Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Alanyi áfamentes kata-s...

Alanyi áfamentes kata-s egyéni vállalkozó leszek mellékállásban, alkalmazottak nélkül. Érdemes könyvelővel megállapodni?

Figyelt kérdés
Azt olvastam, hogy kisadózóként elegendő évente egy bevételi nyilatkozatot benyújtani a NAV-nak. Kértem árajánlatokat, jellemzően havi 3-10ezer Ft lenne a könyvelés. De milyen munkája lenne havonta a könyvelőnek a vállalkozásommal, amiért ennyit elkérne? Nem lenne elég max évente egyszer felkérni a bevalláshoz egy könyvelőt egy egyszeri díjért? (Bár gondolom nem annyira bonyolult, magamtól is menne.) Köszönöm a segítséget előre is!

2017. jan. 6. 14:47
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
100%

Elmondom én hogy csinálom. bizonyos időközönként (mondjuk félévente) adok neki 5.000 ft-ot, ezért cserébe ha bármi kérdésem van (mondjuk egy fél évben 3x-4x) akkor felhívom telefonon, ha valami elektronikus úton kitöltendő, beadandó nyomtatvány kell, akkor elpályázok hozzá és megcsinálja. Plusz év végén 10 ezret adok neki a bevallásért (megvan 1 óra alatt)

Nem vagyok milliomos, de egy évben 20 ezret nekem is megér és Ő sem dolgozza agyon magát :-)

2017. jan. 6. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
84%

mondjuk tudod, mi számít bevételnek és mi nem, mikor számít bevételnek? Tudsz magadnak táppénz igényelni, ha kell?

Én mondjuk jól élek abból, hogy a bukott "katásnak nem kell könyvelő" katásokat rendbe teszem.

2017. jan. 6. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
76%
Drága előttem szóló minden szavaddal egyetértek
2017. jan. 6. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 A kérdező kommentje:

#1

Köszi a választ!

"ha valami elektronikus úton kitöltendő, beadandó nyomtatvány kell, akkor elpályázok hozzá és megcsinálja"

De ez mi? Mit kell még beadni az éves bevételi nyilatkozaton kívül? Igazából ez nem világos..


#2

Egy könyvelőnek nyilván ez a véleménye, hisz ebből élsz..

De egyébként a google pl megmondja, hogy mi számít bevételnek:

"Bevételnek minősül a kisadózó vállalkozás által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, ideértve a tevékenység végzéséhez kapott támogatást és a külföldön is adóköteles bevételt. A külföldi pénznemben keletkezett bevételt a bevétel megszerzésének időpontjában irányadó MNB hivatalos devizaárfolyam, az olyan külföldi pénznem esetén, amely nem szerepel az MNB hivatalos devizaárfolyam-lapján, az MNB által közzétett, euróban megadott árfolyam alapulvételével kell forintra átszámítani."


Ki számít amúgy "bukott" katásnak? Ha jól tudom, az egyetlen buktatója a katásnak az, ha több, mint 100ezer ft tartozást halmoz fel, mert akkor 2 évig nem lehet utána katás.

Egyébként, ha már áfás katás lennék (8millió ft bevétel felett), akkor egyértelmű nekem is, hogy kell egy könyvelő, csak addig nem látom annyira indokoltnak...

2017. jan. 7. 09:31
 5/20 anonim ***** válasza:

Pl. kell valamihez egy 0-ás igazolás, ami csak elektronikusan igényelhető.

És hidd el, nem olyan egyszerű az éves bevallás sem: elektronikus és addig nem enged tovább, amíg helyesen nem töltöd ki.

Mondok egy példát: karácsony előtt be akartuk jelenteni, hogy jan. 1-től főállásúból mellékfoglalkozásúvá válok. nem engedte a rendszer, mert azt írta ki, csak akkor lép életbe, ha a 15 és 16-os pontot is kitöltjük. 15-ös pont volt, 16-os nem :D - úgyhogy nem is tudtuk akkor bejelenteni. Csak dec. 31-én lehetett volna, de akkor meg nem dolgozott a könyvelő: bejelentette jan. 2-án, én meg jól pórul jártam, mert a bejelentést követő hónaptól válok csak mellékfoglakozásúvá - így bukok(?) 25 ezer ft-ot :-( Bár azért még próbálok majd valamit ez ellen tenni... 8ötletem van, csak nem biztos, hogy működik)

2017. jan. 7. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Ja, az 5-ös vagyok és én vagyok az 1-es is.

És helyesen 8ötletem van... helyett (ötletem van...

2017. jan. 7. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

NEm az a bukott katás, akit kivágnak a kata alól.

HAnem az, akinek fogalma sincs arról, hogy bár ő nem fizet maga után szakképzési adót, alanya annak, ezért a nem létező alkalmazottai után bevallási kötelezettsége van (havonta, vagy nyilatkozattal). Jó dolog a mulasztási bírság.


Vagy szépen büntetik azt is, akinek fogalma sincs arról, hogy katásként is lehet áfa-fizetési kötelezettsége.


De mondom, nekem csak jó, ha nem most fizetsz, hibát javítani nekem jobban megéri anyagilag...

2017. jan. 7. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
100%

Bevételnek minősül a kisadózó vállalkozás által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, ideértve a tevékenység végzéséhez kapott támogatást és a külföldön is adóköteles bevételt


ööö... nem google, jogszabály, érted, jogszabály... ugyanis tavaly óta van támogatás, ami nem bevétel...


Tudod mit, intézd egyedül az indítást is. Döntsd el, hipát hogyan érdemes fizetned, mert nem mindegy, hol laksz, mit csinálsz, mennyi a bevételed... ne felejtsd el a kamarát, esetleg nébihet, stb.


És tuti nem nagyon találsz január-februárban olyant, akihez odaállítasz az egész éves anyagoddal, hogy tessék, fizetek 10ezret, kérem a kész bevallást.


És igen, jól jön, ha havonta látja az anyagodat, mert tud szólni határátlépés előtt, látja a számokat és látja, ha érdemes adózási módot, hipát váltanod.

2017. jan. 7. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:

"És tuti nem nagyon találsz január-februárban olyant, akihez odaállítasz az egész éves anyagoddal, hogy tessék, fizetek 10ezret, kérem a kész bevallást. "

Ez így van, alátámasztom. Nekem is csak azért csinálja meg, mert nagy átlagban havi 4 számlám van :-) Szóval azért nagyon nem mindegy, milyen tevékenységet végez valaki...

2017. jan. 7. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

Nem értem igazából ezt a támadó hangnemet. Nem döntöttem még el, hogy nem fogadok könyvelőt, hanem csak logikus tanácsot várnék, hogy megéri-e..

A szakképzési adó tudtommal engem nem érintene, mivel írtam, hogy nem lesznek alkalmazottaim, és tudom, hogy évi 8 millió ft felett katásként is van áfa-fizetési kötelezettség.

Az iparűzési adót is el tudom dönteni, hogy hogyan érdemes fizetnem, mert kiszámoltam hogy nekem a tételes évi 50ezer ft érné meg. Szóval nem látom ezeket annyira bonyolult dolgoknak, nyilván a számolás sok mindenkit megrémít és a biztonság sok mindenkinek megér havi 5-10ezer Ft-ot.

Ettől függetlenül az logikus, hogy jó ha látja egy könyvelő havonta az anyagomat, és tud szólni, ha érdemes váltani valamit.

2017. jan. 7. 20:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!