Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Tervezitek, hogy Karácsony...

Tervezitek, hogy Karácsony helyett inkább Napforduló (Yule) ünnep lesz? Mit gondoltok erről?

Figyelt kérdés

Nem szeretem a karácsonyt, mert már október óta ezt tolják a reklámokban, megint hatalmas feneket kerítenek neki.


Hallottam, hogy Amerikában egyre többen inkább a téli napfordulót és a nappalok hosszabbodását ünneplik meg egy régi kelta hagyományt újraélesztve:


Ez úgy néz ki, hogy 21-én a leghosszabb éjszaka napján amikor besötétedik őrtüzet gyújtunk, és felváltva őrizzük, hogy ne aludjon ki, amíg másnap fel nem jön a Nap, így szimbolizálva, hogy a legnagyobb sötétség idején is van fény.



2022. nov. 30. 21:01
A kérdező szavazást indított:
Tetszik a Napforduló ünnep
Inkább a hagyományos Karácsony
28 szavazat
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
84%
Nincs hol tüzet gyújtsak, így egyik sem.
2022. nov. 30. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

A yule germán, illetve skandináv ünnep, nem pedig kelta; a kelták a téli napfordulót ünnepelték. A kettőben bár vannak hasonlóságok, de korántsem ugyanarra az eseményre utalnak. (Amúgy nagyon aranyosan leegyszerűsítetted mindkettőt.)

A párom fél családja izlandi, idén ott töltöm velük az ünnepeket és mivel a családja hagyományőrzéssel is foglalkozik, ezért vegyítjük a kettőt, aminek örülök, mert gyerekkorom óta érdekeltek a különböző északi és skandináv kultúrák.

Egyébként nem kell törődnöd azzal, hogy már lassan egy hónapja vannak, akik karácsonyi lázban égnek; te ünnepeld úgy, ahogy szeretnéd és azokkal, akikkel szeretnéd.

2022. nov. 30. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
100%

Tekintva, hogy baromi kevés hiteles forrásunk van erről az ünnepről, így csak valami hasonlót lehet ünnepelni, amire ráfogjuk, hogy ez az.


De felőlem mindenki azt ünnepel, amit akar. Nekem a karácsonynak a tartalma az, ami számomra megfelelő.

2022. dec. 1. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
78%
Én már szereztem Yule kecskét, de ennyi elég.
2022. dec. 1. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Furcsa ezt itt így megkérdezni. Én évek óta tartok Yule ünnepet, de nem terveztem, csak így alakult. Ezt a giccses, vásárlós, Mörájakeris karacsonyt én sem szeretem.
2022. dec. 1. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 Metionin ***** válasza:
100%
Mi jó ideje a napfordulót "ünnepeljük" bár annak sem kerítünk nagy feneket, mert legtöbbször munkanapra esik. Felrakunk egy fagyöngyöt, este ajándékozunk, füstölőzünk és gyertyákat égetünk, bár nem maradunk fent hozzá egész éjjel, hiszen másnap dolgozni kell. Régen hagyomány volt ilyenkor a házi- és haszonállatoknak is ajándékozni, jobb, nagyobb adag eledelt adni, a madarakat megetetni, ezzel állapodtak meg velük, hogy az új évben is rendesen viselkednek, sok tejet adnak, a madarak nem eszik ki a termést stb. - ezt mindig tartottuk gyerekkoromban és mostanság ennek jegyében menhelyi állatoknak szoktunk vinni kaját.
2022. dec. 1. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
100%
Én szerintem kostmár mind 2-t tartok, mindkettő tetszik
2022. dec. 1. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
85%
A karácsonyt nem véletlenül "ültették rá" a téli napfordulóra. Szóval mindkettőt ünnepeljük "egy füst alatt". Amúgy nem kell sodródni az árral, én sem szoktam. Nálunk adventkor kezdődik a karácsonyi várakozás, de csak a 2-3. héten szoktunk belelendülni. Utolsó hétre már nem marad szinte semmi.
2022. dec. 1. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
87%

Miért? A yule nem hagyományos ünnep?


Vallásnak megfelelően mindenki tartson, amit akar!


Ma már vannak vicces alternatív ünnepek is, amelyek szatirikusan bemutatják, hogy mennyire erőltetett az egész ünnepi időszak dolog...


#8.

Amikor a karácsony erre a dátumra került hivatalosan is köze nem volt a yule-hoz. A sol invictushoz sokkal inkább, ami a Mithrász-kultusz, a kereszténység sokáig jelentős riválisának az egyik fontosabb ünnepe volt, ugyanakkor a keresztények már a korai időszakban is ünnepeltek a hanukával közel egyidőben, decemberben, viszont ez nem volt egyetemes, mivel voltak olyan közösségek is, ahol valamilyen alternatív dátumon tartották (pl.: január 06., március, vagy éppen ősszel, november környékén a szukkot után).

2022. dec. 1. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
* hivatalosan is, köze nem volt
2022. dec. 1. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!