Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 01.31-l felmondtam. Mikor...

01.31-l felmondtam. Mikor kell fizetnem a TB-t?

Figyelt kérdés
Én úgy tudom a TB-t azt utólag fizetjük és 45 nap a türelmi idő. Tehát most március 12-ig nem kell befizetnem a tb-t mert benne vagyok a türelmi időben vagy most is ki kell fizetnem?

2020. febr. 13. 20:46
 1/2 anonim ***** válasza:
84%

Munkaviszony megszűnése után 45 napig (ha tartott ennyi ideig a munkaviszony) nem kell fizetni. Vagyis ha jól számolom, neked március 17-től kell fizetned, és a márciusi összegnek április 12 a határideje.

De ha kapsz álláskeresésit, abból is vonnak tb-t, vagyis addig sem kell fizetni.

2020. febr. 13. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
88%

Rosszul tudod...


"Passzív" jogon (nem kell fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot - "TB") annyi napig vagy, ahány napig fennállt a megszűnt jogviszonyod, de maximum 45 nap.


Tehát ha Neked csak 22 napig volt mondjuk munkaviszonyod, ami megszűnt, akkor csak 22 napig nem kell fizetned, a 23. naptól igen, ha addig nem találsz másik munkát, vagy valamilyen más jogcímen nem válsz a tb. törvény szerinti biztosítottá (pld. álláskeresési járadékra leszel jogosult).


Ha 48 napig volt munkaviszonyod, akkor 45 nap a "türelmi idő", ha 27 évig volt munkaviszonyod, akkor is 45 nap a türelmi idő, ha 3 napig volt munkaviszonyod, akkor 3 nap a türelmi idő, stb.


Ezen felül ezeket az időpontokat befolyásolja, hogy milyen előzményed volt ezzel kapcsolatban.


Példa:


Ha megszűnt egy több éves munkaviszonyod, akkor 45 nap a türelmi idő. 7 nap után elhelyezkedsz, ahol 15 napot dolgoztál, és leszámolsz. Ilyenkor nem 15 nap lesz az új türelmi időd, hanem 45 - 7 nap = 38 nap, mivel a két biztosítással járó jogviszony között nem telt el 30 nap, így a jogszabály előírása szerint "lefogyaszthatod" a megelőzően szerzett 45 napból még azt, ami fennmaradt, tehát a 38 napot.


Ha a két jogviszony között több, mint 30 nap telt volna el, akkor ezt nem alkalmazhatod, akkor a 15 napot kell figyelembe venned.


A felmondás ideje ilyen szempontból nem releváns, mivel létezik felmondási idő intézménye is. Tehát nem a felmondás idejéhez viszonyítunk, hanem a jogviszonyok megszűnésének napjához.

2020. febr. 14. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!