Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Félállású KATA-sként futárkodn...

Félállású KATA-sként futárkodnék. Van lehetőségem a járművem kopó alkatrészeit elszámoltatni?

Figyelt kérdés

Esetleges facepalm esetén bocsánat :) Most kezdenék csak bele. Édesanyám egyéni vállalkozó (nem KATA) és ő szokott munkájához dolgokat venni, amit "áfás számlára" kér. Eddig sose gondoltam végig, hogy ez pontosan mit jelent, mert nem volt rá szükségem.


Most viszont szeretnék futárkodni, amihez mindenki a KATA rendszert ajánlja, nekem mellette van 40 órás munkaviszonyom.


Ha munkából kifolyólag tankolok, vagy új gumit kell vennem (stb), érdemes ilyen számlára kérnem ezeket, vagy KATA esetén nincs ilyen?



2020. nov. 29. 21:57
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Nincd
2020. nov. 29. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Katának pont az a lényege , hogy nincs külön gond az áfával csak befizeted azt a bizonyos összeget. Szóval nem fogsz tudni áfás számlát kiállítani és nem fogsz tudni elszámolni áfát.
2020. nov. 29. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Hát, igazából katásként is lehet áfás, egyáltalán nem zárja ki a kettő egymást.
2020. nov. 29. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
De ha azt választom, hogy havi 25 ezer TA-t fizetek fixen. Abban az esetben ezek szerint nincs ilyen, ha jól értem :) A jövedelmem bőven évi 12 millió alatt fog maradni.
2020. nov. 29. 23:17
 5/14 anonim ***** válasza:
Nem függ a kettő egymástól. Választhatod ezt is meg azt is. Esetedben nyilván nem érné meg áfásnak kenni, de a választási lehetőség adott
2020. nov. 29. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Na akkor látom, senkinek nem sikerült eddig TÖKÉLETESEN megválaszolni a kérdést.

A KATA adózás lényege, hogy NINCS KÖLTSÉGELSZÁMOLÁS, csak bevétel van, évi 12 millió ft-ig és ha mellékfoglalkozásban űzöd, akkor havi 25 ezer ft az adója, így ez neked megérné. Csak a bevételi számlákat kell gyűjteni (gondolom, havonta egyszer fizetnének) és egy évben egyszer adóbevallást csinálni. Lényegesen egyszerűbb, mint a másik fajta.


Édesanyád azért kér "áfás számlát", mert Ő nyilván a másik fajta adózásban van, ahol van Tételes költségelszámolás, de ez azért lényegesen "babrásabb" adózási fajta, itt mindig gyűjteni kell a számlákat (bevétel, kiadás), nem árt, ha könyvelőd is van, mert itt a bevételből el lehet számolni bizonyos fajta kiadásokat, stb.


Ha Neked van főállásod és mellette futárkodnál, akkor szerintem jobban jársz a KATA-s adózással, mert ott akkor nyúlsz a vállalkozás pénzéhez, amikor csak akarsz és arra költöd, amire csak akarod - míg a tételes költségelszámolásnál nem szedhetsz ki egy fagyira pénzt a bevételből, stb. Lényegesen szabadabb és egyszerűbb a KATA adózás.

2020. nov. 30. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

#6


Köszi a válaszod :) Igen, édesanyámnak van saját könyvelője, de én minél olcsóbban szeretném megoldani az üzemeltetést, mert szerintem adózás előtti bevételem 100-250 ezer lesz havonta várhatóan.


Tök jó lett volna ilyen alap dolgokat még anno, gimnáziumban megtanulni :) A havi 1 etika helyett mondjuk, aminek amúgy sincs túl sok értelme, mert etikus viselkedést nem így kell tanítani szerintem.

2020. nov. 30. 10:20
 8/14 anonim ***** válasza:
0%
Az olvasást a gimiben megtanították szerintem, és minden fenn van a neten.
2020. nov. 30. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Neked a gimiben tanították az olvasást? Érdekes.


Mint írtam, full laikus vagyok, igyekeztem neten utánanézni a dolgoknak, de az összes helyen, amit megtaláltam, abba az irányba terelte a cikk a dolgokat, hogy fogadjak könyvelőt, lehetőleg az ő szolgáltatásukat vegyem igénybe. Sehol nem találtam koherensen, közérthetően leírva, hogy egy kezdőnek is világos legyen, mit, mikor, hogyan kell csinálni, hogy a lehető leghatékonyabb legyen.


Nem hiszem, hogy szarkasztikusnak kéne lenni, gondolom te sem úgy kezdtél bele, hogy mindent tudtál és senkitől sem kértél segítséget, senkitől sem kérdeztél semmit. Helyette segíthettél volna, hogy nekem könnyebb legyen, vagy csak simán görgethettél volna tovább. Értem, hogy unalmas a lockdown, de keress más szórakozást, kérlek.

2020. nov. 30. 18:22
 10/14 anonim ***** válasza:

Pedig az első válaszoló is én voltam és leírtam, nincs.


De Google így telefonon:

Kata költség.


6. Találat kataszabalyok autokata.hu


Minden le van írva. Fel perc volt.


Másodsorban a gimiben durva lenne felvenni egy pár éve létező adózási formát ami lehet hogy pár év múlva nem lesz.


Csak annyira akartam rávilágítani hogy nem az iskolát kell szidni ha nem keresünk valamit figyelmesen.

2020. nov. 30. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!