Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Tárgyi adománynál tényleg...

Tárgyi adománynál tényleg kell ÁFÁ-t fizetni, mintha eladtam volna?

Figyelt kérdés
Mármint én adományozom. És mi alapján számolják ilyenkor az értékét? Én nem tudom megmondani, mennyibe kerülne.
2009. jan. 9. 22:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Csak akkor kell áfát fizetni az adomány után, ha az ingyenesen átadott termék beszerzésekor levonták a forgalmi adót, de ebben az esetben sem az adományozottat, hanem az adományozót terheli a kötelezettség - olvasható a Pénzügyminisztérium keddi közleményében.

hirdetés



A tárca azért tartotta szükségesnek kiadni a kommünikét, mert az elmúlt időben olyan vélemények láttak napvilágot a sajtóban, amelyek szerint idén azért kapnak kevesebb adományt, mert az adakozókat megadóztatják. "E vélemény megalapozatlanul hazugsággal vádolja azokat, akik e kérdésben az Európai Unió gyakorlatára hivatkoznak" - fogalmaz a PM közleménye.


A pénzügyi tárca szerint az áfaszabály változása 2008. január elsején történt, az uniónak a hozzáadott érték-adóról szóló irányelvéhez igazodva. Eszerint ha ha az adományt eleve e célból szerezte be a jótékonykodó, akkor a termék után nem vonhatja le az áfát, de adófizetési kötelezettsége nem keletkezik. Ha viszont az ingyenes átadás előtt az áru áfáját levonta az áfaalapból, akkor az adományozás után meg kell fizetni a forgalmi adót.


Sem a személyi jövedelem adóban, sem a társasági adóban nem változtak a szabályok. Az adóalapban mindkét esetben a korábbival megegyezően érvényesíthető az adományozás utáni kedvezmény. A pénzbeni adományozás pedig nem tartozik az áfatörvény hatálya alá - áll a PM közleményében.

2009. jan. 9. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Áfa mentesen adható kis értékű - a hatályos magyar szabályozás szerint 5000 forintot meg nem haladó - ajándék is.


Amennyiben magánszemélyek adományoznak, ez szintén áfa mentesen megtehető.

2009. jan. 9. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2009. jan. 9. 23:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!