Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Főállás mellett egyéni vállalk...

Főállás mellett egyéni vállalkozás?

Figyelt kérdés
Ha dolgozom bejelentett főállásba, és szeretnék indítani egy egyéni vállalkozást, viszont nem akarok Katázni, hanem tételes költségelszámolást szeretnék, ebben ez esetben, pl. 100 ft nyereség utána mit és mennyit vonnak le, mennyi marad nekem tisztán?
2019. aug. 17. 21:59
 1/6 anonim ***** válasza:
79%

Először is nem mindegy, hogy milyen foglalkoztatásban vagy: az egyszerűsített foglalkoztatásra is szokták mondani, hogy bejelentett munka - mert tényleg az, csak napi bejelentés - csak épp nem számít klasszikus munkaviszonynak.

Meg ha valahol bejelentenek 2 órás munkaviszonyba, akkor sem lehetsz mellékfoglalkozású vállalkozó - ezeket csak azért írtam le, mert nagyon nem mindegy az adózásnál.

Még valami... Ha vállalkozó vagy, akkor nem "levonnak" a 100 ft-ból, hanem van egy bevételed, vannak kiadásaid (költség), azok levonhatók (meghatározott formában) a bevételből és a maradék után kell befizetni a járulékokat, szja-t. Erre van a könyvelő, hogy ezt kiszámolja, mennyit kell fizetned adott esetben - ezt így nem lehet megmondani, nem olyan, mint a fizetés, hogy bruttó mínusz 33 %.

2019. aug. 17. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az első jól mondja. Legfrissebb tudomásom szerint a főállásnál minimum 6 órára kell bejelentve lenned ahhoz hogy egyéni vállalkozóként legyen adókedvezményed. Ha csak 4 órára vagy bejelentve de állandóra akkor nem jár adókedvezmény. Tudtommal az mindegy hogy határozott idejű vagy határozatlan idejű munkaszerződésed van, itt a bejelentett órák száma a fontos hogy napi hány órára vagy bejelentve. Erre nagyon kell figyelni.

De ha ennyire nem tudsz semmit, amit nem is csodálok mert nagyon sok féle dolog van amibe nagyon könnyű belezavarodni. Ezért is javaslom neked azt hogy a NAV-nál ilyen esetekre létezik olyan hogy díjmentes tanács adás. Nézz utána hogy a hozzád elgközelebbi hivatalba mikor lehet menni ilyenre meg hogy be kell-e jelentkezni előtte stb... Odamész és elmondod hogy mit akarsz, ott nyilván megkérdezik hogy hogy vagy bejelentve főállásba stb... és elmondják neked így pontosan hogy mi merre hány méter, mely esetekben hogyan kell fizetned az adót, meg mit mi alapján kell kiszámolni amit nyilván a könyvelő fog megtenni, mert ez is olyandolog amit tanítanak, ez egy szakma. Persze te is lehetsz az önmagad könyvelője ha ezekkel tisztában vagy, viszont ha nincs erről végzettséged meg nem kapsz semmi infot a dolgokról, akkor hatalmas hülyeséget is elkövethetsz. Egyrészt azért mert heti szinten is változhatnak bizonyos jogszabályok amit nem jelentenek be minden egyes hírforrások, meg a sajtó. Ezeket általában könyvelőknek elmondják, tájékoztatják őket, ugye ők gyakran járnak ilyen továbbképzés félére ahol többek közt ezekről is szó van.

Sógornőm könyvelő, saját vállalkozása van plusz egy közei multi cégnél főkönyvelő ami azt jelenti hogy ott nem csak ő van, hanem vannak mások is, viszont a főbb dolgokkal ő foglalkozik és ő adja az infót a többieknek bizonyos dolgokkal kapcsolatban. Aztán persze vállalkozóknak, kisebb cégeknek is ő a könyvelője, van neki 2-3 alkalmazottja akik a kisebb dolgokkal foglalkoznak, általában frissen végzetteknek ad lehetőséget hogy még jobban megtanulják a szakmát és persze tapasztalatuk is legyen hogy egy kisebb vagy egy nagyobb cégnél hogyan működnek a dolgok.

2019. aug. 18. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítséget.

Akik bementek a Navhoz, azoknak szinte minden az enyémhez hasonló esetben (kézműves termékek értékesítése, kis bevétel, Katát nem biztos, h kitermeled) az adószámos magánszemély verziót javasolták. A könyvelők meg azt mondják, hogy ez egy vékony jég, mivel az hogy mi számít rendszeresnek és mi nem, az nincs konkrétan lefektetve, később simán meg is büntethetnek érte. Szóval persze fogok könyvelővel konzultálni természetesen, de előtte szeretnék azért nagyvonalakban képben lenni.

2019. aug. 18. 08:24
 4/6 anonim ***** válasza:

Legfrissebb tudomásom szerint a főállásnál minimum 6 órára kell bejelentve lenned ahhoz


Soha nem volt elég hat óra... Sőt, a 7 óra sem, mert mindig heti 36 kellett.

2019. aug. 18. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

NAV-nál ilyen esetekre létezik olyan hogy díjmentes tanács adás


Ja, csakhogy az üsziken már az alja dolgozik. Bérbeadó, átlépte a határt, fogalma nem volt, mit kell tennie, hát bement érdeklődni. Az összes segítség, amit kapott az volt, menjen adótanácsadóhoz, de majd menjen vissza, és mesélje el, milyen tanácsot kapott.

Múlt héten főiskolásnak simán bedumálták, hogy verje ki a hisztit a banknál a babaváró miatt, mert egyetemistaként biztosított volt, mi az, hogy nem fogadják el.

Pár hónapja a szomszéd kisboltban kérdeztem meg, mi a retekért írnak számlát mindenkinek, és ha már írnak, jelentik-e. Ja, hát a nav mondta,, hogy amíg rossz a gép, számla kell, de azt nem, hogy ezt jelenteni kéne...

Családi kedvezmény: anyának van egy gyereke, apának kettő, együtt nevelik... írva jött ügyfél, hogy ellenőrzik az szja-t és kiderült, hogy mivel nem házasok, nekik nem a 3 gyerekes összeg jár, de két éve az üszi azt mondta. Ott segítettek kitölteni a bevallást is, rosszul... most fizeti vissza részletekben.


Simán közlik, hogy lehet valaki amsz, de az ellenőr nem fogja elfogadni. Ugyanis azzal, hogy eleve eladásra gyártasz, az üzletszerűség, nyereség, mint cél megvalósul, és nyilván nem egy darabot csinálsz és teszed fel a meskára.

2019. aug. 18. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Bak Norbert ***** válasza:

Járulékot kivét után fizetsz nem bevétel-költség után megmarado havi egyenleg után. Nem kötelező kivenned a havi, nyegyedeves, fel eves, éves profitot, le is költségelheted olyan dolgokra amik kapcsolódnak a tevékenységedhez vagy nafyobbbra tudsz fejlődni vele, de pl. eddig csak a nettó fizetésedből finanszíroztad volna.


Másodállásban nincs kötelező járulék sem, ha van màshol biztosított jogviszonyod. Heti 36 óra pl. alkalmazottként.

2019. aug. 18. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!