Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Igaz, hogy Einstein trehányság...

Igaz, hogy Einstein trehánysága miatt lett E=mc2 E= (1/2) mc2 helyet?

Figyelt kérdés

Olvastam valahol, hogy az E=mc2 képlet egy balul elsűlt véletlen miatt keletkezett. Eredetileg Einstein a kinetikus energiába helyettesítette be a v-t c-re, így E=(1/2)mv2 mert valójában ennyi energia szabadul fel magfúzió alkalmával. Sajnos Einstein trehány volt és egy felest elfelejtett vagy elírt a sajtpapírján és így lett E=mc2. Később már nem akarta kijavítani, mert féltette a hírnevét


Elvileg a levezetés szerint is E=(1/2)mc2 jön ki, mi mégis az E=mc2-et ismerjük Einstein hibája miatt. Ez igaz lehet?


2019. júl. 14. 14:07
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:
95%
Szerintem ne igyál annyi "felest".
2019. júl. 14. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:
85%
Semmi köze a mozgási energiához az mc^2 képletnek.
2019. júl. 14. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
93%

2-es vagyok. Eredetileg nem akartam írni mivel a fizika tudásom jelentős része kimerül a mérnöki fizika ismeretében, de ha jól tudom az mc^2 azt fejezi ki hogy mennyi energia található x tömegben, ha úgy tetszik azt fejezi ki hogy annihiálció folyamán mennyi energia szabadul fel, nem a fúzió során.

Ha tévesnék biztos jön valaki aki tudja a helyes választ.

2019. júl. 14. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
95%

Arra nem is gondoltál, hogy még ha Einstein trehány lett is volna, azóta már néhány ellenérdekelt (és hozzáértő) biztosan kijavította volna.

Nos senki se tette, ennek oka, hogy nem Einstein volt trehány hanem te. Bedőltél kritika nélkül valami maszlagnak.

A tudomány nem úgy működik, hogy a hiba maradhat. Ez egy világrengető képlet. A tudományban egy veszőhibáról is több szerző ír tanulmányt, mihelyt az megjelenik. Már önmagában ez a helyzet is elegendő, hogy a képlet jó. De természetesen azóta rengetegen bizonyították kísérletileg is. Nem jött ki nekik a duplája.

2019. júl. 14. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:
87%

nem az jön ki, mert 1/2-1/2 az 0

delta E = delta m *c^2


a tömegváltozás szorozva c^2 = az energia változásával

2019. júl. 14. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 anonim ***** válasza:
96%

Nem igaz, mert értelmetlenné teszi a fénysebesség határsebesség jellegét. Az (1/2)mv^2 az a munka, mellyel az m tömegű objektum kezdősebesség nélkül v sebességre gyorsítható, feltéve, hogy se közegellenállás, se súrlódás, se semmi nem hat. Ezeket azért kell feltenni, mert ezek nem konzervatív erők, és a mechanikai energiamegmaradás csak konzervatív erőtérben teljesül. Egy erő akkor konzervatív, ha munkája csak a pálya kezdő-és végpontjától függ. Ilyen pl. a gravitációs erő. Egy erőtér meg akkor konzervatív, ha benne nem hatnak nemkonzervatív (más szóval disszipatív) erők, vagy hatnak, de a rendszerben minden egyes testben kiegyenlítik egymást. Ezek azért másfajta erők, mert nem elég, hogy ellenükben munkát is kell végeznünk, hanem még szemetek is, mert egy csomó munka hő formájában disszipálódik.


Csak egy gimis srác vagyok, ha nagy baromságot írtam, bocsánat, csak a fizikatanárom mindig azt mondja, hogy először gondoljam át, ha valaminek nem hiszek, és ha nem olyan nagy hülyeség első átolvasásra, akkor mehet a menet. :D

2019. júl. 15. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/34 anonim ***** válasza:
11%
Annyi igaz, hogy a hírnevére nagyon féltékeny volt.
2019. júl. 16. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
24%

"Nem igaz, mert értelmetlenné teszi a fénysebesség határsebesség jellegét."


Én ezt nemvágom honnan szeded.


"Az (1/2)mv^2 az a munka, mellyel az m tömegű objektum kezdősebesség nélkül v sebességre gyorsítható, feltéve, hogy se közegellenállás, se súrlódás, se semmi nem hat."


hát őőőő igen és feltéve h v<<1


"Ezeket azért kell feltenni, mert ezek nem konzervatív erők, és a mechanikai energiamegmaradás csak konzervatív erőtérben teljesül."


Ez stimm.


"Egy erő akkor konzervatív, ha munkája csak a pálya kezdő-és végpontjától függ. Ilyen pl. a gravitációs erő. Egy erőtér meg akkor konzervatív, ha benne nem hatnak nemkonzervatív (más szóval disszipatív) erők, vagy hatnak, de a rendszerben minden egyes testben kiegyenlítik egymást. Ezek azért másfajta erők, mert nem elég, hogy ellenükben munkát is kell végeznünk, hanem még szemetek is, mert egy csomó munka hő formájában disszipálódik."


szuper, és ez hogyan kapcsolódik a kérdéshez?



"Csak egy gimis srác vagyok, ha nagy baromságot írtam, bocsánat, csak a fizikatanárom mindig azt mondja, hogy először gondoljam át, ha valaminek nem hiszek, és ha nem olyan nagy hülyeség első átolvasásra, akkor mehet a menet. :D "


:D



Szóval az energiaVÁLTOZÁS, azaz delta(m) = 1/2Mv^2 -tel. Ugye a fénysebesség konstans, ergó a tömeg változása egyezik meg a 1/2 M v^2 képlettel. És ez csak akkor igaz megint, amikor v jól kisebb mint 1.


:)

2019. júl. 17. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
73%

A gimis srác vagyok. Köszönöm a helyesbítést! :)

Van hová fejlődni, de ettől szép a természettudomány. :D

2019. júl. 17. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
62%
Igaz, nem kell többször kiemelned a kérdést!
2019. aug. 9. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!