Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » A szüleimtől örököltem tavaly...

A szüleimtől örököltem tavaly egy ingatlant, amit néhány hónappal később el is adtam. Kell adóznom utána?

Figyelt kérdés

Az ingatlanszakértő szerint nem kell adóznom, mert közvetlen, egyenesági rokontól származik az örökség, de utánaolvasás alapján egyelőre ilyen kivételt nem találtam, és tartok attól, hogy a NAV megbüntet.


Az ingatlanos arra is felhívta a figyelmemet, hogy az adómból visszaigényelhetem az energetikai tanúsítvány árát. Erről tudtok esetleg valamit?


Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget!



2023. márc. 21. 09:28
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%
Hid fel a navot, ha nem hiszed el amit a szakerto mond. Neki ez a munkája...
2023. márc. 21. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
63%

A legbiztosabb, ha a Google-ben keresel egy ingatlaneladás-kalkulátort, és akkor beírod a releváns adatokat.

De fel is hívhatod a NAV-ot, minden nap van telefonos ügyfélszolgálat.

2023. márc. 21. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
71%

Hogyne kene adozni. Ha 5even belul adod el. Savosan adozol az ido függvényében. Persze csak a jovedelmet kell leadozni. Tehat a haz orokleskor megállapított értéken feluli osszeget. Egyeb koltsegek csokkentik az adoalapok. Mivel te egy even belul eladtad, neked a jovedelem 100%a az adoalap. Tehat ha 20milliot ert a haz te 23ert eladtad fel evvel kesobb akkor 3millio adokoteles jovedelmed keletkezett, de ebbol pl a kozjegyzoi dij levonhato, vagy az erteknovelesre szant osszeg.


Tegyuk fel ilyen nem volt, akkor a 3milliora keletkezik szja kotekezettseged.

2023. márc. 21. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
86%
1819-et tárcsázzad, ez a NAV ügyfélszolgálat. Nagyon profik és normálisan beszélnek veled, én többször hívtam őket, és mindig megkaptam a válaszom a kérdésre.
2023. márc. 21. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
85%

Ha 5 éven belül adod el, akkor az az összeg után kell csak adózni, amennyivel többért adtad el, mint ami a hagyatéki határozatban megadott érték. Ha azonos áron vagy kevesebbért, akkor adómentes.

Viszont illetéket ettöl még kell fizetni, az más téma.

2023. márc. 21. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
61%
Az 5os ertelemeset írt.
2023. márc. 21. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell illetéket fizetni egyenesági örökléskor

Adót kell fizetned a hagyatéki érték és az eladási ár pozitív különbözete után

2023. márc. 21. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 xswerdy ***** válasza:
100%
így van, ahogy az 5. írja. Annyi kiegészítés, hogy igen, az energetikai tanúsítvány árát levonhatod, de nem az adóból, hanem az adóalapból. Pontosabban a jövedelmet úgy állapítod meg, hogy a bevételből levonod a költségeket. Költség mindenekelőtt a hagyatéki leltár szerinti érték, de minden más is, ami felmerült (ingatlanos, anergetikai tanúsítvány, tulajdoni lap, meg amit esetleg költöttél az ingatlanra).
2023. márc. 21. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
8: és ugye az ingatlanos mondta hogy nem kell adózni azt azt is hogy levonhato. Vagy nagyon hülye volt vagy a kerdezo félreértette.
2023. márc. 21. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Az ingatlanos valószínűleg az illetékre gondolt, nem az adóra.


Egyenesági rokonok közötti öröklés mentes az öröklési illeték alól.


Ha az örökölt ingatlant a szerzés évét követő 5 éven belül magasabb összegért eladod, mint a hagyatéki leltárban felvett értéke, akkor keletkezik belőle jövedelmed, ami adóköteles lehet.

Öröklés esetén a szerzés éve az örökhagyó elhalálozásának éve.


Tehát ha a hagyatéki leltár szerinti értéke az ingatlannak 20 millió forint, de Te eladod:

- 25 millióért, akkor a kettő pozitív különbözete a hasznod (adózatlan bevételed). Levonhatod továbbá a hitelt érdemlő bizonylattal igazolt további költségeidet is, ami az ingatlan megszerzésével (öröklés), vagy értékesítésével kapcsolatos (hirdetés költsége stb.), valamint ha értéknövelő beruházást hajtottál végre rajta, és ezt igazolni is tudod (persze nem kockás papírral).


25 millió bevétel

- hagyatéki leltár szerinti érték 20 millió

- közjegyzői díj -> legyen 80 ezer

- hirdetés díja 15 ezer

- energetikai tanúsítvány díja 20 ezer

- földhivatali eljárási díj 6.600

= 4.878.400 a jövedelem (haszon)

Ennek 100 %-a adóköteles, mivel a szerzés (öröklés) évét, vagy azt követő évben értékesítetted az ingatlant. SZJA mértéke 15 % = 731.760 forint az adókötelezettséged utána.


Ha 20 millióért vagy alacsonyabb összegért adtad el, akkor nem kell adózni utána és bevallásban sem kell szerepeltetni.


Ha többért adtad el, de a fenti számítások alapján nullára jönne ki a jövedelmed (hasznod), mert akkora költséged keletkezett vele kapcsolatban, akkor sem kell adózással foglalnod, viszont az iratokat az adó elévülésének idejéig meg kell őrizned, egy utólag ellenőrzéskor a NAV kérheti.

2023. márc. 22. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!