Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Szerintetek miért változtak...

Szerintetek miért változtak meg a karácsonyi szokások?

Figyelt kérdés

Régen a 24-e böjti nap volt. Emlékszem, hogy nagymamám ebédre böjti bablevest főzött (hús nélkül) és mézes mákos tésztát vagy mákos gubát. Vacsorára halat ettek. 24-én elmentek az éjféli misére és utána lehetett húst enni.


25-én ebédre már volt húsevészet, töltött káposzta, rétes stb.


Miért koptak ki a hagyományos karácsonyi szokások, ételek?



#böjt #karácsonyi étel #karácsonyi szokások
2018. nov. 27. 15:31
 1/7 kreténpali válasza:
95%

A hagyományt neked kell ápolni, nem fordítva. Ne mástól várd, hogy támogasson az identitásod megtalálásában, a kultúrád őrzésében!

Lassan kopik minden és ahelyett, hogy ezeket erősítenénk inkább az ingergazdag környezetet keressük.

2018. nov. 27. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
35%
Azért mert az emberek szeretnek húst enni, és nekik így boldogabb a karácsony.
2018. nov. 27. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
29%

Miért ne? Változnak az idők. És nem is törvényszerű amit írsz.

Nálunk nem divat a böjtölés, dédanyám sem éjféli misézett és nálunk mindig is 24.-e volt a nagycsaládi kajálás. A guba és bableves sem karácsonyi étel.


Én követem a családi hagyományokat. Nincs mise, nincs böjt, van nagy zabálás olyan ételekkel amiket szeretünk.


Ha hiányolod az említett hagyományt vezesd vissza a családba, megteheted, akár új szokásokat is kialakíthatsz.

2018. nov. 27. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nem egyéni, családi szinten érdekelt, hanem országos szinten érdekelt, hogy miért szűnnek meg a szokásaink.


A guba és a bableves hagyományos karácsonyi böjti étel, csak elhagytuk. Gondolom vidékenként változhatott is, hogy milyen böjti ételt főztek. Felénk a nagymamáim, a szomszéd nénik ezt főzik a mai napig.


"Népi étkek az ünnepek alatt


December 24-én sok helyen úgynevezett böjti bableves ettek – amely hús és tejtermék nélkül készült -, savanyú káposztát, halászlét, rántott, sült halat – mivel a hal tradicionális katolikus böjti étel. Édességnek mákos és diós bejglit, vagy mákos gubát készítettek."


[link]

2018. nov. 27. 16:55
 5/7 anonim ***** válasza:
32%

Mi nem eszünk 24-én húst, mert ugyebár böjt van. Halászlé, rántott hal/rántott sajt, mákos guba, krumplisaláta a menü mindig. (Mielőtt valaki megkérdezi, a hal persze állati eredetű, de böjtben halat lehet lenni.)

25-én eszünk húslevest, karajt, stb.

2018. nov. 28. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
32%

Nálunk édesanyám mindig rántott halat csinált karácsonykor. A mákot senki se szereti a családban, így mákos étel sose volt, csak diós bejgli.


Most meg egy olyan országban élek, ahol karácsonykor sült csirkét és tejszínhabos epertortát esznek, így az utóbbi években ezt eszem karácsonykor.

2018. nov. 29. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Hát én pl nem örülnék ha olyan lenne a karácsony mint amit te leírtál.
2018. nov. 30. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!