Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Elkísértem az ismerősöm a...

Elkísértem az ismerősöm a nagybani zöldség piacra, vásároltunk mindenfélét és mérgelődött ,hogy mindig csak nullás számlát kap őstermelőktől, így neki kell befizetnie a számlán kiállított áru után az áfa értékét. Ő egyéni vállalkozó. Hogy is van ez?

Figyelt kérdés
Utána szó volt róla, de nem értettem arról ,hogy ő pedig áfásan értékesít így az eladott áru áfa értékét is ő fizeti be. Nem igazán értem ezt! Kétszer fizeti ki az áfát? ha 100 ft-ért vett valamit 0% áfás számlán akkor ő mint e.v. befizeti az áfa értéket (27ft) így lesz 127 Ft, és erre teszi rá a hasznát? mondjuk 30%-ot, akkor 127x1.3=165.1 és ebből leadózik 27%-ot mert számlásan adja el ami 130 ft-ra jön ki. Így a haszna 3 ft???

2020. máj. 17. 13:21
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem.

Bruttó 165-ből (kerekítve) 35 Ft-ot adózik. 100 Ft volt a költsége, marad neki 165-35-100=30 Ft

Ha az őstermelő ÁFAsan adná (nem 0%-os ÁFAval), akkor nem 100-ért, hanem 127-ért adná. Ha 165-ért adná a barátod, akkor fizetne a NAVnak 35-27=8 Ft-ot, az őstermelőnek 127 Ft-ot, neki maradna 165-8-127=30 Ftja.

2020. máj. 17. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi! :)

És a felvásárlási jegy?Mert olyat írtunk sokat! Azt mondta ott az adó fele őt a másik fele az értékesítőt terheli.

2020. máj. 17. 14:56
 3/5 A kérdező kommentje:
vagyis a termelőt.
2020. máj. 17. 14:56
 4/5 A kérdező kommentje:
A 27%-os áfás majd a felvásárlási jegy végül a 0%-os számla, ez a helyes számára megfelelő sorrend?
2020. máj. 17. 15:00
 5/5 Bak Norbert ***** válasza:

Vételi jeggyel azoktól tud beszerezni árut tovább értékesítésre, eredet igazolásra, akik nem számlaképesek, hanem pl. magánszemélyek adószám és őstermelői nélkül.


Áfakörnek akkor van értelme, ha tételes költségelszámolásos, eleve éves nettó 12 millió feletti bevétele van, vagy lesz várhatóan. Esetleg van oylan tevékenysége is, ami kisebb áfakulcsos. Pl. ha feldolgozná a terméket helyben történő értékesítéssel.


A legjobban meg eleve akkor járhatna, ha gyakorlatilag ha ő maga is termelő lenne.

2020. máj. 18. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!