Kezdőoldal » Utazás » Repülés, repülőjegyek » Érdemes-e bejelenteni a...

Érdemes-e bejelenteni a Wizzair "akciós" gyakorlatát a Fogyasztóvédelemnél megtévesztő reklám címén?

Figyelt kérdés

Az történt hogy a múlt hétvége alatti foglalásokra hangzatos 20% engedményt hirdettek. Péntek este ki is kinéztem x városba egy júniusi hétvégére egy oda-vissza utat 2x30 ezerért, de nem foglaltam le, mert a barátaimmal egyeztetnem kellett. Aztán vasárnap délelőtt mikor megvettem volna a jegyet kiderült hogy már kb 2x60ezer-be kerülnek a jegyek. Szóval a 20% engedmény helyett 100% áremelést találtam. A legnagyobb poén az egészben hogy végül az egyik "normál" légitársaságnál vettük meg a jegyeket kb 2x 30 ezerért, azoknál semmi ilyen árazási manipuláció nem volt.

Még mielőtt bárki "tudatlan hülyé"-nek nevezne leszögezném hogy:

- tudom hogy a fapadosok össze-vissza hintáztatják az áraikat biznyos algoritmusok és jegykontingensek mentén

- tudom hogy mostanában a hagyományos légitársaságok a konkurenciaharc miatt csak alig drágábbak

Azt viszont nem tudom elfogadni hogy az adott repülőjáratra nincs egy rögzített listaár amihez a 20% kedvezményt mérni lehetne, így a "-20%" reklámfogást büntetnie kéne a magyar Fogyasztóvédelemnek. De lehet hogy naiv vagyok, ezért írtam ki ide ezt a kérdést előbb.



2017. jan. 18. 19:56
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
83%
Nem naiv vagy, csak kiirod, hogy megerted, aztan azt mondod, hogy megsem lehet ugy. Semmi nem tiltja a legitarsasagnak, hogy a jegyet, amit egyik nap bearazott 50 ezer forintra, a masik nap mar 100 ezerert adja. A metodus nem valtozik csak mert epp "learazas" van (ilyen rogzitett listaarakat - nem autot veszunk amugy - hulyek is lennenek kitalalni, ok egy profitorientalt tarsasag, nem a Maltai Szeretetszolgalat). Ez egyszeru kozgazdasagtan bevezeto eloadas: amire novekszik a kereslet, annak novekszik az ara. Ugyhogy ezert ne fordulj a Fogyasztovedelemhez, mert max. kirohognek.
2017. jan. 18. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

#1:


Egy kis előzmény "Szabad piac és a Wizzair" témában [link]


#2:

Nem az áralakítási gyakorlatukba kötnék bele (mivel az szabályos), hanem abba hogy a 20%-os engedmény reklámozása megtévesztő, mivel nincs mögötte érdemleges árcsökkentés. A közgazdaságtannak ehhez semmi köze, az utolsó faluvégi butikost is megbüntetik ha a mackófelsőt úgy árazza le 50%-kal hogy előző nap kicseréli az árcimkét amire az eredeti ár háromszorosát írja és azt húzza át.

2017. jan. 18. 20:48
 3/14 anonim ***** válasza:
82%

De kerdezo itt nem ez tortenik, a sarki butikos uzleti gyakorlatara vonatkozo szabalyzatoknak pedig semmi koze nincs ehhez.

Szimplan kiindulnak egy arrol, amire azt mondjak, hogy holnaptol 20% arengedmenyt adunk. Az hogy ebbol az arbol holnaputanra x ezerrel tobb lesz, az nem torvenysertes. Szimplan jonnek a vasarlok, es feljebb srofoljak az arat. Kereslet-arnovekedes alatt erre celoztam. Te is lattad, hogy 30 ezer a jegy. Ha akkor megveszed, akkor az annyi. Az hogy utanad meg jott x ember, akik szinten vasarolni akartak es ennek a nyoma megjelent az arakon, az tovabbra is egyszeru kozgazdasagtani jelenseg.

2017. jan. 18. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

#4:

Pedig szerintem tökre passzol a butikos hasonlat. A reklámszlogen címe: "egész hétvégén mínusz 20% !" Péntek este a kiírt ár: 30ezer HUF, azaz feltételezem hogy az eredeti ár 37500 HUF. Vasárnap ugyanez az ár már 60000 HUF. Ja hogy ilyenkor örülnöm kéne hogy igazából 75000 HUF-hoz képest 20% engedménnyel 15ezer pengőt spórolnék, nem is 7500-at? :)) Közgazdaságtan...

2017. jan. 18. 21:08
 5/14 anonim ***** válasza:
96%
A repjegy arai valtozik. Ezen, ne haragudj, de nem ertem, mit nem tudsz megerteni. Jon a sok vevo, novekszik az ar. Az arcsokkenes pedig megvalosult, hiszen te is 30 ezerert valamiert meg akartad venni azokat a jegyeket. Az akcio 20% akciot tartalmaz. Az sehol sincs feltuntetve, hogy "az akcio idotartama alatt cegunk lekerul a szabad piacrol, es araink egy forintot nem valtoznak, illetve fenttarjuk onnek azt az akcios arat, amelyet eloszor megpillant!". Lehet, hogy az a jegy az akcio elott epp 20 ezer volt, majd az akcio napjan lett 35 ezer es vegul az akcioval egyutt mondjuk lett 28 ezer. Es ha erre a 28 ezerre jon mondjuk csak 500 ember, az siman felviszi az arat akar sokkal magasabbra is (ez sok tenyezotol fugg, ugye jaratsuruseg, a vasarloknak milyen opcioik vannak meg stb.).
2017. jan. 18. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
74%
A repjegyes árakat teljesen feleslegesen hasonlítod butikok árazásához, mert semmi közük egymáshoz.
2017. jan. 18. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
62%
Szerintem te ne a fogyasztóvédelemhez menjél,hanem oda ahol a sárga lapot osztják!
2017. jan. 19. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Miért ne jelenthetnéd? Ha te úgy érzed, hogy csalás, akkor írj nekik. Lehet, hogy nem foglalkoznak vele, de legalább elmondod a véleményed. Pont ez a gond, mindent lenyelünk, de nem szólunk senkinek. A cégek meg úgy használnak ki ahogy akarnak. Inkább legyen 1000 felesleges jelentés, de ha úgy érezük, hogy csalás történt, akkor ne fogjuk be a szánkat.
2017. jan. 19. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
80%
A gondolatmenedet ott hibádzik, hogy az a 30 ezres jegy vasárnapra már nem volt meg, azaz valaki más, akinek nem kellett barátokkal egyeztetnie, elvitte előled. A maradék helyeket pedig a légitársaság már más áron adta, amire azonban ugyanúgy érvényes a 20% minusz. Ha az egyébként elég rossz butikos példánál vagyunk, akkor fogd fel úgy, hogy van egy tucat ruha a fogason, mindegyiknek más az ára, de mindegyikre jár a kedvezmény. Te kinéztél egy olcsó ruhát, de nem vetted meg, majd két nap múlva visszamész a butikba, de már elvitték a kinézett ruhádat, a többi viszont drágább.
2017. jan. 19. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a válaszokat, az elsőként hozzászóló trollt ki kellett gyomlálni, úgyhogy a válaszok számozása megváltozott, de azért remélem így is követhető maradt a "vita".

Közben beleolvastam egy külföldi Wizzair fórumba, ott elég sok példát felsoroltak arra hogy az "akció" előtti csütörtöki napon milyen viszonylatokra lehetett olcsóbban jegyet venni mint a hétvége alatt, de gondolom erre is az lenne a kézenfekvő válaszuk az illetékeseknek hogy az árengedményes akció sikere miatt megnövekedett érdeklődés (avagy kereslet) következtében a jegyárazó rendszer "kénytelen volt" megemelni az árakat. Mi ez ha nem egy ravasz átverés?


Mivel ezek a dolgok nincsenek dokumentálva, így eléggé kevés kézzelfogható konkrét infó van amit az NFH-hoz küldhetnék, de a következő hasonló akciójuk alatt már le fogom menteni. Ahogy a #8-as válaszoló is írta, nem jó az hogy lenyeljük a csalásokat, hozzáteszem: szerintem se, mert akkor még jobban felbátorodnak a fapados menedzser urak.

2017. jan. 19. 20:10
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!