Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minél nagyobb egy állat,...

Minél nagyobb egy állat, annál gyorsabb az anyagcseréje?

Figyelt kérdés

[link]

Tehát a nagytestű ragadozóknak, növényevőknek van a leggyorsabb anyagcseréje?



2019. júl. 9. 00:41
 1/9 anonim ***** válasza:
86%

Nézz utána a kolibri és a cickány anyagcsere-gyorsaságának!

Igazán nem nagy állatok.

2019. júl. 9. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
88%
Én épp fordítva gondoltam, meg most is úgy gondolom.
2019. júl. 9. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
93%
A tudományt nem bulvárcikkekből kell megtanulni. Minél kisebb egy élőlény, annál nagyobb a fajlagos felülete, azaz annál nagyobb az egységnyi tömegre jutó hőleadó testfelszín, ha tehát a biokémiai folyamatok összerendezettségének megtartása a cél, akkor hőmérséklet fenntartása talán a legalapvetőbb. Így a legkisebb élőlényeknek a leggyorsabb az anyagcseréje, legalább is a melegvérű állatokat tekintve.
2019. júl. 9. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 dellfil ***** válasza:
78%

Ha egy elefánt olyan intenzíven metabolizálna mint egy cickány, sült elefánt lenne belőle.

Úgy igaz, ahogy írják. Minél nagyobb testtömegű egy állat, annál lassúbbnak(!) kell lennie az anyagcsere folyamatainak, - a relatíve kisebb felületen leadott hőmennyiség miatt - hogy az állandó test hőmérsékletét megtarthassa.

Tehát pont fordítva van. Minél nagyobb egy állat, annál lassabb(!) az anyagcseréje. Általános szabály. A termodinamika törvényei alól a biológia sem bújhat ki!


dellfil

2019. júl. 9. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Akkor hogy lehet, hogy a férfiaknak gyorsabb az anyagcseréje? Mármint nagyobbak, azonos testmagasság esetén is nehezebbek, mint a nők, tehát a tömegükhöz képest kisebb a hőleadó felület, mint a nők esetén.
2019. júl. 9. 16:10
 6/9 A kérdező kommentje:
Ráadásul a nagyobb testméret, tömeg miatt több hőt termelnek.
2019. júl. 9. 16:14
 7/9 dellfil ***** válasza:
77%

Úgy, hogy a testtömeg nem közvetlen oka, szabályzója az anyagcsere sebességének.

Az állandó testhőmérsékletű élőlények (emlősök, madarak) belső hőmérséklete viszonylag szűk határok között optimális. (De élőlény fajtánként, és/vagy nemenként azért lehet némi eltérés.)

Azt, hogy mekkora a testhőmérséklet, a metabolizmus sebessége mellett a hőmegtartó-hőleadó képesség szabja meg. Ebben a hőszigetelésnek (hőmegtartó képesség) jelentős a behatása. A környezet hőmérséklete, hőelvezető képessége is nagyon lényeges. Lásd, sarki óceánokban úszkáló bálnák... Nem ragozom, messzire vezet.

A testtömeg hőmegtartásban játszott szerepe csak markáns eltéréseknél látható jól. Pl.: egér-elefánt, kolibri- strucc, vagy cickány-kékbálna.

Mit gondolsz egy elefánt hány milliószor nagyobb tömegű, mint egy etruszkcickány?

"A Földön az egyik legkisebb tömegű emlősállat, mindössze 2 gramm körüli (koponyaméret szerint a dongódenevér kisebb). A faj legkisebb egyedei mindössze 1,3 grammosak, és 3,6 cm hosszúak. Az átlagos egyed 6 cm hosszú a fejétől a farok tövéig – maga a farok 4 cm hosszú. Szíve percenként 1300-at ver, és percenként 300-szor vesz levegőt."


[link]


Az elefánt lehet öt tonnás is. De jó, vegyünk átlagos elefánt tömegére 2,5 tonnát. Abban hányszor van meg a 2 gramm? Egymilliónál is többször. :) (1250000-szer)

Egy férfi (mondjuk 80 kg) és egy nő (mondjuk 60 kg) között a testtömegben mennyi is a szorzó? 1,3? Nem egy millió. Ilyen kis eltérésnél indifferens a testtömeg különbség a metabolizmus sebességét illetően. Egészen más okok miatt van, hogy a férfiaké - általában(!), és átlagosan(!) - valamivel gyorsabb.

Ha így sem érthető... :)


dellfil

2019. júl. 9. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Akkor miért van így?
2019. júl. 10. 23:16
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha nő vagy, és volt már kisbabád, akkor érdemes abba belegondolni, hogy pl. a mazgat kis szívverése is milyen gyors.


És miután megszületik a baba, ő nem napi háromszor eszik, hanem rövidebb bizonyos időközönként kell táplálni kell, és már megint kakil, már megint eszik, már megint kakil, stb...

Én ezt annak idején annak tudtam be, hogy ő még kisebb, így kisebb a kis gyomra és a bélrendszere is, egyszerre nem fér el benne annyi minden. De a fentiek írták, hogy van ennek egészen pontos tudományos magyarázata is.

2019. aug. 28. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!