Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Segitenetek megerteni hogy...

Vadkorte81 kérdése:

Segitenetek megerteni hogy mit irhatok le egy maganvallakozasnal es mit nem? Illetve a leiras a teljes osszeget jelenti vagy bizonyos szazalekat kell erteni a teteleknek?

Figyelt kérdés

Pelda:


Fadobozt szeretnek kesziteni amihez megveszem a faanyagot es a szoget.


Az alapanyag koltseg legyen 1000 Forint.Az uzlettol a muhelybe az alalpanyagot 100Forint benzinbkoltseggel tudom atszallitani.


A fadobozomat online kereskedesen keresztul szeretnem arulni 2500Forintert aminek a hirdetesi koltsege mondjuk 500 Forint.


Tovabbi 500 Forint a csomagolasi es postazasi koltseg eljuttatni az arut a vevohoz.Sajnos nem negy jol az uzlet 1 evben csak 1 db dobozt adok el.


Igy nezve:

Anyag koltseg: 1000 ft

Szallitasi koltseg: 100 ft

Hirdetesi Koltseg: 500 ft

Csomagolasi koltseg es postazasi koltseg:500 ft


OSSZESEN: 2100 Ft


Mivel csak 1 db ot adtam el igy 2500-2100:400ft a tiszta hasznom.De meg fizetnem kell egy konyvelot ami mondjuk 400ft-ba kerul.


Milyen koltsegeket tud ebbol a konyvelo leirni,ha le tud akkor az egesz koltseg ertendo vagy van szazalekos arany kulonbozo kategoriakra?A hasznom igy nulla lesz tehat adozni akkor nem kell?Abszolult kezdo vagyok,remelem lesz majd aki segit megerteni az alapokat...koszonet a hozzaszoloknak.



#adózás #anyag #adó #magánvállalkozás #adoleiras #anyagkoltseg
2015. dec. 16. 09:11
 1/8 Bak Norbert ***** válasza:

Mivel csak 1 db ot adtam el igy 2500-2100:400ft a tiszta hasznom.


Ez nem tiszta haszon, épp amiatt, mert amit utána írsz.


Még ki kellene fizetni előbb, vagy épp ebből:


12 X 0-25-50-75ezer Ft járulékot magad után. (0-300-600-900 ezer Ft)


Be kellene fizetni 5.000 Ft kamarai tagságot és mivel neten értékesítesz 3.000 Ft-ért be kéne jelentened a helyi önkormányzatnál, majd a bevételed 0-2%-át, vagy éves 50.000 Ft-ot még be kellene fizetni iparűzési adóba.


A jobbik eset, ha alanyi adómentes vagy, mert nem igazán hiszed magad sem, hogy lesz ebből 6 millió bevételed éve szintet, így nem kell bankszámlát nyitnod és fenntartanod, és áfát fizetned.


Viszont ahhoz, hogy neten eladj, még fel is kellene tenni azt a hirdetést, így a számítógéped is áramot fog enni, plusz valahogy jó lenne ha látnád vagy hallanád is, hogy mit rendelnek, így az áramszámla mellé, telefon és internet számlát is ad hozzá, ha nincs honlapod (aminek megint lenne egy éves tárhely és domain díja), még akkor is.


A hasznod végül nem nulla, hanem mínusz pár százezer, akár milliós is lehet/lesz , amit neked kell kifizetni, mindent összevetve 1 doboz/év eladással.


Mivel nem érted el a fedezeti pontot sem. Vagyis azt, amikor tényleg 0 Ft a hasznod, vagyis csak annyi bevételed van hogy épp hogy kitermeled a fenti költségeket, de nem keresel vele semmit.


Ha meg keresel, akkor nyilván abból is adóznod kell.

2015. dec. 16. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Koszonom a hozzaszolast.Csakis a pelda kedveert..

Ha nem kellene az osszes fentieket figyelembe vennem amit irtal az osszes koltsegemet mint anyag,hirdetes,szallitas,csomagolas,konyvelesi koltseg

leirhatom 100%?

Tehat igazabol ha ez igy van akkor elvileg 0ft ba kerul nekem a doboz amit keszitek es 2500 ftert arulok?Adot meg nem kell utanna fizetnem mert visszateritesbol kapom?



Mivel csak 1 db ot adtam el igy 2500-2100:400ft a tiszta hasznom.De meg fizetnem kell egy konyvelot ami mondjuk 400ft-ba kerul.

2015. dec. 16. 10:30
 3/8 A kérdező kommentje:
Az utolso mondat ne vedd figyelembe csak a gepem jatszik...
2015. dec. 16. 10:32
 4/8 Bak Norbert ***** válasza:

Ez így teljesen értelmetlen amit írtál..


Egyfelől milyen adó visszatérítésre gondolsz? Ha áfára, akkor növeld a költségeket is, mert havonta áfat is kell fizetned, bár veszteséges működés esetén nem, mivel mínuszban vagy. Így azt görgeted magad előtt, amit majd 2-300.000 Ft felett visszaigényelhetsz következő évben, de akkor számíts rá, hogy vizsgálódni fognak a Nav-nál és behívnak pár kérdés erejéig, hogy mégis akkor miért vállalkozol, ha ennyire nem megy?


Más felől ezek a vállalkozás alap költségei, egy doboz eladásával és több ezer esetén is, mivel nem függnek az eladástól, hanem állandó költségek tehát nem hagyhatod figyelmen kívül.


Elszámolni költségként egyébként igen el tudod mindezeket, de így nem 0-án leszel, hanem mínuszban bőven.


Vagyis meg kell határozod, hogy a 400 Ft árrés, amiről beszélsz (nem tiszta haszon! a haszonkulcs csak egy kis része az árrésnek. Az árrésből kéne kifizetni a fent leírtakat.), alapján hány darabot kell eladnod egy évben ahhoz, hogy a fentieket mind kifizesd, vagyis elérd a fedezeti pontot, és ahogy mondod 0-án legyél.


Vagyis ott legyél ahol most, amikor nem is foglalkozol ezzel az egésszel.

2015. dec. 16. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Bak Norbert ***** válasza:

Emellett, nem 0 Ft-ba kerül, hiszne azt azalapaynagot, költségeket, neked saját zsebből ki kell fizetned. Ingyen Te sem kapod.


A leírás, amire Te gondolsz, az adófizetésre vonatkozik, hogy az eredményességed minél kisebb legyen, vagy 0-ás, akkor mit és milyen jogcímen tudsz elszámolni. Mivel adózni jellemzően az eredményed után fogsz, de vannak ettől eltérő adónemek is.


Az alapanyag költség, viszont nem egyenlő ezzel.

2015. dec. 16. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszt.Akkor mielott belekezdek barmibe az elso kiadasom egy tanacsado kell hogy legyen ugy gondolom.Az egyesult kiralysagban elek ma egy jo ideje es gondoltam elinditok egy maganvallalkozast nagyjabol a fent emlittre gondoltam vegy egy kereket meg vasat es csinalj belole talicskat.Szamold ki hogy mennyibe kerul az elkeszites es az hogy a vevohoz keruljon,rakd ra a magad kis hasznat es az ev vegen adozd le.Az egyeduli amit nem nagyon ertettem hogy ha az egesz evi anyagkoltseget es egyeb kiadasokat visszakapod 100%

egyszerre akkor igazabol az osszes koltseged visszteriti az allam szoval az eladas utan csak az adoval kell torodnod.Itt az afaval nem nagyon kell foglalkozni ugyhiszem mert siman megel egy csalad is akar ha joval alatta tartod az anyagi dolgaidat(bocs hogy nem nagyon tudom szakszavakkal kifejezni magam).extra koltseg az allam fele meg csak kb 1200 ft heti dij a maganvallakozas utan,nem terhel semmilyen kulon koltseg.de ez tenyleg elenyeszo a keresethez kepest.Igazabol probaltam utanna nezni konyveknek de meg azt sem igazan talaltam meg hogy merre fele keressek.Kezdo maganvallalkozok kezikonyve,vallalkozasi alalpismeretek,konyvelesi ismeretek vagy merre...tudnal ebben iranyt mutatni hogy milyen tan foglalkozik ezzel a temakorrel,onnan mar egyszerubb lenne hasonlo angol konyvek utan neznem.Szoval ha jol ertettem 'adovisszaigenylest' bocs ha nem ez a megfelelo neve csak is abbol vonnak le amit a nyereseg utan befizetek adot ami it 20%?

2015. dec. 16. 12:19
 7/8 Bak Norbert ***** válasza:

Ez így elég kuzsa. Pláne, hogy Angliában akarsz egyéniként vállalkozni, nyilván ott teljesen más adórendszer van, és így végeredményben lényegtelen amiket írtam,mert az csak a magyar jogrendszer szerint van így. Az angolszász más. Azzal kapcsoaltban egy ottani könyvelővel konzultálj ezekről.


Általánosságban a vállalkozásokról, pl. vállalkozástan, mikroökonómia könyvekből tudsz tájékozódni.


[link]


[link]


[link]


a tanegységleírás végén is vannak jó könyvek.

2015. dec. 17. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Koszonom a segitseget megegyszer.
2015. dec. 17. 11:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!