Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogy hívják azt a kis rózsaszí...

Hogy hívják azt a kis rózsaszín könyvecskét/kinyitható kartont, amibe a munkaviszonyt vezetik?

Figyelt kérdés
Régen munkakönyv volt a neve,most hogy hívják azt a babarózsaszín-fehér "könyvecskét vagy kartont ahová a munkaviszonyt beírják?Arra emlékszem hogy OEP van ráírva.Ez a munkalap a könyvelőnél van vagy a munkaadónál?A probléma elég összetett.A férjem 5. éve dolgozik 1 helyen ahol össze-vissza volt bejelentve hol 4 órára,hol 8-ra.Jelenleg 8 órába van egy munkaerő kölcsönző céghez.Fel akar mondani...de tegnap mondta hogy neki ilyen rózsaszín könyve nincs.Legalábbis nem emlékszik rá.A legutoljára mikor bejelentették 8 óra,csak egy szerződést írt alá,de semmi többet nem tud.Fizetett szabadság nincs,még fizetetlenre is alig akarják elengedni.10 órát dolgozik,fizetésemelést nem kap...szóval elég rossz helyzet ez.Vélemények?Tapasztalatok?Javaslatok?

2014. dec. 9. 11:45
 1/7 anonim válasza:

TB kis könyv.Pontosabban:

Igazolvány a biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról

A könyvet a legelső munkahelyéről kapja meg ha nem kapott akkor rá kell kérdezni az előző munkahelyén,ha nem adnak nem is volt rendesen bejelentve.

2014. dec. 9. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az első munkahely adja, vagy veteti meg veled (pár forintos dolog, bármelyik nyomtatványboltban, a legtöbb papír-írószerben kapható)

A munkaviszony ideje alatt a munkáltatónál van (vagy kimondottan a munkáltatónál, vagy a könyvelőjénél; munkáltatója és könyvelője válogatja)

Kilépéskor kell megkapnia a többi papírjával együtt.

Egy ideje már nem feltétlen kell az új munkahelyhez a régitől a TB kiskönyv, ha nem viszi, nyilatkozik róla,hogy nem adta le, állítanak ki újat.

Az, ha nincs meg, nem jelenti azt, hogy nem volt rendesen bejelentve. Nálunk volt olyan dolgozó, aki nem kapott az előző munkahelyéről (pedig be volt rendesen jelentve), mert nem foglalkozott vele a könyvelőcég.

Az enyémet meg a munkaügyi hivatal vesztette el egyszer. Bejelentkezéskor odaadtam, amikor kijelentkeztem, már nem találták sehol.

2014. dec. 9. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.Igen TB kiskönyv,már eszembe jutott.Neki az első munkahelye Romániában volt,mert Erdélyi,de nememlékszik hogy itt Mp-on bárhol is kapott volna ilyet,de ahogy a 2. is írta,ez nem jelenti hogy nem volt rendesen bejelentve.A cég akiknek most dolgozik elég link cég.A főnök hónapok óta el van maradva a járulékokkal,könyvelőváltás is volt.Ma jelentette be hogy már csak 1 hónapig marad,aminek hallatán a főnök majd felrobbant az idegtől,pedig már nyáron szó volt róla hogy kb.karácsonyig marad.Én egyéni vállalkozó vagyok(feleség) és az én cégembe akarjuk bejelenteni vagyis a könyvelőm.A tevékenységi kört bővíteni akarjuk és nyitni 1 boltot.Szóval magunk urai akarunk lenni s gondolom nem olyan életbevágóan fontos az a kis rózsaszín TB könyv,de biztos lesz kavar a link főnöke miatt.Bár úgy tudom hogy törvény van arra,hogy a munkáltató köteles 30 napon belül kiadni a papírokat-ezt azért írom,mert sok munkáltató azzal fenyegetőzik hogy nem adja ki a papírt,de ilyen nincs hogy nem adja ki.
2014. dec. 9. 12:25
 4/7 anonim ***** válasza:

Itt is elég gyakran változnak a szabályok.

Érdemes elolvasnod ezt: [link]

Nyisson a férjed egy ügyfélkaput (ha még nincs neki) és ott meg tudja nézni, hogy mikor ki milyen kifizetési adatokat jelentett róla a NAVnak.

2014. dec. 9. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
utolsó köszi:)
2014. dec. 9. 13:50
 6/7 anonim ***** válasza:

A munkaviszony megszűnését követő 5. munkanapig a "leszámolási" papírokat, elmaradt bért meg kell kapnia a dolgozónak legkésőbb! Tehát nem 30 nap!


Ha nincs Tb.kiskönyve, ma már nem nagy gáz, az egyébként sem munkakönyvként, hanem a társadalombiztosítási ellátásokra jogosultság "előzményeként" szolgált.

Mivel már csak az aktuális munkáltatónál fennálló dolgok alapján járnak a tb. ellátások, ezért az előzményekre nincs is szükség.


Annak a munkavállalóhoz semmi köze, hogy a munkáltató fizeti-e a járulékokat vagy sem. Mivel ő levonta a dolgozótól, onnantól kezdve készfizető kezesként felel érte, és nem a dolgozótól fogják követelni az elmaradást, hanem a munkáltatótól. A dolgozónak ebből semmiféle hátránya nem származik még akkor sem, ha a munkáltató soha nem fizeti tovább az államnak a dolgozótól levont járulékokat!

2014. dec. 9. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi utolsó a kimerítő,hasznos választ.Nem is tudtam,hogy 5 munkanap áll rendelkezésre a munkáltatónak hogy kiadja a papírokat.Nekem 2 helyen is 1 hónapba került mire megkaptam a papírjaimat.A bolondját járatták velem.Igen,nincs köze a munkavállalónak hogy a munkáltató fizeti-e a járulékokat,ezt csak mellékesen jegyeztem meg.Ha valaki még tud írni pár okos dolgot az írjon,várom a hasznos,tanulságos válaszokat továbbra is!Szép napot mindenkinek!
2014. dec. 10. 11:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!