Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A NAV hozzácsaphat egy adott...

A NAV hozzácsaphat egy adott végrehajtáshoz több összeget is utólag?

Figyelt kérdés

Abba a történetbe estünk bele, hogy a NAV felé volt 2,5 m forint járuléktartozásunk még 2014-ből, amelyről lekértünk egy teljes tartozást idén nyáron.

Ott kijött egy adott összeg (kb. 3,4 m) kamatokkal, minden egyébbel, mert szerettük volna rendezni.

Sajnos a pénz nem állt elő időben, így a múlthéten jutottunk el oda, hogy kifizettük, lekértük az adófolyószámlát, ami alapján már 3,5 millió volt a tartozás.

Egy picit többet fizettünk be, hogy ne is legyen gond, viszont ma bementem a NAV-hoz és tájékoztattak, hogy rákerült ugyanarra a végrehajtásra (!!) 8 közig bírság, amik 2-3 évesek. Tehát hozzácsapták egy ezer éves végrehajtásra egy jóval frissebb összeg. Ilyenkor nem új végrehajtást kéne indítaniuk? Megtehetik, hogy csak így hozzárakják?



2020. nov. 11. 09:42
 1/6 anonim ***** válasza:
Becsatlakozhat az egyik ügy a másikba, nincs akadálya.
2020. nov. 11. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Ha van egy végrehajtási ügyed, addig amíg azt nem szüntetik meg, minden más tartozásod, amit a NAV hajt ugyanazon az ügyszámon folytatódik tovább. Ez még mindig jobb, mintha új ügyet indítanának, ugyanis annak újabb végrehajtási költségei lennének. Ezeket így most egyszeresen úszod meg és nem még egyszer kell az új ügyben is megfizetned.


Vannak ott még 15-20 éves hátralékok is nem egy adózónál, ami soha nem évül el. :)

A NAV az állam általános végrehajtó szerve lett. Tulajdonképpen, ami tartozások nem a Ptk. szerintiek, mindent ők hajtanak. Már a törvényszéki végrehajtásokat is átvették (büntetőügyek). Ebből kifolyólag elég színes hátralék paletta is lehet egy-egy adózó ügyében.

Például van adótartozása, diákhitel tartozása, közlekedési bírsága, a szemétdíjat sem fizeti, bíróság az ügyében vagyonelkobzást rendelt el, ráadásul még egy engedély nélkül épített garázst is el kell bontania, plusz még a gyereke sem kapta meg időben a kötelező oltásokat.

Nos ezek végrehajtását mind a NAV intézi. :)


Nem tudtad, igaz?

2020. nov. 12. 05:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Érdemes átnézetni adószakértővel januárban, mert év végén vezetik fel az aktuális elévüléseket.
2020. nov. 13. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Kérdező ezt írta:


"rákerült ugyanarra a végrehajtásra (!!) 8 közig bírság, amik 2-3 évesek."


A 2-3 éves tartozás biztos, hogy alapból még nem évült el.


Eleve a közigazgatási tartozások elévülését minden végrehajtási cselekmény megszakította. Ettől függetlenül 6 év elteltével nem hajtható végre a tartozás.

Ha a fentiek alapján nem évült el a tartozás, akkor átadták behajtásra az adóhivatalnak. Innentől kezdve új időszámítás indult a végrehajtáshoz való jog elévülésében is.

Amióta ezeknek a tartozásoknak a végrehajtását nem maga a közigazgatási szerv végzi, hanem az adóhivatal, a végrehajtáshoz való jog elévülése 4 év + 6 hónap.

Egy 2-3 éves hátralék bőven belefér ebbe az időintervallumba, tehát végrehajtható még.


A közigazgatási bírság elévülését sehova nem vezetik fel, hanem tájékoztatják róla a megkereső közigazgatási szervet és azzal egy időben törlik a nyilvántartásukból. Ez az év bármelyik napján bekövetkezhet, nem csak év végén, mivel a végrehajtáshoz való jog elévülésének időpontját sok minden befolyásolhatja.

Egy ingatlanra történő jelzálogjog bejegyzés például megakasztja az elévülést. De hosszabbíthat rajta egy eljárás felfüggesztés, egy fizetési kedvezmény stb., vagy most konkrétan a COVID is kitolja az elévülést, mivel a törvény így rendelkezett róla.

2020. nov. 14. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Igazából a kérdés nem az elévülésre vonatkozott, csak inkább az lepett meg minket, hogy egy adott számú vh-ba belekerülhetnek újabb tételek is.

2020. nov. 14. 09:07
 6/6 anonim ***** válasza:

Ne lepjen meg, teljesen természetes.


Egy bizonyos ügyszámon indul végrehajtási ügyed. Amíg az nem szűnik meg (bármilyen okkal), addig minden újabb tartozás keletkezés, valamint NAV-on kívüli szervek megkeresése hátralék behajtására, ugyanabba az ügybe fog bekapcsolódni.


Ha megszűnik a végrehajtási ügyed, arról írásban tájékoztatnak. Ha a megszüntetés után keresik meg a NAV-ot újabb hátralékkal, akkor az már egy másik ügyszámon fog zajlani (új ügyet indítanak), nem fogják hozzácsatolni az előzőleg megszüntetett ügyhöz, hiszen az már megszűnt (nincs). :)

2020. nov. 15. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!