Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » KFT, BT, egyéni vállalkozó...

KFT, BT, egyéni vállalkozó vagyoni felelőssége hogy is van?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy az egyéni vállalkozó és a BT tulajdonos teljes magánvagyonával felel. Az egyik kérdésem az, mi van akkor ha a teljes magánvagyona nem elég? Nullázódik a vagyona vagy mínuszba megy.

KFT esetében ugy tudom csak a KFT letéttel felel, ami x millió. Ott ha az nem elég akkor az nullázódik s megmarad a háza autója, stbje?


2017. nov. 4. 10:35
 1/6 anonim ***** válasza:

Egyéni vállalkozás, Bt. esetén addig fenn fog állni a tartozás, amíg nem fizeted ki, vagyis a te szavaiddal élve mínuszba is mehet a vagyonod.


Kft. esetében alapesetben valóban csak a cégvagyon mehet el, de egy felszámolási eljárás esetén bizonyos feltételek teljesülése esetén a magánvagyonnal is felel az ügyvezető és/vagy a tulajdonos.

2017. nov. 4. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

A Kft-nél akkor vonják be a magánvagyont, ha NAV-nak tartozol járulékkal, vagy valamilyen adófajtával.

Ez törvénybe van iktatva, nem lehet alóla kibújni.

2017. nov. 4. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Kft vezetője is felelhet magán vagyonával is ha a vizsgálat kimutathatóan is személyi felelősséget tartalmaz. És nem a letéttel, hanem a törzstőke erejéig felel a kft alap esetben.


Ez lehet ingatlan, ingóság, tulajdonrész, stb. is.


Az alapítás, "urban legend" szerint 3 millióval indítható meg, azonban mivel nem fogadták (még ) el az általad említett alapító okiratban szereplő pénzbeli törzstőke letéti számlán tartását a mindenkori működés ideje alatt szükséges letéti összeg elhelyezést, így ez nem állja meg a helyét.


Kft-t gyakorlatban 0 Ft-al is tudsz alapítani "névleges" vagy apport törzstőkével is.


Aki kimondottan csak a bevitt tőke erejével felel, az a bt kültagja a felsoroltak közül.

2017. nov. 4. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
a névleges vagy apport törzstőke mit jelent? mert nem igazán vagyok képben ezekkel a fogalmakkal. a többit nagyjából értem, vagy legalábbis azt hiszem, hogy értem.
2017. nov. 4. 13:11
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Apport lehet tárgyi eszköz:


- ingatlan,

- ingóság ( számítógép, bútor, berendezés, gép, autó, motor, bicikli, mikróhullámú sütő, elektronikai cuccok, stb. ami csak létezik, de apport listát kell felvenni róla, gyáriszámmal, azonosítóval, leltári számmal és ami fontos reális forgalmi értékkel, amit jó ha tudsz is igazolni valamilyen formában)


- Kicsit nyűgösebb, de járható út a találmány, knowhow, licence, stb. (ezeket meg kell tudni reálisan határozni hogy mi mekkora értéket képvisel. Ezt általában pl. igazságügyi könyvvizsgálattal, vagy adásvételi szerződésével, esetleg a reprodukció alatt kimutatható reális hozammal, tudod hitelesen igazolni)


A 3 millió kötelező törzstőkét ezek csökkentik, de pl ha van egy 10 milliós ingatlanod, amit apportként beviszel,akkor már túl is lőtted 3-szorosan is a kötelező törzstőkét.


Létezik elvileg egy 50%-os szabály, tehát hogy az alaptőke nem állhat csak apportból új alapításkor.


Ezt azzal tudod áthidalni, ha egyéni vállalkozásként indulsz, majd ha van 3 millió értékű apportod - pl. az e.v. tárgyi eszközei idők során amit összevásárolt, vagy kidolgoztál egy überszuper üzleti tervet és e.vként működik, akkor azt "eladhatod", apportálhatod knowhowként a kft-nek, vagy feltaláltál valamit, az autód fenntartását nem saját zsebből akarod finanszírozni és betennéd inkább a cégbe, és elköltségelsz rá amit lehet, stb. és ezeket beviszed a cégbe, akkor - átalakulással egyszemélyes kft-vé válsz.


Ez esetben nincs pénzbeli kikötés a tőkére,lehet teljes egészében apport is.


A "névleges", pedig apport nélküli alapítás során azt jelent(het)i, hogy mivel a bejegyzésig senki nem nézi van e ténylegesen is 3 milliód, így csak "papíron" lesz 3 millió ft törzstőkéje a kft-nek.


Erre mondhatod azt és nyilatkozhatsz is róla ügyvéd előtt alapításkor, hogy igen házipénztárba van ( ügyvéd nem köteles azt ellenőrizni, bank nem kötheti a számlára való felhelyezéshez, és házi pénztárban tartható kp.) Csak vezetni kell róla kimutatást. Egy esetleges ellenőrzés, míg valóban nem gyűlik össze 3 millió viszont ezt buktathatja, így még inkább megoldás az ha azt válaszod, hogy


1. x időn belül töltöd fel a törzstőkét ( ekkor simán bejegyzik a céget, és a számlán történt forgalom minden forintja számíthat törzstőke résznek. ergo ha van éves 3 millió forgalom a számládon, már meg is vagy


2. A törzstőke feltöltésig nem veszel ki év végén osztalékot, hanem azt év végén mindig a törzstőkébe forgatod vissza, míg el nem éred a 3 milliót. De ez esetben, hogy pénzed is legyen a vállalkozásból év közben, így munkaszerződésesre írod be magad, vagy megbízási díjra, havi fix összegre az alapító okiratba. (Amit így minden hónapban jövedelemként kivehetsz magadnak, függetlenül a cég teljesítményétől.)

2017. nov. 4. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 xswerdy ***** válasza:

3: "Aki kimondottan csak a bevitt tőke erejével felel, az a bt kültagja a felsoroltak közül."


meg a KFT-nek az a tulajdonosa, aki nem tisztségviselő a cégben, tényleg csak pénzt tett be. Na ő is legfeljebb azt bukhatja, amit betett.

2017. nov. 8. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!