Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan működik gyakorlatban a...

Hogyan működik gyakorlatban a lakásbérbeadás adózása a tételes ktg-elszámolással?

Figyelt kérdés
Rengeteg tájékoztatót olvastam, tudok mindent csak pont a gyakorlati megvalósítása nem tiszta. Rezsi, écs ezeket, hogyan írom le? A bevallásnál valamelyik sorba be kell írni és számlák másolatát mellékletként küldeni?

2015. márc. 29. 11:54
 1/7 anonim ***** válasza:

Jó lenne, ha konkrét kérdésed lenne, mert az egész SZJA törvényt kicsit nehezen gépelem ide.:)


Jövedelem = Bevétel - költségek


Bevétel minden, amit a bérbedással kapcsolatban a bérlőtől kapsz. Ha a rezsi összegét a kezedbe adja, akkor az is!

A bevétellel szemben elszámolhatod az SZJA törvény mellékletében felsorolt költségeket, ha azokat hitelt érdemlő módon igazolni tudod, valamint azokat a költségeket, amelyeket igazolás nélkül is enged elszámolni a törvény.

Hitelt érdemlő mód az az, ha olyan irattal (számla, adás-vételi szerződés, határozat stb.) tudod igazolni a kiadásaidat, amit Veled egyértelműen be lehet azonosítani, dátum, összeg, és a felmerült költség meghatározása is rajta van. Egy nyugtát nem lehet Veled beazonosítani, tehát az nem ez a kategória. :)


A költségek levonása után fennmaradó rész az adóköteles jövedelem.


Ezt kell szerepeltetni a bevallásban és megfizetni utána az SZJA-t, valamint ha a feltételek fennállnak, akkor az EHO-t is.


A bevallásban fel kell tüntetni az ingatlan bérbeadásból származó kategóriánál az egyik oszlopba a bevételt, a másik oszlopba a kiadásokat, a harmadik oszlopba pedig a jövedelmet.


Csatolni semmit nem csatolunk soha a bevalláshoz, csak és kizárólag a bevallás pótlapjait, valamint ami szorosan hozzá kapcsolódik. Pld. 1 %-os nyilatkozat.


A számolás alapjául szolgáló iratokat, számlákat, stb. Neked kell megőrizned az adó elévülésének idejéig. Egy adóellenőrzés során kérheti az ellenőr, addig csak őrizned kell!


Az értékcsökkenéssel kapcsolatban tényleg valami konkrét dolgot kérdezz, mert az egy szerteágazó dolog, általánosságban nehéz válaszolni rá.

2015. márc. 29. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Hát ne haragudj, de ennél konkrétabban nem tudok kérdezni, nem vagyok ebben szakember, de szakértő se...


A válaszod első fele stimmel, azzal én is tisztában voltam.

"Ezt kell szerepeltetni a bevallásban és megfizetni utána az SZJA-t" Na most a lakásbérbeadás esetén a bevallás készítése előtti évben negyedévente be kell fizetni az adóelőlegeket. Én ezt meg is tettem, minden negyedévben a 3 hónapi bevétel 16%át befizettem a navnak, mert úgy voltam vele, hogy majd, ha itt a bevallás ideje akkor szépen számolgatok a meglévő rezsiszámlákkal és visszaigényelek. Tehát nekem megfizetni már semmit nem kell, mert megfizettem. Én le akarom írni a költségeket és visszaigényelni ami visszaigényelhető. De ez az a rész amit nem tudom, hogyan kell. A bérbeadásból származó kategóriánál a költségoszlopba kéne írni az összes éves rezsi értékét?


Az écs-vel sem tudom mit értesz konkrét alatt. A lakás vételi árának két 2%-a szintén leírható, de, hogyan írom le? A 2%-ot is annál a költségmezőnél kell hozzáadni a többihez?

2015. márc. 29. 18:55
 3/7 A kérdező kommentje:
Ja és, ha már felhoztam, az adóelőlegek. Ugyebár én rengeteget befizettem tavaly, meg is vannak az utalványok, de hát ez bőven több volt mint a tényleges jövedelmem 16%-a. Az adóbevallásban valahol a befizetett adóelőlegeimet is fel kéne tüntetni gondolom.
2015. márc. 29. 19:01
 4/7 anonim ***** válasza:

Mivel év közben a teljes bevételed után fizetted be az adóelőlegeket, ezért év végén van módod a tevékenységgel szorosan összefüggő költségek elszámolására, amit bizonyítani tudsz.

Ezeket szépen összeadogatod, és beírod a 7. sor "c" oszlopába. A "b" oszlopába pedig a teljes évi bevételed. Az "a" oszlopot akkor ikszeled be, ha a 10 %-os választod. Ha nem, akkor nem ikszelsz.

A sor "d" oszlopába szerepel az adóköteles jövedelem


A bevallás 60. 60. 62. 63. sorában kell feltüntetni, hogy negyedévente mennyi lett volna az adófizetési kötelezettséged. Akkor is írd be, ha nem éri el a 10 ezer forintot.

A bevallás 64. sorába pedig a TÉNYLEGESEN megfizetett adóelőlegek összesenjét írd be. Ez nem feltétlenül ugyanannyi, mint a 60. 61. 62. 63. sor összesenje!

A végén visszaigényelhető adónak kell kijönnie!


Az értékcsökkenési leírás kulcsa egy egész évre szóló % mérték. Ha csak az év bizonyos részében tevékenykedtél bérbeadóként, akkor azzal arányosan kell az értékcsökkentést is számolni! A vetítési alapot Te határozod meg. Vagy havonta (ha minden hónap teljes volt), vagy napra lebontva, teljesen mindegy, csak közelítsen az "igazsághoz".


Az értékcsökkenést egy kockás papíron is kiszámolhatod, ha gondolod, de inkább valamilyen követhető formába öntsd egy nyilvántartás képében. Akár több évet is vezethetsz rajta folyamatosan.


A rezsi összege akkor számít a bevételed közé, ha azt Neked a bérlő megfizette. Ha a rezsiszámlák a nevére kerültek, akkor nem számít a bevételednek (hiszen nem Neked adja át, hanem a szolgáltatónak fizeti meg), de rezsi címén sem írhatod le költségként, mivel a számlák már nem a Te nevedre szólnak.

2015. márc. 30. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
... az értékcsökkenés összege is a költségek része! Megy a többivel együtt a "c" oszlopba...
2015. márc. 30. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Enikő64 ***** válasza:
Azt is figyelembe kell venni,hogy magánszemélyként adod-e bérbe magánszemélynek,vagy valamilyen cégnek adtad-e ki az ingatlant. Utóbbi esetben a bérleti szerződés alapján,a cégtől kapott Igazolás alapján készíted az SZJA Bevallást.A számlákat nem kell soha mellékelni,azokat köteles vagy megőrizni öt vagy tíz évig.
2015. márc. 30. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek!
2015. márc. 31. 09:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!