Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Örökölt ingatlan eladása után...

Örökölt ingatlan eladása után hogyan kell adózni?

Figyelt kérdés

Idén lett örökölve anya rész, 5 éve az apai. Nem szándékozom ingatlant vásárolni.

Az illetéken felül mennyi SZJA-t kell fizetni?

Az összege függ a hagyaték megállapított értékétől?


2020. febr. 25. 18:21
 1/8 A kérdező kommentje:
vagy csak az eladási ár után kell fizetni szja-t?
2020. febr. 25. 18:31
 2/8 anonim ***** válasza:

Illeteket nem kell fizetni egyenesagi orokles utan.


SZJA-t az oroklesi ertek (hagyateki eljaras soran megallapitjak) es az eladasi ar kulonbozetere kell fizetni, evente csokkeno mertekben. 1. evben torteno eladas eseten a kulonbseg 100%-a utan, 2. evben 90, majd 60, 30, az 5. evtol 0% utan.

2020. febr. 25. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Az számít, hogy egy részét már 5 éve örököltem? Vagy most, a 2.rész örökölésekor indul az egész?

2020. febr. 25. 20:09
 4/8 anonim ***** válasza:
Számít, külön-külön kell számolni.
2020. febr. 26. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Külön kezeled az 5 éve örökölt, és külön az idén örökölt részt a különböző tulajdoni hányad arányában.


Az 5 éve örökölt rész eladása után kapott bevétel nagy valószínűséggel már "adómentessé" vált.


A kapott bevételből levonható a hagyatéki leltárban feltüntetett érték, valamint a megszerzéskor felmerült egyéb költségek, amelyeket hitelt érdemlően igazolni tudsz. Ilyen például megfizetett illeték (ha volt), közjegyzői díj, földhivatali eljárási díj stb.


Példa, ami alapján érthetőbbé válik a dolog menete:


Közös ingatlan, amelyben apa része 3/4, anya része 1/4 volt.


Apai részt megörökölted 2015-ben. Hagyatéki leltárban feltüntetett értéke 6 millió forint (3/4 részre). Felmerült költséged örökléskor 6000 forint földhivatali díj, valamint a közjegyzőnek fizettél 45 ezer forintot. Vegyük úgy, hogy volt öröklési illeték-fizetési kötelezettséged 120 ezer forint összegben, amit be is fizettél.


Az ingatlant eladod 20 millióért.


Apai ág meghatározása: 20 millió 3/4-de: 15 millió.

Jövedelem kiszámítása:

15.000.000,-

- 6.000.000,- (hagyatéki leltár szerinti érték 3/4 részre)

- 120.000,- (megfizetett illeték)

- 45.000,- (közjegyzői díj)

- 6.000,- (földhivatali eljárási díj)

= 8.829.000,- Ft


2015-ben örökölted, 2019-ben adtad el. Tehát a "szerzést" követő 4. évben. SZJA törvény szerint ilyenkor a kiszámított jövedelem (8.829.000,-) 30 %-a lesz adóköteles = 2.648.700,- Ft. Adó mértéke: 15 % = 397.305,- Ft.


Ha ezt 2020-ban adnál el, akkor már 0 %-a adóköteles, tehát nem kell fizetni utána SZJA-t.


Anyai részt megörökölted 2019-ben. Hagyatéki leltárban felvett értéke 7 millió forint (1/3 részre). Megint fizettél 6000 földhivatali díjat, valamint a közjegyzőnek 50 ezer forintot.


Anyai rész:

20 millió 1/4-e = 5 millió

Jövedelem kiszámítása:

5.000.000,- (kapott bevétel 1/4 részre)

- 7.000.000,- (hagyatéki leltár szerinti értéke 1/4 részre)

Már negatívba mentünk át, tehát nem is számolok tovább, mivel az anyai részre eső bevételből negatív jövedelem jött ki, vagyis nem keletkezik az értékesítés által erre a részbe eső "hasznod", így nincs adófizetési kötelezettséged sem, csak az apai rész után.


Remélem érthető a levezetés... :)


"Nem szándékozom ingatlant vásárolni."

Ez ma már nem oszt, nem szoroz. Nincs hatással az adózásra.

2020. febr. 26. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a részletes levezetést.

Örökösödési illeték tudtommal nics egyenesági öröklés esetén, korábban sem fizettem.

Én úgy tudom, hogy eladás esén, ha még abban az évben veszek ingatlant, akkor az új ingaltal értékét levonhatom az eladási árból és csak a különbözet adózik.

2020. febr. 26. 07:02
 7/8 anonim ***** válasza:

Az örökösödési illeték egyenesági rokonok között most úgy van, ahogy mondod. Ezt én is tudom, de a példában azért írtam azt, hogy "vegyük úgy" fizettél utána örökösödési illetéket. Ez egy példa, a levezetés miatt írtam bele ilyeneket, nem azért, mert ma hatályos.


Illetéknél ha egy éven belül (nem adóévet értünk alatta, vagyis nem kell, hogy azonos év legyen) tehát például szeptember 01. és a következő vagy éppen megelőző szeptember 01. között eladott/megszerzett ingatlanoknál felmerülő illeték-kötelezettségnél csak a különbözetet kell megfizetni. Ennek semmi köze a személyi jövedelemadóhoz.


Az illetéket ne keverd a személyi jövedelemadóval. Mindegyiknek más az alapja, és a feltételrendszere.

2020. febr. 27. 05:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Beugrott, hogy mire gondolhatsz.


Jó pár éve volt még olyan szabály, hogy 15 év utáni értékesítés esetén vált adómentessé az ingatlan értékesítéséből származó jövedelem. Adókötelezettség esetén cserébe (lakóingatlanok esetén), ha a bevételből vettél egy másik lakást, a felhasznált rész nem adózott. Volt ilyen kedvezmény. Jó pár éve nincs.

Cserébe viszont a 15 év adómentességi határt levitték 5 évre és minden ingatlan vonatkozásában, nem csak lakóingatlanokra értve.


Ha erre gondoltál, akkor az már "felejtős".

Az értékesítés után kapott adóköteles bevételed/szerzett jövedelmed felhasználását manapság csak akkor vonhatod le adózásnál, ha saját vagy közeli hozzátartozod lakhatását szolgáló intézményben történő elhelyezésre használod fel részben, vagy egészben, a felhasználás arányában (öregek otthona, stb.). Továbbá az adósságrendezési eljárásra vonatkozó törvény szerinti felhasználás esetén (hiteled fizeted meg vele). Vigyázat nem minden hitel esetén játszik ez be.

Valamint termőföld esetén van még kedvezmény abban az esetben, ha olyan illetőnek adod el, aki szerződésben vállalja, hogy X ideig művelni fogja azt.


De gondolom, nem termőföldről beszélünk. :)

2020. febr. 27. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!