Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 14T1011, maga az őrület?!

14T1011, maga az őrület?!

Figyelt kérdés

Sziasztok! A segítségeteket szeretném kérni, kissé elvesztem a 14T1011-es nyomtatványban! :/

Szlovákiában szeretnék munkát vállalni (nem akarok letelepedni, csak határozatlan időre munkát vállalni).


1. Ha jól értelmezem, akkor először Szlovákiában kell intéznem egy TAJ-számot, és majd csak utána tudom teljesen kitölteni a nyomtatványt? (Mivel kéri a járulékfizetési kötelezettség végének időpontját), illetve ugyanez a helyzet ez OEP oldaláról letöltött papírnál is, ott még a külföldi biztosítás számát is (meg stb.) kéri...


2.Igen, tudom, totál hülye kérdés, de már mindentől tartok, egyszer már csúnyán megszívtam... Írják, hogy elektronikusan is elküldhető, de a lap alján vastag betűvel az van, h aláírás nélkül érvénytelennek minősül...Akkor most mivan? Nyomtat, aláír, scannel, elküld?! :/

Totál belebonyolódtam... :/


És még egy utolsó: Ha nekem az önkormányzat rászorultsági alapon ,,átvállalta" a TB fizetésem, nekem azt is be kellett volna jelenetnem, vagy ebben az esetben semmi teendőm nincs?!


Válaszaitokat előre is köszönöm! :) Szép napot nektek! :)



2014. nov. 28. 14:37
 1/6 Bak Norbert ***** válasza:
54%

Az önkormányzati átvállalást azt ők intézik, ahogy a munkaügyi is, ha ott volt jogosultságod. Ha ezek megszűntek, akkor viszont Neked be kellett volna jelentkezned ugyanezen a nyomtatványon, azt követő időszara, amikortól lejárt az önkormányzati támogatásod. Ha ezt nem tetted meg, még utólag is megteheted.


EU-n belüli munka. Kérdés, hogy 6 hónapnál tovább tartózkodol-e kint és lesz e kinti lakcímed? Amennyiben igen, úgy nem tudom a pontos menetét, de ki kell jelentkezni a belügyminiszteri nyilvántartásodból a lakóhelyedről is, ha minden igaz.


Ha nem, és szezonálisan jársz ki, akkor igazából az itthonit csak szüneteltetni kellene, amit nem lehet :-))


Ehhez, igen előbb kellene kint egy biztosítási szám. Ha a munkáltató intézi, akkor ha legközelebb hazajössz (lehetőleg egy éven belül), akkor utólag is meg tudod ezt csinálni.


Lépései:


1. Bemész az itthoni állandó lakhely szerinti OEP-hez és a kijelentkezési nyomtatványt kitöltöd, amire valóban fel kell írni, hogy mettől vagy kint biztosítva és milyen biztosítási számon, melyik biztosítónál.


Ezután a kapott papírral és ezzel a 14T1011-el átmész a NAV-hoz, ahol leadod ezeket és a visszakapott érkeztetett papírral megint bemész az OEP-ba, azt már csak le kell adnod, soron kívül és kész vagy a kijelentkezéssel. Ezt csak személyesen lehet, ügyfélkapun nem.


Ezt követően nem kell fizetni a 6.xxx forintot itthon havonta.


Ha hazajössz, (pl. szezonális munka után), akkor onnantól, ahogy a munkaviszonyod kint megszűnt másnaptól bejelentkezel ugyanezzel a 14T1011-el a NAVnál. Akkor nem kell menni OEPba, és ha van ügyfélkapud, akkor az abevjavaval is meg tudod csinálni otthonról két perc alatt. Az esetben nem kell aláírás, mivel az ügyfélkapu igazolja, hogy Te, Te vagy.


De ha megint kimész, megint OEP-NAV személyes kijelentkezés. És ez így megy egész addig, míg pl. szezonálisan kijársz dolgozni. Amikor itthon vagy, bejelentkezel, amikor kimész kijelentkezel.


Ha időközben még munkanélkülire is elmennél (bár szerintem jövő évtől már az sem lesz, akkor előbb bejelentkezel a NAV-nál, majd bejelentkezel munkanélkülire. Azt majd a munkaügyi utólag igazolja hogy Te aznaptól munkanélküli voltál és a kiszámlázott 6.xxx forintot arra az időszakra, amíg volt álláskeresési járadékod nem kell fizetned.


Ez így megy egészen odáig, míg nem kapsz egy levelet a NAVTól, hogy a folyószámlád tartozást mutat és fizesd be a tartozásod. Mellékelik a tételes listát és lehet rádöbbensz, hogy amíg Te kint voltál, arra az időszakra is kiszámlázták Neked a 6.xxx forintokat.


Na, ekkor össze kell szedni mindent (munkaszerződés, E301, munkaügyis papírokat, stb) ami Téged igazol, hogy Te bizony kint voltál és nincs 100 ezres felhalmozott tartozásod. Ők felülvizsgálják és meghozzák a határozatot, hogy tényleg nincs csak ők kiszámlázták Neked arra az időre is, amíg kint voltál. :-))


5 éve ezzel játszok minden évben. Mire a határozatok megjönnek, addigra meg már megint kint vagyok külföldön.

2014. nov. 28. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Jázusom! Akkor ez még macerásabb, mint ahogy én azt gondoltam! :/ De amúgy hasznos volt a válaszod ;)

2012-ben, iskolapadból felállva, csapot-papot itt hagyva, kimentem Angliába. 2013-ban hazajöttem, akkor már kerestek, hogy tartozásom van. Bementem a járási hivatalba, rászorultsági alapon megigényeltem az ,,átvállalást", nem kellett semmit fizetnem. Rá 1-2hónapra szereztem munkát, titkárnő az irodán azt mondta intéz mindent. Úgy is volt, jött a járásitól a levél. Felmondtam a munkahelyemen, ismét be a járásiba, ismét intézkedni, minden OK. Párommal kijöttünk Szlovákiába (mivel ő szlovák) hazalátogatási céllal, de itt ragadtunk :) És itt kezdődik a cécó, h szeretnék itt munkát vállalni... Jah és igen a pláne! Kaptam egy levelet több mint 21ezres tartozásról, olyan dátumokkal amikor már vagy dolgoztam, vagy rászorultsági alapon nem kellett nekem fizetnem... Próbáltunk utána járni, TEL nevű nyomtatvány (egy világért nem sikerült sehogyse), már a végén azt mondtam, hogy hagyjuk a francba, kifizetem nekik, legyenek vele boldogak! Igen ám, de nem úgy jött össze a dolog (tipikusan ember tervez, Isten végez), és kicsúsztam a határidőből... Szerinted van rá esélyem, hogy ennyi késéssel még esetleg bizonyítani tudjak, vagy ilyenkor már felesleges is lenne próbálkozni?

Nos akkor marad a személyes intézkedés... Csak sajna 300km-re vagyok az otthonomtól, nem egyszerű :/

2014. nov. 28. 15:53
 3/6 Bak Norbert ***** válasza:
54%

Érdemes utólag is kérni a felülvizsgálatot évekre visszamenőleg, ha tudod bizonyítani, hogy akkor neked volt máshol biztosított időszakod. Törvényileg nem követelhetnek jogtalanul és a felszámolt kamatokat is módosítja, ha kiderül a folyószámla nem egyezik a valósággal.


Nekem is most van bent 2012-től kezdődően újra, mert mint mindig most is tartozást követelnek, miközben napra pontosan össze szedtem az igazoló dokumentumokat. Várom a határozatot majd, de hát gondolom január végéig nem ér ide, amikor meg már megint lehet én nem leszek itthon.

2014. nov. 28. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, sokat segítettél! Ezzel a két kommenteddel többet megtudtam mint a kitöltési útmutató meg barátjainek tízszer átolvasásával :D ;) Köszi-köszi-köszi! :D
2014. nov. 28. 16:14
 5/6 anonim ***** válasza:

A NAVtól is és az OEPtől is ki tudsz jelentkezni ügyfélkapun keresztül, sehova nem kell személyesen bemenned.

Az OEP az ügyfélkapus kijelentkezésre is postai levélben küld választ.

Ha van itthoni EUS TAJ kártyád, azt vissza kell küldened a MEPhez, ahonnan igényelted.


"Ha nekem az önkormányzat rászorultsági alapon ,,átvállalta" a TB fizetésem, nekem azt is be kellett volna jelenetnem"

Igen, ki kellett volna jelentkezned a TB fizetés alól a T1011-esen.

Csak abban az esetben nem kell kijelentkezni, ha munkaviszonyt létesítesz. Akkor a munkáltató bejelentése alapján törlik az eü.szolg.járulék (TB) fizetési kötelezettséged.

Ha a kinti munkaviszonyod megszűnik és még akkor is belföldinek számítasz, a kinti munkaviszonyod megszűnését is be kell jelentened az OEPhez.

Ha van ügyfélkapud, akkor egyik helyre sem kell egyszer sem személyesen bemenned, sem postáznod a nyomtatványokat, hanem mindent elintézhetsz ügyfélkapun keresztül. Plusz az adófolyószámládon megnézheted, hogy milyen esedékességekkel írtak elő eü.szolg.járulék fizetési kötelezettséget és ha van olyan időpont amikor nem kellett volna fizetned, de elő van írva (rászorultsági Tb rendezés, munkaviszony, álláskeresési ellátás, Gyes, nappalis tanulói jogviszony...), akkor a jogviszony igazolásával kérelmezheted az előírás törlését.

2014. nov. 28. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Utolsó válaszolóval egyet értek.


Ha munkaviszonyt létesítesz, akkor például írásban értesítenek róla, hogy "automatikusan" törölték attól az időponttól kezdve a fizetnivalódat. Minden más esetben Neked kell ki- és bejelentkezned az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés alá, vagy alól.


Ha átvállalta az önkormányzat a fizetési kötelezettséget helyetted, attól még az "előtte" lévő időszak kötelezettsége Téged terhel, csak az utána lévő nem!!!

2014. nov. 28. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!