Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ingatlan eladás adózás szempon...

Ingatlan eladás adózás szempontjából hogyan kell számolni a szerzés évét?

Figyelt kérdés

A lakóingatlanra az adásvételi 2016.08 hóban történt.

A tulajdonjogi bejegyzés 2016.10 havi.

A beköltözés, mivel új ingatlan, 201708.

Használatba vételi kicsit később.


Ha eladóm az ingatlant, akkor mi számít szerzés évének?

Illetve számítanak a hónapok vagy sem? Azaz ha ki akarom várni az 5 évet, akkor a következő év januárjában érdemes eladnom?



2019. nov. 19. 09:08
 1/10 anonim ***** válasza:
Használatba vetelikor keletkezett a lakóingatlanod. Addig nem volt.evfordulot nézz.
2019. nov. 19. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi.

És erre nekem kell figyelni adóbevalláskor? Vagy értesít róla az adóhivatal?

2019. nov. 19. 15:39
 3/10 anonim ***** válasza:

Megszerzés éve (SZJA törvény):


"59. § * Az ingatlan átruházásából, a vagyoni értékű jog visszterhes alapításából, átruházásából (végleges átengedéséből), megszüntetéséből, ilyen jogról való végleges lemondásból (a továbbiakban: a vagyoni értékű jog átruházása) származó jövedelmet azon a napon kell megszerzettnek tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem kötelezett vagyoni értékű jog átruházása esetén a jövedelemszerzés időpontja az a nap, amikor az erre vonatkozó szerződés kelt.


60. § * (1) * Az ingatlan (ingatlanrész), továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem kötelezett vagyoni értékű jog szerzési időpontjának az erről szóló szerződés szerinti időpontot kell tekinteni. Öröklés esetén az örökség megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni. Ha jogi személy 1989. január 1. napja előtt értékesített ingatlant a magánszemély részére, az ingatlan megszerzésének időpontja a szerződéskötés napja.


(2) Az (1) bekezdés rendelkezésétől eltérően a földrendezés vagy kisajátítás során kapott csereingatlan szerzési időpontjának az eredeti ingatlan szerzési időpontját kell tekinteni.


(3) Az (1) bekezdés rendelkezésétől eltérően, az ingatlan tulajdonban (birtokban) tartásának időszakában a 2007. december 31-ét követően az ingatlanon létesített épített-ingatlan (épület, épületrész, építmény, építményrész) esetében - ideértve a megszerzéskor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített-ingatlan helyett létesített (újjáépített, leválasztott, megosztott) épített-ingatlan esetét is -, valamint a megszerzéskor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített-ingatlan helyiségei hasznos alapterületének hat négyzetmétert meghaladó növelése esetében a szerzést *


a) * az utolsó használatbavételi (fennmaradási) engedélyről szóló határozat jogerőre emelkedésének időpontjával, a használatbavétel tudomásulvételének időpontjával, illetve az egyszerű bejelentés alapján épített épület esetében a felépítés megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány kiállításának időpontjával


vagy a bevételnek a ráépítés, létesítés, alapterület-növelés megszerzésére fordított összegével arányos megosztásával választható, hogy


b) * a földterület (telek), valamint az ingatlan tulajdonjogának megszerzésekor, illetőleg az említett időpont előtt meglévő épített-ingatlan bevétel-része tekintetében az (1)-(2) bekezdés szerinti szerzési időponttal és - esetenként külön-külön - a ráépítés, létesítés, alapterület-növelés bevétel-része tekintetében az a) pont szerinti időponttal


kell azonosnak tekinteni. *


(4) * Az olyan, használatbavételi (fennmaradási) engedéllyel még nem rendelkező épített-ingatlan, illetőleg alapterület-bővítés esetében, amelynek létesítése az ingatlanra kiadott legutolsó használatbavételi (fennmaradási) engedélyről szóló határozat jogerőre emelkedésének keltét, a használatbavétel tudomásulvételének időpontját, illetve az egyszerű bejelentés alapján épített épület esetében a felépítés megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány kiállításának időpontját követően, illetőleg ettől függetlenül is a tulajdonban (birtokban) tartás időszakában történt, a (3) bekezdés rendelkezését az említett épített-ingatlan, alapterület-bővítés tekintetében azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a hitelt érdemlően bizonyított tényleges használatbavétel évét vagy, ha a tényleges használatbavétel éve hitelt érdemlően nem állapítható meg, illetve nem történt meg, az átruházás évét kell a megszerzés évének tekinteni. * "


Véleményem szerint a megszerzés éve 2016. év.


Eltérően rendelkezik a törvény a földrendezés, a kisajátítás során megszerzett ingatlan értékesítésére, valamint a már meglévő tulajdonú ingatlanra történő ráépítés, bővítés esetén akár a használatbavételi engedélyt követően, akár előtte történt a további építés rajta.


Szerzés éve számít, nem a hónapok. Úgy is veheted, hogy ha decemberben szerezted, akkor nyertél szinte 1 évet a januárban történt szerzéshez képest. :)


Ha a szerzés éve 2016., akkor adómentessé 2021-ben válik. Teljesen mindegy, hogy 2021. melyik hónap, melyik napján adod el.

2019. nov. 20. 05:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ne vezesd felre

Leírtam lakóingatlan.

A

Használatba vételi utan van az épület feltüntetése így a kivett beépítetlen terület amit elad beepitette válik tehát lakoingatlanna.


Lakoingatlanra vonatkozik az 5 év.


Ha 2017ben lett az ingatlan lakóingatlan akkor 2017 a kezdődő év. Mert 2016 ban nem vehette még a lakóingatlant mert akkor még nem volt lakóingatlan az az ingatlan. Ami nincs azt nem szerezhette mert nincs.

2019. nov. 20. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

"Ne vezesd felre


Leírtam lakóingatlan."


Az 5 év nem csak lakóingatlanra vonatkozik (már egy ideje), hanem minden ingatlanra.


Bemásoltam a törvényi hivatkozást, hogy mikor mit tekint szerzés évének. Véleményem szerint 2016. év, én ezt olvasom ki belőle. Ha Te nem, akkor jelöld meg azt a részt a törvényben, ami szerint nem. Köszönöm.

2019. nov. 21. 04:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Kérünk szépen a kérdezőtől egy pontosítást, mielőtt mi válaszolók "hajba kapnánk" :)


Telket vett (nem lakóingatlan), és arra épített? Lakóparkban stb. lévő "lakást" vásárolt, ami még nem volt kész?


Adóhivatal:

"Földingatlanon felépített épület, épületrész megszerzésének időpontja:

- A földingatlan tulajdonjogának megszerzését követően 2007. december 31-éig felépített (újjáépített, leválasztott, megosztott) épület, továbbá bővítmény esetében a földterület, eredeti ingatlan tulajdonjogának megszerzésének időpontja.

- A 2007. december 31-ét követően az ingatlanon létesített épített (újjáépített, megosztott, leválasztott) ingatlan esetében a szerzés időpontja fő szabály szerint az utolsó használatbavételi engedélyről szóló határozat jogerőre emelkedésének, a használatbavétel tudomásulvételének, illetve az egyszerű bejelentés alapján épített épület esetében a felépítés megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány kiállításának (a továbbiakban: hivatalos használatbavétel) napja, Önnek azonban lehetősége van arra is, hogy az eredetileg meglévő ingatlan, valamint az utóbb épített ingatlan(ok), bővítmény(ek) szerzési időpontját külön-külön határozza meg. Ekkor a meglévő ingatlan szerzési időpontja az eredeti szerzés időpontja, az építmény(ek), bővítmény(ek) szerzési időpontja pedig az azok használatbavételi engedélyéről szóló határozat jogerőre emelkedésének, a használatbavétel tudomásulvételének, illetve az egyszerű bejelentés alapján épített épület esetében a felépítés megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány kiállításának napja(i).

Ha az épített ingatlan, ingatlanrész értékesítésekor nem rendelkezik a hivatalos használatbevételt alátámasztó dokumentummal, akkor a hitelt érdemlően bizonyított tényleges használatbavétel évét, vagy ha az nem állapítható meg, akkor az átruházás évét kell a megszerzés évének tekinteni."

2019. nov. 21. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Lényegében ingatlant vettem ami egy hirdetésben szerepelt.

A szerződést 2016-ban kötöttük.

El is kezdödőtt az építkezés 2016-ban.

A tulajdon jog bejegyzés is 2016-os.

De 2017-ben készült el.

Nekem sem világos a helyzet, azért írtam be a kérdést.

Ha 2021-ben adom el, és jóhiszeműen azt gondolom, nem kell adóznom, akkor megbütet az adóhatóság? Vagy figyelnek erre és szólnak ha nem jó az adóbevallásom?

2019. nov. 21. 07:17
 8/10 anonim ***** válasza:

ha jóhiszemű hogy nem vallod be ?? hát megbüntet.. Pontosan úgy ha én jóhiszeműen átmegyek kocsival a zebrán mert szerintem még átérek, és elutük egy iskolás csoportot börtönbe kerülök..


leírtam, ez a harmadik hogy ismétlem magam.


Te nem lakást vettél, hanem egy lakás hirdetésre jelentkeztél.

2 szerződésed volt, egy telek vásárlás, és egy vállalkozói szerződés amiben a vállalkozó felépíti az ingatlant.. Ezt a két szerződést kötötted meg.. Ez alapján te telket vettél, és építettél rá egy ingatlant. Tudom, hogy nem így érzed, de akkoris ezt csináltad.


Jól mondom ugye ?


akkor amit más bemásolt:

" A 2007. december 31-ét követően az ingatlanon létesített épített (újjáépített, megosztott, leválasztott) ingatlan esetében a szerzés időpontja fő szabály szerint az utolsó használatbavételi engedélyről szóló határozat jogerőre emelkedésének, a használatbavétel tudomásulvételének, illetve az egyszerű bejelentés alapján épített épület esetében a felépítés megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány kiállításának (a továbbiakban: hivatalos használatbavétel) napja, "


ez alapján pontosan azt amit írtam, a használatba vételi napja, ez a nap amikor az ingatlan jogilag létezik .


Addig nem volt lakás.. ami nincs, az nem lehetett a tied.. leírtam.. Tehát akkortól a tied, amikortól létezik.


Ez alapján a használatba vételi engedély éve számodra a mérvadó..


Szerintem nem írom le többet, a dolog teljesen egyértelmű.

2019. nov. 21. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Így már egyet értek az előttem szólóval.


Viszont figyelembe vehető, amit már bemásoltam:

" Önnek azonban lehetősége van arra is, hogy az eredetileg meglévő ingatlan (amire építettek utólag), valamint az utóbb épített ingatlan(ok), bővítmény(ek) szerzési időpontját külön-külön határozza meg. Ekkor a meglévő ingatlan (amire építettek) szerzési időpontja az eredeti szerzés időpontja, az építmény(ek), bővítmény(ek) szerzési időpontja pedig az azok használatbavételi engedélyéről szóló határozat jogerőre emelkedésének, a használatbavétel tudomásulvételének, illetve az egyszerű bejelentés alapján épített épület esetében a felépítés megtörténtét igazoló hatósági bizonyítvány kiállításának napja(i)."

2019. nov. 22. 03:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2019. nov. 22. 07:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!