Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » TB rendezése hogyan történik?

TB rendezése hogyan történik?

Figyelt kérdés
Január 31-én felmondtam a munkahelyemen, május 18 óta dolgozom. A köztes idő alatt nem fizettem a TB-t. Hogy lesz ezután? Nekem kell bemenni valahová vagy levonják?

2018. máj. 21. 22:17
 1/3 anonim ***** válasza:
0%

Fél perc se

[link]



[link]

2018. máj. 21. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
80%

A kérdező gondolom az egészségügyi szolgáltatási járulékra gondolt. Még mindig sokan "TB-nek" hívják, pedig soha nem volt az.


TB járulékot a munkáltatók fizettek, mint közterhet, aminek a mai neve szociális hozzájárulási adó.


Amit azoknak kell fizetniük, akiknek nincs biztosítással járó jogviszonyuk (munkaviszony), vagy nem tartoznak a törvényben felsorolt kivételek közé, egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetniük.


Mivel a járulék fizetésével kapcsolatban van olyan időszak, amikor járulék fizetése nélkül is jogosult vagy egészségügyi szolgáltatásra, ezért jó lenne tudni, hogy a január 31-én megszűnt (vagy csak akkor mondtál fel, de nem akkor szűnt meg?) jogviszonyod mennyi ideig állt fent, valamint a közben időben kaptál-e valamilyen ellátást. Ugyanis ezek a dolgok befolyásolják a fizetési kötelezettség napjait.


Jogszabály szerint az érintettnek kell bejelentenie fizetési kötelezettségét az adóhatóságnak a 18T1011 számú formanyomtatvány benyújtásával. Ugyanezen kell kijelentkezni is, ha már nem vagy köteles fizetni a járulékot. Kivéve, ha munkaviszony létesítesz, mert akkor a munkáltatói bejelentés alapján automatikusan rendezi a NAV.


Ha nem jelentkezel be a járulék fizetése alá, akkor idővel az egészségbiztosító átadja az adataidat a NAV-nak, mint "potyautas" a rendszerben, és a NAV felszólít arra, hogy igazold a jogosultságodat. Ha nem tudod, vagy nem reagálsz rá határidőben, akkor előírják a fizetendő járulékot attól az időponttól, amit az EP jelzett.

Erről határozatot is hoznak, és küldik Neked.


Ezért fordul elő, hogy évekre visszamenőleg egyszerre írják elő a járulékot és lesz belőle több százezres tartozás kamatokkal együtt. Utána jön a végrehajtás, ha valaki nem rendezi az amúgy is már lejárt esedékességű tartozását. Az még egy költséges dolog.


Amit az előző válaszoló belinkelt nem ide tartozik. Az más történet.

2018. máj. 22. 05:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen második!
2018. máj. 22. 06:47

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!