Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan adózom lakás eladás és...

Hogyan adózom lakás eladás és vétel után ebben az esetben?

Figyelt kérdés

15 millióért vettem a házat 2017. április 1.-jén. 600.000 volt az illeték. Ráköltöttünk 5 milliót, persze akkor még nem gondoltuk, hogy kellenének a számlák. Tehát felejtős ennek beszámítása.


Az árak elszaladtak rendesen, ehhez képest mégis csak 20 millió az eladàsi ár -bonyolult lenne magyaráznom a miérteket, ebbe ne is menjünk bele.


Igen ám, de venni is akarok.


Mivel a haszon 4,4 millió, elvileg adóznom kell (bár ez sem világos, hogy mennyit, mást írnak a cikkek és mást a nav kalkulátora, gondolom, utóbbi helyes, akkor az adó 395.000 Ft), kivéve, ha 20 milliónál többért veszek ingatlant. Akkor nincs adó.


Viszont ott van az illeték. Illetéket akkor nem kell fizetni, ha az új ingatlan az előzőnél olcsóbb. Illetéket akkor kell fizetni, ha az új többe kerül, mint amennyièrt az előzőt eladtam.


Kell-e fizetnem és mennyit? Mennyiért érdemes az újat vennem, hogy ne járjak rosszul?


Például:

- mit fizetek az államnak, ha 15 millióért vett házamat eladom 20-ért és veszek egy lakást 17-ért?


- mit fizetek az államnak, ha 15 millióért vett házamat eladom 20-ért és veszek egyet 20,1-ért? (Ennél több úgysem lesz rá)



2020. máj. 17. 07:24
1 2
 1/12 xswerdy ***** válasza:

"kivéve, ha 20 milliónál többért veszek ingatlant. Akkor nincs adó." - ezt miből gondolod? Ilyen nincs.


1. eladod az ingatlant, jövedelemadót fizetsz, mivel drágábban adtad el, mint vetted. 4,4 millió a haszon, de a vásárlás utáni 3. évben már csak ennek a 60%-a számít jövedelemnek, azaz 2,640 millió. Ennek az adója 396.000 Ft. Ezt ki kell fizetned, teljesen érdektelen, hogy mit veszel a pénzből.


2. ingatlant veszel, akkor illetéket fizetsz. Ha adtál is el, akkor csak a különbözet után fizetsz, ha drágábbat vettél. Ha olcsóbbat, akkor nincs illeték. Itt meg az nem számít, hogy amit most eladtál, azt mikor vetted, vagy örökölted,...


tehát az első példádban csak a 396.000 Ft adót fizeted, a másodikban még 100.000 Ft után 4.000 Ft illetéket is.

2020. máj. 17. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Szia!

Köszi a választ.

Itt olvastam, mikor nem kell adózni:

[link]


"Mikor nem kell az eladás után Szja-t fizetni?

- Ha a vásárlást követő ötödik évben vagy utána adjuk el az ingatlant

- Ha a teljes eladási árból (vagy annál drágábban) egy éven belül ingatlan veszünk"

2020. máj. 17. 15:22
 3/12 anonim ***** válasza:

Rendben. Akkor fogadd el a következő tanácsot: Törvényt kell olvasni, nem pedig elhinni mindent, amit az internet kidob.


Még a TV-ben is mondanak sokszor akkor hülyeséget, hogy csak bámulok.


Van SZJA és van vagyonszerzési illeték. A kettőt nem mossuk össze! Két különböző dolog.


SZJA-t akkor fizetünk, ha bevételhez/jövedelemhez jutunk, és az adóköteles.


Eladtad az ingatlant X összegért (bevétel). Ebből az X összegből (törvény szerint) levonhatod az ingatlan megszerzésére fordított kiadásaidat, amiket a - szintén - törvény enged elszámolni. Ilyen például: A 15 milliós "vételár", az utána megfizetett vagyonszerzési illeték, a földhivatali bejegyzés díja, az ügyvéd/közjegyző költsége stb., ha hitelt érdemlő irattal tudod ezeket igazolni. A maradék a jövedelem, amelynek bizonyos része adóköteles csak. Ez attól függ, hogy a tulajdonodba jutás és értékesítés éve között mennyi idő telt el. Minél több, annál kevesebb az adóköteles rész. A megszerzést követő 5. és további években történő értékesítés esetén nem keletkezik adóköteles jövedelem.


Vagyonszerzési illetéket akkor fizetünk, ha vagyonhoz jutunk. Például amikor veszünk egy ingatlant. Majd eladod (itt SZJA jöhet adott esetben szóba), majd megint veszel egy ingatlant (mindegy, hogy miből).

Az illetéknél van egy olyan kedvezmény, ha 1 éven belül (nem kell azonos évnek lennie, 365 nappal számolunk, nem január 01-jétől december 31-ig), eladtál és vettél egy másikat, akkor a kettő értékének a különbözete után kell csak ILLETÉKET fizetned.

2020. máj. 18. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 xswerdy ***** válasza:

rámentem a linkre, amit bemásoltál, és ott pontosan az van, amit én írtam. Ilyen gyorsan korrigálták volna?


"Mikor nem kell az eladás után Szja-t fizetni?

Ha a vásárlást követő ötödik évben vagy utána adjuk el az ingatlant.


Ha az eladási ár alacsonyabb, mint a vételár, vagyis ha olcsóbban értékesítjük az ingatlant, mint ahogy hozzájutottunk (5 éven belüli értékesítésnél)."

2020. máj. 18. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Valószínűleg pont rájöttek, hogy nem jól írták :)


A dolog érdekessége, hogy mikor megkötöttük a szerződést, még házasok voltunk. Azóta azonban elváltunk. Volt férjemnek nem sikerült időben teljesítenie, nem akartam visszavonni, hogy az övé a ház ès egyèb bonyodalmak miatt csak egy megoldás volt: felbontottuk a régi szerződést és új adásvételit kötöttünk.


Arra tudtok válaszolni (már csak érdekességképp...), hogy ha sikerül minden időben, akkor is lett-e volna adóm vagy nem, mivel még házasok voltunk?

2020. máj. 19. 04:39
 6/12 anonim ***** válasza:

"A dolog érdekessége, hogy mikor megkötöttük a szerződést, még házasok voltunk. Azóta azonban elváltunk. Volt férjemnek nem sikerült időben teljesítenie, nem akartam visszavonni, hogy az övé a ház ès egyèb bonyodalmak miatt csak egy megoldás volt: felbontottuk a régi szerződést és új adásvételit kötöttünk."


Lemaradtam volna valamiről? Az alapkérdésben ilyenről szó sem volt, most ez hogy' jött ide, és miért?

2020. máj. 19. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Kérdés a kérdésen belül, ha gond, nem kell válaszolni ... kiírhatom újként is vagy pedig csak várom a csekket, úgyis mindegy... kíváncsi lennék azonban, ha esetleg valaki tudja a választ.
2020. máj. 19. 05:33
 8/12 xswerdy ***** válasza:
ez teljesen zavaros. Akkor voltatok házasok, amikor a most eladandót vettétek, vagy a mostani eladás közben váltatok el? De amúgy semmi jelentősége, hogy házasok vagytok-e. Ha közös a tulajdon, akkor válás után is közösen tudjátok eladni. Ha csak a tiéd (ingatlannyilvántartás szerint), akkor te tudod eladni. És mindenki a saját része után adózik, ha keresett az ügyleten. A házassági vagyonközösség felbontása kapcsán egymással lehet elszámolni valótok, de az az adózást nem érinti.
2020. máj. 19. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Enyém volt csak, övé lett (lesz júniusra). Akkor adózom. Köszönöm a válaszokat.
2020. máj. 19. 11:06
 10/12 xswerdy ***** válasza:
a volt férjednek adod el? A házassági vagyonközösség megosztása keretében rendezitek így a tulajdoni viszonyokat? Akkor nincs illeték.
2020. máj. 19. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!