Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Miért erőltetik a Halloweent?

Miért erőltetik a Halloweent?

Figyelt kérdés
A fiatalok már azt sem tudják, mi az a halottak napja. Helyette bulikat szerveznek okt. 31-re, Halloween-re, jól leisszák magukat, megveszik a sok hülyeséget hozzá, utána a halottak napjára meg magasról tesznek, a szüleik, nagyszüleik pedig ezt engedik nekik. Én úgy neveltem a gyerekeimet, hogy elmondtam nekik, hogy a Halloween egy régi pogány ünnep volt eredetileg, azért terjedt el a világon, mert meglátták benne az üzleti lehetőségeket, a legtöbb országban, ahogy Magyarországon is, semmi létjogosultsága van, viszont halottak napján illik kimenni a temetőbe a halott dédnagyszülőknek, nagyszülőknek és rokonoknak gyertyát gyújtani. És be is tartják, nincs az a késztetésük, hogy fordítva csinálják, mint a mai fiatalok többsége. Hogyan lehetne szorgalmazni azt hazánkban, hogy az emberek bojkottálják a médiában megjelent marhaságokat, ami Halloween és tartsák tiszteletben az eredeti ünnepet, a halottak napját? Én azt vallom, hogy ha a szórakoztató média tartalma megváltozna, az jó irányba terelne sok fiatalt.

2018. nov. 1. 14:49
1 2 3 4 5 6 7
 1/64 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem Halloweennek nem a mindenszentek és a hallottak napja a "konkurenciája", legalábbis nem annak kellene legyen, hanem a farsang. Én ugyan nem szoktam bulizni járni, és keresztény vagyok, de annyira nem zavar a halloween. Egy jó bulizási lehetőség, szerintem jópofa, hogy mindenféle jelmezekbe öltöznek az emberek. Ha nem kapcsolunk hozzá hiedelmeket, hogy majd ezzel űzünk el valami gonoszt, vagy ilyesmi, akkor nem gond annyira, hogy ez egy pogány dolog volt. Meg ha csak párszor megy el az ember bulizni egy évben, és nem minden pénteken részegeskedik, akkor belefér.

Mindenszentek meg nov. 1. (egyébként a katolikusoknál örömünnep), a halattak napja pedig nov. 2. Tehát ezért mondom, hogy nincs ütközés, nem kellene konkurencia legyen.

2018. nov. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/64 anonim ***** válasza:
95%

A halottak napja is csak üzlet... Több millió szál virágot, mécsest veszünk, mindenki kizarándokol a temetőbe.. Miért? Amúgy nem jársz ki soha? Nem gondolsz a szeretteidre?

Szerintem de... Szóval nem tudom miért kell minden évben a Helloweent kikezdeni. Közük sincs egymáshoz, nem egy napon vannak.


És nem érzem magam rosszabb embernek amiatt, hogy az év soksok napján gondolok elhunyt szeretteimre, nem csak kötelező temetőlátogatásra megyek egy nap egy évben

2018. nov. 1. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/64 anonim ***** válasza:
81%
A pénz nagy úr, meg aztán kellemesebb is bulizni, mint a temetőket járni. A saját gyerekeidet úgy neveled, ahogy akarod, mást nem tudsz tenni.
2018. nov. 1. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/64 anonim ***** válasza:
32%

Mekkora a gyereked? Elég biztos vagyon benne ugyanis, hogy még elég kicsi.

Legkésöbb kamaszskorban nem a te elképzelésed szerint fog élni, hacsak nem tartod lelki terrorban.

2018. nov. 1. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/64 A kérdező kommentje:
4# 19 és 24 évesek. És a média ellen, a hagyományok melletti kitartásra már kisgyerekkortól kell nevelni és akkor később már tudni fogja, mit higgyen el és mit ne, mit kell tisztelni és mitől tartózkodni.
2018. nov. 1. 15:54
 6/64 anonim ***** válasza:
94%

Az üzletszerű mivoltával érvelsz. Akkor nézzük csak. Idén több mint 20 millió szál krizantém fogyott. Szerinted ezt ingyen adták a termelők, boltosok? Minden ünnep, hagyomány, népszokás, amihez tartoznak külsőségek pénzforgalmat bonyolít. Valami észszerű határokon belül marad, valami elszáll a fogyasztói társadalom túlburjánzása miatt. Ez sajnos globális és általános jelenség. Nem Halloween specifikus. Hidd el, engem is zavar ez. Imádom a Halloweent és egyáltalán nem tetszik, hogy az usaban is többszáz dolláros szuperhős jelmezekre költenek és a beöltözés eredeti mivoltát már alig veszik alapul. Nyilván itthon is helytelenül fog meghonosodni ezáltal. Apropó, honosodás...

Miért is gond ez? Az időpontok nem ütköznek. És én módfelett örülök, hogy manapság válogathatunk a különféle kultúrkörökből származó ünnepek, népszokások, hagyományok között. Akár kontinenseken átívelően is. Ettől csak gazdagabb, színesebb lesz egy ország. Igen is ismerni illik a régi idők emberének hiedelemvilágát és világképét, szokásait. Szélesíti a látókört. Senkinek sem kötelező a Halloween megtartása, azonban ha gyakorlatilag „szembe jön veled az utcán” akaratlanul is meg kell vele ismerkedned idővel.

Valamint azt is be kell látni, hogy a népünk már károsan retteg a haláltól. Ha valamiféle más kontextusban foglalkozunk vele, például vidáman, már kényelmetlenül érezzük magunkat. Ami nem jó. Ezen bármilyen groteszk módon hangzik, de segíthet a Halloween. Bár kétségtelen, hogy erre még tisztább ünnep lenne például a Día de los Muertos:DD


De beszéljünk a megszokott halottak napjáról. Alapvetően szép dolog, hogy az elhunytaknak is „van egy nap a naptárban”, azonban neked is látnod kell a Valentin nap analógiát. Mert van. Rengetegen csak a kötelező miatt, a szokás miatt veszik meg azt a virágot a sírra. Év közben is jusson már eszünkbe az elhunyt szerettünk:D Ahogy év közben is lepjük már meg ajándékkal a kedvesünket és mutassuk, hogy szeretjük:D Sok ember elfelejti ezt, szóval inkább a halottak napjá ázsiójával kellene foglalkozni... És azt nem a Halloween fenyegeti.


Szóval nem, nem fogok bojkottálni semmit a kedvedért. Jobb lenne, ha nyitottságot gyakorolnál és elfogadnád hogy az embereknek szabad akarata van és egyesek képesek eldönteni mi számukra a megfelelő tevékenység. Szeretem a borzongást, a hátborzongató atmoszférát. Horrorfilm rajongó vagyok. És ha én tököket faragok október végén, majd 31.-én horrorfilmeket akarok nézni, vagy túlélő horror videojátékot játszani a tesómmal, aztán este zsákvászonból készített madárijesztő jelmezben (ugye mennyit költöttem?) bulizni egyet a Thriller című Jackson számra, hát lelkem rajta. Te pedig utálhatod ezt. De ne tiltsd és ne ítélkezz.

A jó irányba terelés pedig úgy nézne ki, hogy elmondja a média, hogy itthon minek csinálunk belőle farsang 2.0-át, mivel már van egy jelmezes ünnepünk. És a Halloween-i maskarák eredete a visszajáró, akár ártó lelkekkel való elvegyülés. Nem pedig, hogy aktuális popkulturális hülyeségnek öltözzünk be. Vagy éppenséggel a szexiségre hajtsunk rá mellőzve mindenféle horror jelleget. A jó irányba terelés kellene ahhoz, hogy ne egy újabb ürügy legyen már a Halloween a szétcsapatásra, beb**zásra és a magamutogatásra.

De más szokások üldözése nem számít jó irányba terelésnek... Egyáltalán nem.


Köszönöm, hogy elolvastad.

2018. nov. 1. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/64 anonim ***** válasza:
68%

Nekem azzal van bajom, hogy lassan kötelező.

Körbement a fb-on, hogy helyi sulis gyerekek szeretnének körbejárni, és legyenek szívesek a szomszédok készülni egy kis csokival, cukorkával.

Berágtam, beírtam, hogy aki húsvétkor sem jött locsolni, azt most én nem látom szívesen. Erre mindenki besértődött.

2018. nov. 1. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/64 A kérdező kommentje:

Én még egy plakátot, reklámot, tv-s, netes vagy újságos reklámot nem láttam, ami a halottak napját jelentősebb módon reklámozta volna. Persze némelyik áruház szórólapjába beteszik a csirkefarhát mellé, hogy akciós a mécses, de egyáltalán nincs belőle hírverés meg semmi, a virágboltba, piacra nyilván több krizantént rendelnek, mert többen keresik, de ezzel az erővel enni sem lenne szabad, mert az ételt is árulják...

És félreérted, nem ezt kifogásoltam, hogy bevétel származik a Halloweenből, hanem hogy jelentéktelen ünnepet sulykolnak, aminek az ég világon a világon sehol semmi jelentősége nem lenne és a kereszténység átvételével el is tűnt... addig, amíg meg nem látták benne a sok horrorfilm, horrorregény sikerére alapozva az üzleti lehetőséget és ilyen gagyi módon újra nem indították. Nem értem, neked egy ilyen ünnep miért jelent sokat, azon kívül, hogy egy évben egyszer jelmezbe öltözől és jól érzed magad, más érv nem nagyon szól mellette.

2018. nov. 1. 16:32
 9/64 anonim ***** válasza:
84%
Olyan mintha el sem olvastad volna amit írtam...
2018. nov. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/64 A kérdező kommentje:
9-es, annyira más a kettőnk felfogása, mintha "nem is egy nyelvet beszélnénk", én megértettem az álláspontodat, de ez ellentmond az elveimnek, nézeteimnek.
2018. nov. 1. 16:49
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!