az egész folyamat lényege?

2019. máj. 31. 17:35
 5/7 A kérdező kommentje:
Ja és egyébként az SHT az a szomatosztatin? :D
2019. máj. 31. 17:39
 6/7 csodabogyesz válasza:
Nem, az STH, a Somatotrop hormon, vagyis növekedési hormon, másik néven Human Growth Hormon, HGH. (adeno hipofizis /hipofizis elülső lebenye termeli Stb...)
2019. jún. 3. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Azt tudom, de én az SHT-t kérdeztem.

És igen, azon is gondolkodtam, hogy csak elírás-e, de azért rákérdeztem, mert bajom nem lesz tőle.

2019. jún. 3. 20:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!