Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ingatlan eladás után, a...

Ingatlan eladás után, a családtagoknak szétosztott pénz illeték és adókötelezettsége?!

Figyelt kérdés

Eladjuk a családi házunkat és az érte kapott összeget 4 részre szeretnénk osztani. Az ingatan tulajdonosai az egyik nagyszülő és 2 lánya 50,25,25 %-os arányban. A nagyszülő 50%os részéből vennénk egy kisebb lakást neki a másik 50%-ot az egyik lánya és az ő 2 fia között osztanánk el.

A kérdés, hogy milyen adókat vagy illetékeket kell ilyen esetben fizetni, valamint, hogy hogyan csökkenthetőek ezek a minimumra?


Olvastam olyat, hogy ha takarékbetétbétként osszák el a pénzt akkor az illetékmentes. Vagyis ha betesszük a bankba az összeget és átutalva ossztjuk el, akkor már mindenféle illeték alól mentesülünk?


2011. máj. 16. 21:05
 1/5 anonim ***** válasza:

Eladás után nincs illeték, csak akkor, ha vesztek is!


Amúgy adót és illetéket is eladás-és vétel különbözete után kell fizetni.


Ha nem vesztek semmit, bankba megy a pénz, akkor adózni kell utána.


De ez attól is függ, hogy az eladandó családi ház építése (esetleg előző öröklése) 5 éven belül van-e, vagy azon túl.

2011. máj. 17. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
a másik lány lemond a tulajdonáról? vagy hogy-hogy elosztjátok a pénzét?
2011. máj. 17. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Az ingatlan értékesítése után - ha ennek a megszerzését követő 5 éven belül adják el - adófizetési kötelezettség keletkezik minden tulajdonosnál annak arányában, amilyen arányban a tulajdonrész meg van állapítva. Ennek feltétele persze, hogy az értékesítésből származzon adóköteles jövedelem, tehát a kapott eladási ár magasabb legyen, mint a vásárláskori érték. Eladáskor illetékfizetési kötelezettség nincs. A szerzéstől számított 5 éven túli értékesítés esetén adókötelezettség sem keletkezik, teljesen mindegy mennyiért adják el.

Másik ingatlan vásárlása itt most nem érdekes.


Gondolom az eladási árat szeretnék másképp elosztani, mint ahogy az ingatlan tulajdonrésze volt, és az a kérdés, hogy ezt hogyan lehetne adómentessé tenni. Tehát ajándékozásról van szó tulajdonképpen. Ha más kapja meg a pénzt, mint akit a tulajdonrésze alapján megilletne, akkor adómentessé úgy válhat, ha például bankszámláról bankszámlára utalják át és a rendelkezésbe beleírják, hogy ajándéknak szánják. De ajándékozási illetéket szerintem így is kell fizetni utána, csak személyi jövedelemadót nem, mivel az ajándék az adómentes (magánszemély részére más magánszemély által ingyenesen vagy kedvezményesen juttatott (fizetett) ellenszolgáltatás nélküli vagyoni értéknek számít) és így nem kell magyarázkodni, hogy X Y-nak honnan lett ennyi pénze, ha rákérdez az APEH, mert nyomonkövethető, honnan jött, hová megy. Ezt tudnám tanácsolni, de az illetékfizetési kötelezettségnek így is utána kellene kérdezni, mert valószínűleg az nem kerülhető ki.

2011. máj. 17. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

A ház 60 körül épült és került tulajdonba, úgyhogy akkor már ha jólértem (és ezt már máshol is olvastam) az eladás után nem kell illetéket, sem adód fizetni.


Ha jól értem csak a pénz szétosztása utáni kell illetéket fizetni, de ha ez banki átutalással történik akor illetékmentes, vagy legfeljebb ajándékozási illeték terheli. Viszont erről ezt találtam:


"Nem kell ajándékozási illetéket megfizetnie az egyenesági rokonoknak 2011. január 1-től. Ezek: a szülők, gyermekeik, nagyszülők, unokák, egyéb felmenők és leszármazottak, függetlenül attól, hogy a kapcsolat vér szerinti, vagy örökbefogadáson alapul."


Vagyis, ha megkapják a családtagok a rájuk jutó összeget, és átutalják másik családtagoknak, akkor semmilyen illetéket nem kell fizetni.


Jól értem?

2011. máj. 17. 12:33
 5/5 anonim ***** válasza:

A kommentre válaszolnék.

Mivel az illetékben nem vagyok "napra készen", ezért csak valószínűsíthetem, hogy akkor nem kell illetéket fizetni az egyenesági rokonok ajándékozása esetén. De utána kellene járni, hogy a fenti idézet, ne csak tervezet legyen, hanem hogy biztosan be is vezették hivatalosan. Az APEH-nál ezt simán megmondják.

Ha 60-as években épült, vagy vásárolták az ingatlant, akkor biztos, hogy nem kell személyi jövedelemadót fizetni rá, hiszen adómentessé vált már az évek során.

Viszont arra felhívnám a figyelmet, hogy átutalás esetén feltétlenül szerepeljen írásban az utalás megjegyzés rovatában, vagy valahol úgy az "ellentételezés vagy ellenszolgáltatás nélküli ajándék" szöveg, hogy annak a bankszámlájának a szövegezésében is megjelenjen, akinek átutalták. Hiszen ez teszi adó- és (ezek szerint) illetékmentessé az ügyletet, ha egyszer valami hivatal elkezdene kötekedni. Erre már több ügyvéd is felhívta a figyelmet, mivel akadtak a hiánya miatt problémák.

Persze lehet, hogy nem ártana még külön egy írásos megállapodás erről a két fél között két tanú aláírásával megerősítve.

2011. máj. 18. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!