Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ki kell fizetnem visszamenőleg...

Ki kell fizetnem visszamenőleg a TB-t?

Figyelt kérdés
Több, mint 2 éve nem volt bejelentett munkahelyem, és a tb-met sem fizettem. Most be vagyok jelentve egy hónapja. Ha kijelentenek,és elmegyek, hogy szeretném fizetni magam után, fogja még mutatni a rendszer az elmaradást?

2021. jan. 15. 08:30
 1/8 anonim ***** válasza:
93%
Igen. Adószerűen hajtják be, s még fel is számítanak rá pluszban.
2021. jan. 15. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
87%
Igen, ki kell. Valamikor nyár elején módosítottak ezen, már nem számít, hogy igényeled-e vagy sem, ki kell fizetni. Rajtam is a hetekben hajtottak be 4 hónapnyi elmaradást, nem tudtam róla hogy igénylés nélkül is fizetni kell...
2021. jan. 15. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
80%
Be kell kamatostul
2021. jan. 15. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"Rajtam is a hetekben hajtottak be 4 hónapnyi elmaradást, nem tudtam róla hogy igénylés nélkül is fizetni kell..."


Pontosítanék: Nem igénylésről beszélünk, hanem bejelentési kötelezettségről. Annak, akinek eü. szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége keletkezik, annak azt követő 15 napon belül bejelentési kötelezettsége volt az adóhatóság felé. Magyarul be kellett jelentened 15 napon belül, hogy melyik naptól kell fizetned a fenti járulékot. A bejelentést feldolgozták, előírták az alapján a járulékot és arról értesítettek írásban. Ha ezt nem tetted meg, mulasztottál, tehát akár mulasztási bírsággal is sújthattak volna. De az adóhivatal ezt senkivel nem tette meg az évtizedek alatt. Viszont a járulék befizetését várják. A tőkére késedelmi pótlékot számolnak fel adott esetben.


2020. július 01-jétől kezdődő fizetési kötelezettséget már nem kell bejelenteni (az előtte lévők még a régi rendszer szerint "üzemelnek", azért is létezik még a NAV T1011-es nyomtatványa). Július óta a NEAK írja elő a járulékot, csak a NAV tartja azt nyilván. Ettől az időponttól kezdve nincs bejelentési kötelezettség, mert a két szerv alapból intézi az ügyeket pont azért, mert sokan elmulasztották a kötelezettségüket bejelenteni (a régi rendszer szerint), ez pedig az államnak bevételkiesést okozott.


Mindenről a NAV-tól kapsz értesítést, tehát nem a NEAK fog Veled levelezni, erre postásként a NAV van kijelölve.

2021. jan. 16. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

... az eü. szolg. járulék adónak számít, azért is tartja a NAV nyilván, nem más szerv.

A kötelezettséget 5 évre visszamenőleg elő lehet írni, végrehajtani viszont csak 4 évig lehet (ha már végrehajtás alá vonták, akkor 4 év + 6 hónap). Ebből kifolyólag előfordul, hogy előírnak például 2016. évre kötelezettséget és azzal a huzattal el is évültetik, mivel végrehajtást már nem indíthatnak annak beszedésére. A 2016. évi kötelezettség végrehajtásához való jog ugyanis 2020. december 31-én elévült.


Az elévülés meghatározása sem ennyire egyszerű mindig. Jogszabály szerint sok minden befolyásolhatja. A fenti egy sima eset, minden sallang nélkül.

2021. jan. 16. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Ebev-en keresztül letöltöttem az adófolyószámlám. 2020. 01. 01-től a mai napig 0ft tartozást ír.
2021. jan. 16. 15:01
 7/8 anonim ***** válasza:

Ez annyit jelent, hogy jelenleg nem tartanak nyilván Neked tartozást.


Viszont ha volt olyan időszakod régebben, amikor lett volna járulék-fizetési kötelezettséged, akkor nagy a valószínűsége, hogy idővel Rád is sor kerül, ha még elévülési időn belül előírható az.


Július óta folyamatosan megy az adategyeztetés a NAV és a NEAK között. Ebből kifolyólag az adózók elmaradásai is folyamatosan íródnak elő, ahogy feljebb már egy hozzászóló is jelezte:

"Rajtam is a hetekben hajtottak be 4 hónapnyi elmaradást"


Viszont az is lehet, hogy szerencséd lesz, és annyira sokára kerülsz képbe, hogy már nem lesz mit előírjanak. Ugyanis több millió adózóról beszélünk, az nem fut le 2 hét alatt. :)

2021. jan. 17. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Nekem 4 évnyi elmaradást hajtottak be kb 500ezer ft ot
2021. febr. 1. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!