Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Mi van akkor, ha én nem...

Mi van akkor, ha én nem kérem, hogy a NAV csinálja meg az adóbevallásomat, szóval nem akarok X-elni?

Figyelt kérdés
Én már beadtam a a papírokat az egyszerűsített bevalláshoz, de közben megkaptam a munkáltatótól a 15M30-ast. Így is ki kell töltenem, visszaadni a munkáltatónak, a másik példányt pedig postázni a NAV-nak, vagy ne foglalkozzak vele? Őrület ez az egész, nem tudom melyik ökörnek pattant ki a fejéből, és a legjobb az egészben, hogy az interneten sincs leírva sehol normálisan, mert mindenhol csak a kimásolt sablonos szövegekkel találkozom. Én nem vagyok könyvelő, magánszemély vagyok, talán ha érthetően le lenne írva valahol, mondjuk a NAV oldalán, de úgy reklámozzák, mintha ingyen zsák pénz lenne. Pfff :D
2016. jan. 28. 18:02
 1/4 anonim ***** válasza:

Az a probléma azzal, hogy vaktában lett kitalálva, "bürökráciacsökkentés" címszóval, aminek ugye nagyobb a füstje, mint a lángja.


Először az sem volt egyértelmű, hogy az M30-ra minek tegyek X-et, mikor az M30 mióta világ a világ, a munkavállalóé volt, nála maradt, nem kellett senkinek leadni. Később kiderült, hogy akkor mostantól 2 példányban adják a munkáltatók, és az egyiket vissza lehet adni a nyilatkozattal.


Közben meg él a másik NAV közreműködésével beadható bevallás, a 1553NY, és nem teljesen világos, miért rosszabb az, mint ez az új, főleg egy átlag munkavállalónak.


Egyébként NEM kell kitöltened, ha nem akarod, a 1553NY érvényes, ha beadtad, majd küldik áprilisban az ajánlatot, mint eddig minden évben. Ha a munkáltatód kéri, hogy add le az M30-at, akkor X nélkül leadod nekik, és ennyi (hiszen ezen nem nagyon van mit kitölteni).


Az M30-at viszont X-elés után (vagy anélkül) tényleg CSAK a munkáltatónak kell leadni, nem kell neked a NAV felé beküldened. Szóval még véletlenül se küldd be.


Itt további kérdésként felmerül, hogy mi a garancia arra, hogy ezeket a munkáltatók továbbítják a NAV felé? Mert ugye adminisztrációs hiba a dolog jellegéből adódóan elő FOG fordulni (nem konkrétan az M30-as nyomtatványokat küldik be a NAV-nak), és a NAV meg nem küld vissza erről semmit, vagyis nem fogod megtudni, hogy most van-e bevallásod, vagy nincs.

2016. jan. 28. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ! Én pontosan azért választottam az egyszerűsített bevallást, mert az én magam intézem, tudom mikor, kinek, mit adtam, és nem függök egy harmadik személytől. Véleményem szerint a NAV ezt a lépését megbánja, legalábbis idén tuti. Lesz káosz rendesen. Talán majd kiforrja magát a dolog, mert az ötlet nem rossz, de nem így.
2016. jan. 28. 19:17
 3/4 A kérdező kommentje:
Egyébként a munkaadóm a papírokat pecsét és aláírás nélkül adta ide nekem, gondolom így semmit sem ér az egész :D
2016. jan. 28. 19:20
 4/4 anonim ***** válasza:

nem teljesen világos, miért rosszabb az, mint ez az új, főleg egy átlag munkavállalónak


X esetén, a bevallási nyilatkozatnál nincs reklamáció, a nav elkészíti, kijön, ami kijön, el kell fogadni... értesítést is csak akkor küldenek, ha van visszajáró vagy fizetendő szja.


Sokan nem bíznak ennyire a nav-ban (megértem, pláne mert fel fognak venni ehhez pár embert, gondolom, kincstári bérszámfejtőkhöz hasonló tudással), nekik jó a 1553ny. MErt azt megcsinálja a nav, kiküldi, ha a dolgozó nem ért egyet, átírhatja, majd visszaküldi.


Jövőre még jobb lesz, akinek van ügyfélkapuja, automatikusan kap bevallási tervezetet a nav-tól.

2016. jan. 28. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!