Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Eladó lakás után leadózom, a...

Eladó lakás után leadózom, a következő ingatlannál kérhetek valamilyen illeték kedvezményt, ha pár hónapra rá meg is veszem a másik házat?

Figyelt kérdés

2020 februárjában vettem egy lakást, melyet most eladok. Így a különbözet 15%-át be kell fizetnem mint adó. Ezt a jövő évi adóbevallás alapján kell majd befizetnek? Viszont most 2 hónapon belül veszünk egy házat és erre tudok bármi illeték kedvezményt kérni? Milyen dokumentumokat kell benyújtani és hova?


Köszönöm a segítséget


2022. máj. 21. 19:53
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Tök fontos: amikor eladod a mostanit akkor az ügyvéd írja bele, hogy ennek az árát bele fogod forgatni egy másik ingatlanba. Ebben az esetben a másik ingatlan vagyonszerzési illeték alapja csökken a most eladott ingatlan értékével.


Példa:

- Van egy 20MFt-os lakásod

- Eladod, hogy utána vegyél egy 40MFt-os házat.


Ha nem mondod az ügyvédnek amit fent írtam, akkor eladod a lakást aztán a 40MFt-os ház után be kell fizess 4% vagyonszerzési illetéket vagyis 1.600.000Ft-ot.


Ha beleíratod amit mondtam, akkor a 40MFt-os illetékalapot csökkented a lakás eladási árával, vagyis csak 20MFt után kell megfizesd a vagyonszerzési illetéket, ami így 1.600.000Ft helyett csak 800.000Ft lesz.

2022. máj. 21. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
És ha már meg van a szerződés és nem került beleírásra?
2022. máj. 21. 20:03
 3/10 A kérdező kommentje:
Max az új ingatlan vételénél beleírásra kerül.
2022. máj. 21. 20:07
 4/10 anonim ***** válasza:
Akkor hívd fel az ügyvédet. Úgy tudom, hogy a te eladásod szerződésében ennek benne kell lennie (nekem benne volt), de lehet, hogy tévedek és meg lehet mókolni máshogy is.
2022. máj. 21. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
#3 hát a jog az nem így működik, hogy majd max ott elintézed. Hívd fel az ügyvéded és kérdezd meg tőle.
2022. máj. 21. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Ez nem ígyműködik 5-ös. Sehova nem kell beírni semmit.


Majd az új háznál szólj az ügyvédnek hogy neked van illetékalapot csökkentő tételed, és akkor majd a NAV bekéri az előző ház adásvételijét.


Amúgy mivel 2 éve vetted a mostnai házad, csak a haszon 90%-a után kell fizetned SZJA-t.


Amúgy pro tipp, ha bútorok/berendezések is járnak az új házhoz akkor érdemes azokat külön megvenni és nem beszámítani a vételárba. Pl 1 milliós konyhabútor után megspórlhatsz 40 eFt-ot ingyen kb.

2022. máj. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
#6 Lehet. Nekem az ügyvédem azt mondta amit az #1-ben leírtam. Lehet hogy egy hülyeség és nem így van hanem úgy ahogy te mondod. Vagy az is lehet, hogy úgy van, ahogy én írtam. Mindenesetre a kérdező hívja fel az ügyvédjét az majd megmondja.
2022. máj. 21. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Nekem nem hívta fel az ügyvéd a figyelmem. Viszont a vevőmnek van hivatkozás, hogy tavaly eladta ingatlanát és arra hivatkozva kér illeték kedvezményt. Sajnos banki közreműködés is van, nem javítanél szerződést, ha nem muszáj. De tök jó, hogy nem mondta az ügyvéd...
2022. máj. 21. 20:32
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem kell a szerződésbe semmit se beírni ez egy régi dolog volt. Egy évtizede nem kell sot már illetekhivatal sincs akit kérnek a szövegben :):)


A b400as nyomtatványt neked kell kitölteni -+ de az ügyvéd szokott segíteni ---. Ezt vásárláskor kell, ott lehet az illeték kedvezményt érvényesíteni, simán szedd le a NAV oldalarol és látni fogod, a kitöltési útmutatóban is ez lesz leírva .

2022. máj. 21. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Az ingatlan vagyonszerzés bejelentésére szolgál a B400 jelű NAV adatlap. Célja az, hogy az illetéket meg tudják állapítani.


Ha az ügyvédet meghatalmazod a teljeskörű ügyintézésre, akkor Ő ezt kitölti és be is nyújtja a NAV-hoz. Veled előtte aláíratja. Ha nem jelzed, hogy illetékkel kapcsolatos kedvezményt akarsz érvényesíteni, akkor azt az ügyvéd az adatlapon magától biztosan nem jelöli be. Sajnos sok ügyvéd nem is szól arról, hogy van ilyen kedvezmény, mivel egyáltalán nem biztos, hogy tisztában van vele. Van, aki tudja, és rákérdez, de sokan vannak, akik nem. Egyébként nem kötelessége, mert nem tartozik a feladatkörébe.


Ha nem bízod meg az ügyvédet a teljeskörű ügyintézéssel, akkor Neked kell kitölteni ezt a B400-as adatlapot és benyújtanod a NAV-hoz.


Nem hiszem, hogy ne lehetne ezt az adatlapot módosítani, ha úgy lett benyújtva, hogy a kedvezmény nem lett jelölve rajta...

2022. máj. 21. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!