Kezdőoldal » Utazás » Európa » Vannak it gyk-n Norvégiában...

Vannak it gyk-n Norvégiában élő/élt magyarok? Tudnátok tanácsokat adni?

Figyelt kérdés

Debrecenben járok egy gimnáziumban ,,műszakira,, pontosabban matek-fizika tagozatra. Németet és angolt tanulok. Most 17 éves vagyok és 2 éve voltam Norvégiában, egyszerűen szerelmes lettem az országba. Azt tervezem, hogy gépészmérnöknek megyek tovább tanulni és még közben okj-s képzést is szeretnék elvégezni. Szerintetek itthon jobb elvégezni az egyetemet vagy próbáljak meg kijutni Norvégiába és ott tegyem le az egyetemet? Mennyire keresett ez a szakma? Vagy még szemezgetek a középiskolás matek-töri/fizika tanári szakkal is. Melyikből lehetne jobban megélni?

Strenden környékére gondoltam. Mennyi ott a lehetőség? Ismerōseim azt mondták, hogy a Norvégok nagyon lekezelőek lennézek velem, mivel külföldi vagyok és még csak meg se tudnék ott élni főleg, ha egyedül megyek. Szerintetek mennyi idő kellene mire meg tudom tanulni a Norvég nyelvet, hogyha heti 2x járnék tanárhoz és mellette norvég filmeket és youtubereket nézek?

A válaszokat köszönöm!😊



2018. febr. 23. 16:37
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
Esetleg van olyan munkahely aki külföldi egyetemi hallgatókat ,,dolgoztat,,?
2018. febr. 23. 16:57
 2/14 anonim válasza:
79%

‘Norvégok nagyon lekezelőek lennézek velem, mivel külföldi vagyok és még csak meg se tudnék ott élni főleg, ha egyedül megyek.’

Nem lesznek lekezeloek, nyilvan tartani fogjak a tavolsagot, mint mindenkivel, de nem fog semmilyen attrocitas erni, amiert nem vagy norveg. Nyilvan lesznek olyanok, akik majd probaljak veled ereztetni, hogy nem vagy kozejuk valo, de ha tenyleg komolyan gondolod az orszagban elest, es folyekonyan beszeled a nyelvet, akkor nem lesz bajuk veled, sot. Az ottelesrol nem tudok nyilatkozni, nekem a baratom volt norveg, o egy eleg kicsi faluban lakott, de neki is nagyon sok afrikai, torok, roman osztalytarsa volt, es oket is befogadtak normalisan:)

A nyelv nem olyan nehez, ha angolul mar beszelsz.

2018. febr. 24. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm szépen😊. Igazából meg megértem amit mondanak vagy kérdeznek, csak válaszolni nem nagyon tudok. De már szerintem jó irányba haladok. Várok további válaszokat.😊
2018. febr. 24. 11:30
 4/14 anonim ***** válasza:
33%
Jobb Norvégiában elvégezni az egyetemet, mert legalább rendesen megtanulod a nyelvet is, úgyis kelleni fog az elhelyezkedésben - és egyúttal magyarországi egyetemen nem foglalod el feleslegesen egy magyar diák helyét ! Ez is egy fontos szempont.
2018. febr. 26. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Hát igen. Köszönöm!
2018. febr. 26. 06:32
 6/14 anonim ***** válasza:
64%

A nyelvhez tudnék hozzászólni (felvételiztem anno skandinavisztika szakra). A norvég nyelv a germán nyelvcsaládba tartozik, ahova az angol és a német is. Kettő közül pedig az angolra hasonlít. Egyrészt nyelvtanilag is, tehát egyszerű. (Én németes vagyok, voltam világéletemben, persze tudok angolul, nyelvvizsgám is van és utálom is.) Két norvég nyelv van: a bokmal és a landsmal. A landsmal nyersfordításban "vidéki nyelv" az eredeti norvég nyelv, amit ugye beszéltek. A bokmal nyersfordításban "könyvnyelv" egy műnyelv, amit az 1900-as évek elején alkottak meg norvég nyelvészek. Norvégia 1905-ben lett független, ez a nyelvalkotás ezután volt, és emiatt. Korábban volt dán illetve svéd uralom alatt, ezt úgy kell elképzelni, hogy az évszázadok alatt a jelenlegi területe hol hosszában hol keresztben volt felszabdalva és tartozott éppen dán vagy svéd fennhatóság alá. Ez pedig azért érdekes, mert ha norvégul tudsz, tudsz svédül meg dánul is, mert a három nyelv eléggé hasonlít. Ahogy az előző mondatban felsoroltam, úgy nehezednek a nyelvek, a dán írás és kiejtés tér el egymástól a legjobban. Rengeteget tudnék mesélni, nagyon érdekes a történelme, irodalma, Izlandé is.

Az egyetemhez nem tudok hozzászólni, öregesen csak annyit, hogy valamiből ott meg kell közben élni, és egész Skandinávia nagyon drága. Magasak a keresetek, az adók is, de az életszínvonal és az egészségügyi ellátás is, de ezt biztos tudod. De pénz az csak kell azért hozzá.

[link]

Kedvcsináló :). Otthoni tananyag középfokú nyelvvizsgáig. Jó cucc, nekem van belőle.

A lekezelésről: ki akarunk költözni német nyelvterületre. Utánaolvastam, (mindennek), magyarok által írt blogokat már régen nem olvasok, mert mindenhol ez van, hogy minden x.r, meg milyenek az osztrákok. Rengeteg magyarok által írt bejegyzés arról szól, hogy neki bejött, meg jó, de másnak x.r. Ez a tipikus magyar keserűség, meg sírás. És szerintem az éremnek két oldala van, és a magyar mentalitás miatt érzi így sok magyar, vagy mondja ezt, vagy talán nem minden magyar ember tökéletes, és esetleg az a gond. Na aztán találtam azért olyat is, ahol nem ezt írják.

Sokat voltam régebben Németországban, soha nem volt gondom, mondjuk én rokonomnál voltam, de nyilván azért kiléptem az utcára.

2018. márc. 10. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
63%
Kiejtésre is inkább az angolhoz hasonlít, illetve olyan értelemben, hogy vannak szavak, melyek kimondottan hasonlítanak. Ez lemaradt.
2018. márc. 10. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Ohh, tényleg nagyon szépen köszönöm! Sokat segítettél.
2018. márc. 10. 20:06
 9/14 anonim ***** válasza:
79%

Gépészmérnökit eszedbe ne jusson kint elvégezni! A norvég oktatás nagyon kevés szakmai tudást ad. Az egész oktatási rendszerük nevetséges. A nyelv egyszerű, ezért nem érdemes kint tanulni, úgy is belejössz. A kinti fizetések nem szórnak ennyire, mint itthon! Azt válaszd, ami jobban tetszik!

Családom egy része kint él. A megélhetés olyan, hogy kint nagy luxust nem tudnak űzni, de pl. nyaralásnál sokkal jobban elereszthetik magukat egész Európában, Mo-ról ne is beszéljünk! Kint kocsit pl tudnak venni vadonatújat, (itthon csak hitelből, vagy valami 10 éves Hondát max). Sokat kell dolgozni (időben), a gyerekre alig van idejük. Ismerősöm egy norvég cégnél villamosmérnök (OE-s BSc-vel), és jól keres, de már bánja, hogy nem csinlált MSc-t. Azt mondja, hogy ő munkamániás a norvégokhoz képest! Az ottani viszonylatban házat hitel nélkül viszont nem tudnának venni, egy viszonylag kis lakásban élnek. Amit nagyon utálnak az a hideg és a sötét, és hogy kb. a nyár egy, max két hét ott. De a repjegy haza viszont nekik nem olyan vészes, mint nekünk oda.

Azt ne feledd, bárhova mész IDEGEN maradsz, 40 év múlva is!!!! Hiába, hogy a norvégok nem olyan ellenszenvesek, mint a svájciak...

2018. márc. 11. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Az, hogy pár barátommal mennénk ki a jövőben szerintetek nagy hülyeség? Csak, mert akkor, ha mindőnk dolgozna és úgy bérelnénk lakást az könnyebb lenne, nem? Amúgy rajtam kívül még 4-en jönnének ki.

Edig nagyon hasznosakat írtatok, köszönöm!

2018. márc. 11. 07:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!