Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Helyesbítésre és önellenerzésr...

Helyesbítésre és önellenerzésre lesz szükség?

Figyelt kérdés

A következőről van szó:


Az általányadózók havi 2258-as bevallását eddig minden hónapban beküldtem az ONYA felületén keresztül, ahol a NAV kalkulátora a volt Katásoknak egyszerűsített havi bevallást biztosít. Na itt jön a bökkenő: a NAV kalkulátora nem vette figyelembe a rendszerükbe beküldött számlák alapján, hogy október hónapban 2 számlát nyújottam be, de a másodikat csak novemberben fizették ki. A rendszer a számla kiállításával egy időre vette a bevételt és így is adtam be. Mivel az általányadózás pénzforgalmi szemléletű, ezért a kififizetés időpontja lesz a bevétel időpontja, ha jól tudom. Ha ez így van, akkor októberre kevesebb lesz az adóalapom, míg novemberre 0 lett volna a bevételem, de az októberi második számla kifizetése novemberre csúszott, így novemberre is lesz bevételem ezek szerint. Mivel Katásként jöttem éltalányadóba az éves mentes keret kihasználása miatt ezek a változások az adó összegét nem befolyásolják, de az adóalapot igen, tehát, akkor önellenőrzést és hlyesbítést kell beadnom október és november hónapra külön külön?



#bevétel #helyesbítés #általámyadó #ünelelenőrzés
2022. dec. 26. 10:09
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha még él a mentes kereted, akkor miért befolyásolná az adóalapot?
2022. dec. 26. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Igazad van, a lényeg az, hogy a mentes keret 0-ra hozza ki a jövedelmet a levonások után, így az adóalap a kötelező törvényi minimum lesz.


A kérdés, hogy ebben az esetben kell e helyesbítés? Feltételezem, hogy így is kell, csak önellenőrzés nem kell, mert az adóegyenlegben változást nem okoz?

2022. dec. 27. 00:43
 3/5 A kérdező kommentje:

Megnéztem a bevallásokat. Mivel a bevételt nem kell benne megjelölni, így elvileg nem lesz szükség javításra, mert a mentes keret felhasználása miatt az adóalap ugyanannyi az összes bevallásban.


Egy fontos kérdés viszont felmerül:


A Nav ellenőrzi a számlaszámokra befolyó utalásokat az adóév végén, hogy megnézzék benne marad e valaki az általányadóban? Mert pl. valaki idén kiszámláz 8 és fél milliót, de ebben az adóévben ebből csak 8 millió folyik be neki, a maradék fél millió pedig januárban. Ha a Nav csak a számla kiállítési idejét nézi, akkor a rendszer szerint túllépte az általányadó keretét, viszont a valóságban nem, mert csak 8 millió érkezett be idén a számlájára, a maradék fél misi meg csak januárban fog.

2022. dec. 27. 04:32
 4/5 anonim ***** válasza:
Ellenőrizheti a nav, igen.
2022. dec. 27. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Akkor ez is inkább random, de az algoritmusuk a gyanúsabb esetekre rááll gondolom.
2022. dec. 27. 13:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!