Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kezd el sugározni az az...

Miért kezd el sugározni az az anyag amit sugárzásnak tesznek ki?

Figyelt kérdés

Most láttam a Csernobil című sorozatot, pl a tűzoltók ruhája is erősen sugárzott azután hogy ott voltak a helyszínen

Tudom hogy mi az a gamma sugárzás, az atommag bomlása során egy fotont bocsát ki..

De nem értem miért fog sugározni az az anyag ami már nincsen kitéve sugárzásnak



2019. jún. 16. 10:51
 1/4 anonim ***** válasza:
91%

1) A radioaktív anyag rákerül, pl. apró porszemcsék, füst, hamu, folyadékcseppecskék, stb. formájában.

2) Van olyan, hogy a radioaktív sugárzás eltalálja a nem radioaktív anyag atomjait, és radioaktívvá teszi őket (aktiválás). De ehhez általában célzott besugárzás kell.

2019. jún. 16. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 EagleHUN ***** válasza:
100%

Ahogy #1 írja.


A 2) opcióját fejtsük ki jobban mert: "Tudom hogy mi az a gamma sugárzás"

Meg van alfa, béta és neutron kibocsájtás is a gammán kívül.

A radioaktivitás ez mind együttesen.


Ezek közül a neutron besugárzás is képes a nem radioaktív anyagokból radioaktív izotópokat generálni, de ha kellően erős a többi is.


Tehát az alfa béta és gamma sugárzás is indukálhat neutron kilökődést atommagokban, ha kellően erős, ami meg egy újabb atommagot "fertőzhet" úgy hogy az radioaktív lesz.

És az eredeti besugárzott atommag is izotóppá válik, ami vagy radioaktív vagy nem.


[link]


"Mivel a hidrogén kivételével minden atommag tartalmaz neutront, illetve neutronokat , elvben bármelyik atommag alkalmas neutronok előállítására. Ehhez akkora energiát kell közölni az atommaggal, mint amekkora a neutron kötési energiája. Az energiaközlés sokféleképpen történhet: alfa-részecskékkel, protonokkal, gamma-sugárzással való bombázással,"


Ezért beszélnek "sugárfertőzésről". Mert a bomló atomok a környezetüket is bomlóvá izotópossá teszik ideiglenesen és kis mértékben, hisz ehhez kellő energia szükségeltetik, ami csak bizonyos atommagok bomlásából vagy hasadásából származhat.

2019. jún. 16. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 EagleHUN ***** válasza:
59%
2019. jún. 16. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
32%
Ha a besugárzás hatására gerjesztett, azaz megnövelt energiájú állapotba jut adott anyag, akkor a felvett energiát rövidebb-hosszabb idő alatt sugárzással leadja a környezetbe.
2019. jún. 16. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!