Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Az alföldi városokban miért...

Az alföldi városokban miért van kevesebb történelmi épület, mint az ugyanakkora dunántúliakban vagy északiakban?

Figyelt kérdés

Példák azonos méretű nemalföldi-alföldi várospárokra: Szombathely és Szolnok, Székesfehérvár és Kecskemét, Siklós-Szigetvár-Csorna és Tiszakécske-Nagykálló-Mezőberény, Sárvár és Abony, Győr és Nyíregyháza, Pápa és Hajdúböszörmény, Gyöngyös és Orosháza.


Néhány kivétel akad. Nem alföldiek, mégis méretükhöz képest kevés az "ódon" ház (annak ellenére, hogy nem új városok): Mór, Marcali. Alföld, de felveszik a versenyt az ugyanakkora nemalföldiekkel: Szeged (vö. Miskolc), Kalocsa.


2018. okt. 15. 20:29
 1/8 anonim ***** válasza:
93%
Törökdúlás.
2018. okt. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A dunántúli/északi városokban lévő patinás épületek nagy része is a török utáni ídőből való.
2018. okt. 15. 21:24
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem vagyok szakértő. De talán összefügg a település elhelyezkedésével, és azzal, hogy a lakosság többsége mivel foglalkozott. Más jellegű házak voltak a parasztok, iparosok,kereskedők házai. De pl. a svábok lakta településeknek is más jellegű házai voltak.
2018. okt. 15. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
93%
A vályog fölött hamarabb elrepül az idő vasfoga, mint a kő fölött.
2018. okt. 16. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
A 2-es szerintem jól gondolja, én is azt gondolom, hogy az alföldi városokban régen magasabb volt a mezőgazdaságból élők aránya, ezért kevesebb gyárra/lakásra volt szükség, az üzletek is inkább földszintes házakban voltak. Az is közrejátszhat, hogy az alföldi városok népességének jelentős részét kiteszik a külterületi tanyák.
2018. okt. 16. 07:14
 6/8 A kérdező kommentje:
*időből
2018. okt. 16. 07:15
 7/8 anonim ***** válasza:
90%
A török idők alatt a lakosság nagy része a megmaradt karéjba menekült a vagyonával együtt, azok a területek tudtak fejlődni. Aztán a visszatelepülés lassú folyamat volt és nem azzal foglalkoztak, hogy szép házakat emeljenek, hanem hogy a gazdaságot beindítsák. Az Alföld most is az ország legritkábban lakott területe.
2018. okt. 16. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Somogy megye a legritkábban lakott, az Alföldön inkább a településhálózat a ritka, ez utóbbi szerintem is a török miatt van.
2018. okt. 16. 14:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!