Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Minimálbér alatti kifizetés?

Minimálbér alatti kifizetés?

Figyelt kérdés

Koronás helyzetre vonatkozó kérdés.

Igaz az, hogy teljes munkaidő megtartása esetén minimálbér alatti bérrel is elszámolhatják a fizetést?


Egy könyvelőtől hallottam, hogy az rendben van, hogy a bérpapíron márciusra 176 óra / 22 munkanap van feltüntetve és pl 50.000 Ft számfejtve.


Az addig oké, hogy közös megegyezéssel el lehet térni az Mt-től, de a minimálbér összege nem az Mt-ben van, hanem külön kormányrendeletben. Nekem ez hihetetlen.


2020. ápr. 8. 20:29
 1/7 anonim ***** válasza:
Pedig tényleg így van. Közös megegyezéssel MB alatti bérben is meg lehet állapodni.
2020. ápr. 8. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló nem tudja az állítását levezetni a jogszabályokból.


Az MT munkabér védelmét célzó szabályozása azt, amit Te állítasz, alapból kizárja.


Közös megegyezés nem lehet arra vonatkozóan, hogy alacsonyabb bér fizethető a kötelező minimálbérnél.


Vagyis egyezség lehet rá, de az onnantól kezdve hatálytalan (semmis), mivel szembe megy a jogszabállyal.


Az MT eltérést nem enged (165. §. (1) bekezdés)


Könyvelő mivel indokolja állítását?!?!?!


"Az addig oké, hogy közös megegyezéssel el lehet térni az Mt-től"


Ez is csak részben igaz. Csak akkor lehet eltérni, ha az MT nem tiltja azt vagy a felek megállapodásával, vagy kollektív szerződésben.

2020. ápr. 9. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok. Hoztam egy kis csemegét, jogszabályi rendelkezéseket, hogy miért mégis valós, amit írtam az első válaszomban.


MT 146.§ (1) A munkavállalót, ha a munkáltató foglalkoztatási kötelezettségének a beosztás szerinti munkaidőben nem tesz eleget (állásidő) - az elháríthatatlan külső okot kivéve - alapbér illeti meg.


Elháríthatatlan külső ok. Egy világjárvány azért annak számít. És értem is, hogy a 70-es szakasz a munkabér védelméről szól. Viszont!


47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet 6.§ (4) A munkavállaló és a munkáltató az Mt. rendelkezéseitől külön megállapodásban eltérhetnek.


Vagyis ha közös megegyezést írnak arról, hogy a továbbra is 8 órás munkaviszonyra tekintettel havi 50ezer forint a távolléti díj, akkor a jelenleg hatályos szabályozásoknak megfelelően járnak el.

2020. ápr. 9. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Utolsó, ez rendben van, amit írtál. Viszont itt nem távollétről van szó.

Rendes munkáról, napi 8 órában.


Közben kaptam szakértőtől választ, nem lehet minimálbér alatti órabérrel számfejteni. Erről ha születik is közös megállapodás, az érvénytelen. Való igaz, hogy közös megegyezéssel most el lehet térni az Mt-től, de a minimálbért és a garantált bérminimunot külön rendelet szabályozza, attól negatívan eltérni nem lehet.

2020. ápr. 9. 10:49
 5/7 anonim ***** válasza:

"Elháríthatatlan külső ok. Egy világjárvány azért annak számít."


Persze. Akkor, ha teljes kijárási tilalom van. Jelen pillanatban viszont munkába még lehet járni, azt nem tiltották meg.


Még mindig azt mondom: Nem fizethet minimálbér alatt...

2020. ápr. 10. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Tb szakértőtől kaptuk a választ, úgyhogy én viszont azt mondom még mindig, hogy lehet alacsonyabb. Az oké, hogy az összegét külö rendelet határozza áeg, viszont azt az át határozza meg, hogy a kormány rendeletbem szabja áeg az összeget.
2020. ápr. 10. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Utolsó, te most még mindig a távolléti díjról írsz vagy a munkabérről?


A távolléti díjról közös megegyezéssel meg lehet állapodni minimálbér alatt is, ez oké.


De ha ledolgozott az ember mondjuk 22 napot, 8 órával, akkor a minimálbért legalább le kell számfejteni neki. Tehát abban nem állapodhatnak meg, hogy pl br. 100 Ft az órabér, és ezért akkor a hónapra 17.600 Ft-ot kap a munkavállaló.

2020. ápr. 10. 11:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!