Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora teljesítményre van...

Mekkora teljesítményre van szüksége a másik gépnek?

Figyelt kérdés
Tegyük fel van két akármi, motor, ember által hajtott kerékpár, mennek fel egy hegyen. Az egyik súlya 70 kg, a másiké 60 kg. Hány watt kell a 70 kg-snak hogy ugyananakkora sebességgel menjen fel, mint a 70kg-s, ha az 20 km/h-ával megy fel, és 10%-os az emelkedő? Milyen egyéb tényezők lehetnek még? Súrlódás és légellenállás igaz? Ha az egyik motornak szélesebb a kereke, az nehezebb, vagy ha rosszabb az aerodinamika.

2019. júl. 2. 06:49
 1/7 anonim ***** válasza:
Oszt akkor melyik 70 a 60? :D
2019. júl. 2. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A tejesítmény P=F*v. Az erő a súllyal arányos.


Másrészt ha súrlódás van, akkor az konstans teljesítményveszteséget jelent ami arányos pl F-el.

2019. júl. 2. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Azt tudom, h teljesitmeny = sebesseg x ero. Csak azt nem tudom, h kell beleszamolni, h milyen meredeken mennek fel? Meg hogy egyaltalan mennyit szamit a suly? Talaltam egy olyat, ahol asszem a súlyt kellett szorozni 9,81el,majd a szazalekos emelkedessel/100. Aztan ezt a kijott N-t kellett szorozni a m/s-al. Csak igy az volt a fura, h egyreszt kb ugyannyi teljesitmeny/kg jott ki a meredekebb es kevesbe meredek emelkedőn. Masreszt ha elkezdtem 3al vagy meg kevesebbel szorozni, nagyon alavsony wattok jottek ki, pedig a sebesseget reálisan noveltem, kb egy kerekparos eseteben. Azt szeretnem igazabol kiszamolni, h ha ket kerekparos megy fel a hegyen, akkor mennyivel kell tobb wattot leadnia annak, aki 70 kg, szemben a 60kg-sal.Igen elirtam, a 60kgs megy fel 20kmh-val. En azt gondolom realisnak minel meredekebb a hegy, annal nezezebb egy nagyobb súlyunak, csak kerdes mennyivel,milyen meredeksegnel. De az h 0%nal milyen is érdekel.
2019. júl. 2. 20:48
 4/7 anonim ***** válasza:

"Azt szeretnem igazabol kiszamolni, h ha ket kerekparos megy fel a hegyen, akkor mennyivel kell tobb wattot leadnia annak, aki 70 kg, szemben a 60kg-sal."


Maradjunk a súrlódásmentes esetnél.


azonos sebesség mellet mint mondtam P/F =konst.


Tehát P1/F1 = P2/F2.


itt az F1 és F2 erők arányosak az m1 és m2 tömegekkel. Az arányossági tényező most érdektelen, tehát:


P1/m1 = P2/m2.


Ebből P2 = P1*(m2/m1).

2019. júl. 2. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Na, de ez az, ezzel csak azt kapom, hogy watt/kg. De szerintem nem mindegy, hogy 10%-os emelkedőn mennek fel 5%-oson, vagy 2%-oson, vagy sík terepen. Ezt nem lehet valahogy kiszámolni?
2019. júl. 4. 01:36
 6/7 anonim ***** válasza:
Teljesen mindegy
2019. júl. 4. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"De szerintem nem mindegy, hogy 10%-os emelkedőn mennek fel 5%-oson, vagy 2%-oson, vagy sík terepen. Ezt nem lehet valahogy kiszámolni?"


Ha nincs súrlódás, akkor mindegy a lejtő szöge.A gravitációs erőtér egyébként is konzervatív. Ezen azt értjük, hogy a végzett munka útfüggetlen, zárt görbére pedig zérus. (Most lehetne vagdalkozni körintegrálokkal...).


Tehát felmész a hegycsúcsra a legmeredekebb helyen, vagy szerpentinúton. A végzett munka egyenlő. Jó mi?


Az őrdöngösség igazából ott kezdődik, amikor vannak disszipativ erők (pl. súrlódás). Annak ugye nincs potenciálja se, szóval elég kényelmetlen matematikai apparátust kíván a kezelése.

2019. júl. 4. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!