Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mekkora most 2022ben az az...

Mekkora most 2022ben az az összeg ami után adoznia kell magán személynek ha elad valamit? Nem ingatlanra gondolok.

Figyelt kérdés

Úgy tudom 600ezer-től kell, de most mondták nekem ,hogy felemelték 800-ra.

Nem találtam infót még erről..



2022. okt. 25. 18:50
 1/3 anonim ***** válasza:
2022. okt. 25. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
1: Ez hiányos, mert ha 25 évnél régebben került hozzád egy tárgy, akkor adómentes, ha eladtad. Ezek rendszerint a gyerekkorodban kapott vagy felmenőktől rád maradt dolgok, könyvek, játékok, ruhák, hangszerek, bútorok, dísztárgyak, ékszerek, szerszámok, gépek, stb.
2022. okt. 26. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

"Ez hiányos, mert ha 25 évnél régebben került hozzád egy tárgy, akkor adómentes, ha eladtad"


Ezt melyik törvényben olvastad?


Nem emelték fel 800 ezerre, hanem évi 600 ezer BEVÉTELIG nem kell bevallani és fizetni utána SZJA-t.


Ha a bevétel meghaladja a 600 ezret, akkor elkezdünk számolni, hogy lesz belőle adóköteles jövedelem, vagy sem.


A 800 ezer azért zavarhat meg ebben a történetben, mert ha az évi 600 ezer forintot a belőle származó bevételed meg is haladja, a kiszámolt SZJA összegből 30 ezret nem kell megfizetni. Ez a 30 ezer forint pontosan 200 ezer forint adóköteles JÖVEDELEM utáni SZJA, aminek a BEVÉTEL összege visszafele számolva 800 ezer forint.


Hogy értsd:

A BEVÉTELBŐL számoljuk ki a JÖVEDELMET és a jövedelem után adózunk, az alapján határozzuk meg az SZJA összegét. Tehát nem a bevétel lesz maga az adóalap, hanem a belőle meghatározott jövedelem.


A bevétellel szemben elszámolhatóak az értékesített ingóság megszerzését hitelt érdemlően igazolt kiadások. A kettő különbözete az adózatlan jövedelem (haszon), ami adott esetben adóköteles lehet. Ha nem tudsz vagy nem akarsz költségeket igazolni/elszámolni a bevétellel szemben, akkor az értékesítésből származó bevételneka 25 %-a tekintendő alapból adóköteles jövedelemnek.

Így jön ki a matek az általad említett 800 ezerhez:

800 ezer bevétel x 25 % = 200 ezer (adóköteles jövedelem, mivel költséget nem tudtunk vagy nem akartunk elszámolni a bevétellel szemben).

200 ezernek az adója (SZJA) -> 200 ezer x 15 % = 30 ezer


"Nem találtam infót még erről.."

Az SZJA törvényben évek óta benne van. :)

2022. okt. 26. 05:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!