Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Régen a Szocializmusban hogy...

Régen a Szocializmusban hogy telt egy karácsony? Jól gondolom, hogy akkoriban nem az ajándékokon volt a hangsúly mint ma?

Figyelt kérdés

Mesélnétek kicsit?



Én nem éltem még akkoriban, így nem tudok sokat erről! De jól tippelem, hogfy akkor még nem az volt a lényeg, hogy Megvegyük a legújabb Ájfónt, meg vegyünk még egy 3. TV-t is a családba?



2014. dec. 22. 19:45
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
31%

Sok mindent meg fogsz tudni, ha meghallgatod a Fábritól az "Óh tannanbaum-ot"


[link]

2014. dec. 22. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
97%

Ajándékozás akkor is volt, csak nem volt ilyen választék mint ma.


Voltak üzletsorok, esetleg márkaboltok, nem volt ennyi árú. Értékét tekintve akkor is akinek jobban ment kicsit drágább ajándékot vett, akinek nem, az jelképesebbet.

2014. dec. 22. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
88%

Rosszul gondolod. Ugyanaz ment mint ma.

Csak épp "gazdagék" nem a plázában vásároltak, hanem külföldről csempészett cuccokat vettek, majd később abban villogtak a kevésbé tehetősek előtt.

2014. dec. 22. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
76%
Hát nem volt ennyi választék a műszaki cikkek , ruházat, élelmiszer választék között. Még vonalas telefon is luxusnak számított akkoriban. A televíziót fekete-fehérben néztük, és csak 2 adás volt, amit a csehek olyannyira bezavartak, hogy mákos volt a képernyő. Már akkor nagy divat volt a trapper farmer, pécsi kesztyű, tisza cipő és szabadidőruhának a mackó alsó-felső volt minden korosztálynak a módi. Banánt csak ritkán láttunk, akkor is hosszú sort kellett kivárnunk, hogy 1 kg hoz hozzájussunk... a téliszalámi méreg drága volt. Csak kivételes alkalmakra jutott belőle. Mikulás, nyuszi csokit csak a diósgyőri, és szerencsi csoki gyár gyártott. A mai szerencsi csoki meg sem közelíti azt az íz világot. A macis mogyoróstól, a kedvenc és a kajla fantázia nevű csokiktól egyenesen rosszul voltam. Mindig az fogyott el utoljára. Mert természetesen kárba nem veszett el semmi. A karácsonyt karácsonyvárás előzött meg: papírból karácsonyfa díszeket készítettünk, csoki formába karácsonyi csokit formáztunk amik felkerültek a fára. Szenteste úgy kezdődött, hogy délután nálunk jött meg a Jézuska, este felé meg végig jártuk a rokonokat, végül a nagyszülőknél kötöttünk ki ahonnan együtt az éjféli misére mentünk. Karácsony másnapján társasjátékoztunk. Ajándék mindig volt a fa alatt. Ruhaneműket, játékokat,sok könyvet kaptunk. Egyik évben bélyegalbumot is, ami a mai napig meg van. A legcsodálatosabb ajándékom egy papagáj volt. 6 évet élt. Imádtam. Ha nem tetszett valamelyik rokontól kapott ajándék , akkor soha nem morogtunk. Az akkor haszontalan ajándéknak később mindig hasznát tudtam venni. És azok a disznóvágások ahol szintén összegyűltek a családtagok....Az én gyerekeim még soha nem láttak disznóvágást. Akkoriban kifejezetten jó volt gyereknek lenni.Soha nem unatkoztunk, mindig feltaláltuk magunkat...
2014. dec. 22. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
30%
Nem volt ekkora választék, de egyébként pontosan ez volt akkor is. Ne keresd valami működésképtelen ideológia validálását ilyen baromságokban.
2014. dec. 22. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
11%

Az, hogy a szocializmusban (kis sz!) hogyan telt a karácsony, senki nem tudja neked elmondani!

Azon egyszerű oknál fogva, hogy még nem volt szocializmus, csupán építettük.

"Ájfont" tényleg nem kapott senki, oka pedig: akkor még nem volt kitalálva.

Nem volt ekkora választék, ahogy írják, de nem is volt ennyire elanyagiasítva az ajándékozás.

Akkor az ajándékok többsége szívből jött, ma a bankkártyáról.

2014. dec. 22. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
87%
Akkoriban minden állami kézen volt. Egy-két magán kereskedő volt a kivétel. Élelmiszer, a mezőgazdaság, az iparunk termékei Magyarországról származtak illetve a KGST országokból. Az élelmiszerek jó minőségűek voltak, nem volt bennük annyi adalék anyag mint manapság. Pár éve egy idős néninél takarítottam. Véletlenül a polc tetejéről levertem egy ott felejtett kockacukrot. Nagyon meglepődtem, de még a néni is mert az a régi csomagolású ácsi cukor gyár terméke volt 1973-ban gyártották. Az állagát 2007-ben tökéletesen megőrizte. Onnan tudom, hogy a néni nekem adta. Megkóstoltam és az a régi íz... fantasztikus volt. Akkor a tejtermékeknek is más ízük volt...pl a krémtúrónak, tejfölnek... a csokikról ne is beszéljünk.... De ha már a Magyar termékeknél járunk nekünk a parkettánk a 70-es években készült. 2 éve raktuk le a szobákba az akkoriban megvett de fel nem használt parkettát. A parketta lakk is megőrizte az állagát. Egyszerűen alig akartuk elhinni, hogy jó lesz.Egyedül a fel nem használt cement ami megkötött. :D
2014. dec. 22. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
37%

Én sem éltem a szocializmusban, vagy az azt építő időszakban.


De a mai karácsony sem arról szól, hogy ájfón, meg nagyképernyős tévé, hanem arról, hogy megveheted, ha akarod. Én pl. nem veszem meg. Biztosan sok pazarlás megy most, amit lehetne ésszerűbben kivitelezni, de a fentebbi hozzászólásban említett külön-külön becsomagolt kockacukrot nem lehetett volna hatékonyabban megoldani? Talán nem kéne mindet külön-külön csomagolni. Meg a soha el nem rohadó parkettalakk. Hatékonytalan. Olyan parketta kell, ami pontosan addig bírja, ameddig használni fogják és semmivel sem tovább, ugyanis ettől lesz hatékony, és ezért van értelme a garanciának egy termékre. Az összes többi pazarlás, felesleges. Valahogy az elnyomás megöli a iq-t és főleg a kreativitást.

2014. dec. 22. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
96%
Utolsó válaszadó: én nem írtam olyat, hogy a kockacukor külön -külön volt becsomagolva. Fél kilós kiszerelésű , papírdobozba volt becsomagolva, akár a mostani. A termékek minősége pedig átlagon felüli volt. Akkoriban is volt garancia a termékekre. De a minőség mindenek felett állt. Elég baj, hogy manapság a termékek a garancia idő előtt meghibásodnak. Pl egy bútornak Akkoriban a bútorok jó minőségű fából készültek, nem pedig pozdorjából. Természetesen akkoriban is volt olcsóbb, rosszabb minőség ami a II. osztályú besorolást kapta. Ami pedig első osztályú volt, arra volt hogy várni kellett mire legyártották.
2014. dec. 22. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
24%

#9


Akkor azt a konkrét példát vissza vonom. DE általánosságban az az elv, hogy pontosan addig kell kibírja, ameddig garancia van rá, a leghatékonyabb. Ha garanciaidő lejárta előtt megy tönkre, akkor kapsz újat ingyen, ha utána, akkor teljesítve volt az elvárás. Ha meg valaki olyan terméket dob piacra, ami a versenytársainál hosszabb garanciaidőt ad, akkor az versenyelőnybe kerül, és persze az idő eldönti, hogy jól számoltak-e. Kétféleképpen lehet rosszul számolni, az egyik, hogy silány minőséget gyártanak, amely nem teljesíti a kritériumokat, ide érte a garanciaidőt is, és a másik, amikor túl van biztosítva és feleslegesen pazarolják az energiát, nyersanyagokat, miközben ugyanazt olcsóbban is lehetett volna. A betonba ha túl kevés cement kerül, akkor idő előtt tönkre megy, de ha túl sok cementet teszünk bele, akkor kidobjuk egy csomó ember munkáját, ez esetben a cementgyártóét, hiszen a munkája egy részére azt mondjuk, hogy azért nem kap semmit. Ha egy épületről van szó, amely stabil kell legyen, mert különben emberéletbe kerül, akkor a határ ott kell legyen, hogy mi az, ami már elég ahhoz, hogy ne öljük meg ott az embereket. Annak a határnak eleve tartalmaznia kell egy hibahatárt, viszont azon felül már felesleges még belepakolni a cementet.

2014. dec. 23. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!