Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Egy egyéni vállalkozó a...

Egy egyéni vállalkozó a KATA-n kívül milyen adózási formákat választhat és ezek esetében milyen adónemeket kell megfizetni a nyereség után?

Figyelt kérdés

Nekem egy Bt-m van és társasági adóban vagyunk.

A nyereségünket mintegy 41,5% adó terheli (2% IPA, 15% SZJA, 15,5% szociális hozzájárulás, 9% társasági adó.

Egyik Rokonom egyéni vállalkozó és az ő szavaival élve “tételes költség elszámolású egyéni vállalkozó” és azt szokta mondani, hogy neki a társasági adót nem kell fizetni (9%). Ami azért nem mindegy, és semmi akadálya nincs, hogy én is a Bt mellett a tevékenységem egy részét egyéni vállalkozóként, ugyanebben az adózási rendszerben csináljam.

Igazából a kérdésem az amit nem értek, hogy hogy lehet az, hogy neki egyéni vállalkozóként nem kell társasági adót fizetni, egy Bt-nek meg igen, amikor elvileg ugyanabban az adózási formában vagyunk? Vagy talán abban keresendő a válasz hogy Ő mellek állásban csinálja és van fő állása mellette?

Köszönöm előre is.



2021. nov. 14. 12:05
 1/7 anonim ***** válasza:
Egyéni vállalkozó nem társaság, ő szja-ként fizeti ugyanazt
2021. nov. 14. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Igen, de SZJA-t én is ugyanúgy fizetek Bt-ként.

Ezek szerint egy egyéni vállalkozónak kevesebb az adó terhe? Vagy nekik 24% az SZJA?

2021. nov. 14. 12:38
 3/7 anonim ***** válasza:
Tételes egyéni vállalkozóként is van 9% nyereségadó, szja. És ezen felül fizeti az osztalékadót. Bt-ként lehetsz még katás meg kivás.
2021. nov. 14. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ja még annyi, hogy egyéni vállalkozó katás vagy szja-s lehet. Szja-n belül pedig tételes vagy átalányadós.
2021. nov. 14. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

9 % vállakozói személyi jövedelem adó

15 % osztalékadó

15,5 % szocho

(+ ipa, annyi amennyi)


Tehát pont ugyanaz, csak máshogy hívják a tételket. Ha nem osztalékként hanem fizetésként veszed ki, akkor meg pontosan ugyanaz mint bármilyen másik cégformában.

2021. nov. 14. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Szja-t nem fizet egy Bt. Szja-t a Bt munkávállalójának kell megfizetnie a bruttó bére után. Amit munkáltató (jelen esetben a Bt) von le a munkavállaló béréből és utalja át a nav felé.
2021. nov. 14. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Szerintem itt ő arra gondolta, hogy szja-t úgy fizet, amikor kiveszi az osztalékot. Nyilván az sem a bt-t, hanem a magánszemélyt érintő osztalék.
2021. nov. 14. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!